ЛЕ (ФИНАЛЕ): Севиља одбранила трон, херој је Бака! (ФОТО)

27.05.2015. 22:39
Fudbaleri Sevilje slave osvajanje trofeja Lige Evrope
Фудбалери Севиље славе освајање трофеја Лиге Европе / Извор: Бета/АП

У финалу у Варшави шпански тим одбранио трофеј и победом над Дњепром обезбедио директан пласман у Лигу шампиона.

Фудбалери Севиље су одбранили трофеј у Лиги Европе, односно четврти пут у клупској историји подигли пехар у другом по квалитету УЕФА такмичењу. Тако су постали најуспешнији тим у овом такмичењу, које се раније звало Куп победника купова и Куп УЕФА. Иза себе су са по три титуле оставили великане "старог континента" као што су Јувентус (1977, 1990, 1993.), Интер (1991, 1994, 1998.) и Ливерпул (1973, 1976, 2001.). Успех Андалужана је већи уколико се зна да су други пут успели да одбране трофеј. Титулу најбољег  тима у поменутом такмичењу (тада Куп УЕФА) освајали су 2006. и 2007. године.

Trener fudbalera Sevilje Unai Emeri
Тренер фудбалера Севиље Унаи Емери / Извор: Бета/АП

Шпански тим је на "Националном стадиону" у Варшави победио Дњепар, са 3:2 (2:2) и тако обезбедио директан пласман у Лигу шампиона. Иако су Украјинци повели, победу формалним гостима обезбедио је двоструки стрелац, Карлос Бака. Колумбијац је свој учинак употпунио и асистенцијом Грегожу Криховијаку, приликом постизања гола за изједначење.

Fudbaler Sevilje Karlos Baka
Фудбалер Севиље Карлос Бака / Извор: Бета/АП

Већ у 7. минуту, после продора по десној страни, Матеус је центрирао, а Никола Калинић је са пет метара главом погодио мрежу Севиље. У 25. минуту узвратила је Севиља, али је ударац главом Грегоржа Криховијака са десетак метара зауставио голман Дњепра.

Detalj iz finala Lige Evrope između Sevilje i Dnjepra
Детаљ из финала Лиге Европе између Севиље и Дњепра / Извор: Бета/АП

Гол за изједначење, постигнут је у 28. минуту. После гужве у казненом простору, Криховијак је са 11 метара шутирао и погодио. У тој ситуацији Карлос Бака је био асистент, да би се само неколико минута касније уписао у стрелце. После феноменалног додавања Хосе Антонија Рејеса, Колумбијац је утрчао у казнени простор и обишао голмана украјинског тима Дениса Бојка. Убацивање лопте у мрежу била је само рутина.

У завршници полувремена, у 44. минуту Дњепар је изједначио, пошто је капитен Руслан Ротан мајсторски извео слободан ударац са 20-ак метара. То нас је увело у нових, занимљивих 45 минута.

Fudbaleri Dnjepra slave gol u finalu Lige Evrope
Фудбалери Дњепра славе гол у финалу Лиге Европе / Извор: Бета/АП

По одбрану Дњепра Бака је поново био кобан у 73. минуту. Виктор Витоло је проиграо Колумбијца, који је утрчао у казнени простор и овог пута мрежу погодио са седам-осам метара. Само шест минута, Бака је могао да буде апсолутни јунак утакмице. После центаршута са десне стране, главом је шутирао, али је феноменално интервенисао Бојко. Голман Дњепра је лопту успео да лопту пребаци преко пречке.

У 87. минуту, виђена је ситуација које је забринула све. Матеус је само пао, ситуација је деловала веома озбиљно, али је Бразилац из редова Дњепра уз лекарску пратњу убрзо изнет на носилима (више прочитајте ОВДЕ, а о смрти младог Аргентинца, од пре неколико дана ОВДЕ). Од тада су Украјинци играли са фудбалером мање, јер су већ извршене све измене.

Промене резултата до краја није било, за велико славље навијача тима из Андалузије, а ОВДЕ погледајте најлепше детаље из утакмице из престонице Пољске.

ДЊЕПАР - СЕВИЉА 2:3 (2:2)

СТРЕЛЦИ: Калинић 7, Ротан 44 - Криховијак 28, Бака 31, 73.

СТАДИОН: Национални у Варшави

ГЛЕДАЛАЦА: 45.000

СУДИЈА: Мартин Еткинсон

ЖУТИ КАРТОНИ: Безус, Канкава, Калинић, Ротан, Матос - Криховијак, Карико, Бака

ЦРВЕНИ КАРТОНИ: -

ДЊЕПАР: Бојко, Федетски, Даглас, Чеберјачко, Лео Матос, Канкава (од 86. Шахов), Федорчук (од 68. Безорчук), Матеус, Ротан, Конопљанка, Калинић (од 78. Селезњов).

СЕВИЉА: Рико, Видал, Каришо, Колодиејчак, Тремулинас, Мбија, Криховијак, Рејес (од 58. Коке), Банега (од 88. Ибора), Витоло, Бака (од 82. Гамеиро).