LE (FINALE): Sevilja odbranila tron, heroj je Baka! (FOTO)

27.05.2015. 22:39
Fudbaleri Sevilje slave osvajanje trofeja Lige Evrope
Fudbaleri Sevilje slave osvajanje trofeja Lige Evrope / Izvor: Beta/AP

U finalu u Varšavi španski tim odbranio trofej i pobedom nad Dnjeprom obezbedio direktan plasman u Ligu šampiona.

Fudbaleri Sevilje su odbranili trofej u Ligi Evrope, odnosno četvrti put u klupskoj istoriji podigli pehar u drugom po kvalitetu UEFA takmičenju. Tako su postali najuspešniji tim u ovom takmičenju, koje se ranije zvalo Kup pobednika kupova i Kup UEFA. Iza sebe su sa po tri titule ostavili velikane "starog kontinenta" kao što su Juventus (1977, 1990, 1993.), Inter (1991, 1994, 1998.) i Liverpul (1973, 1976, 2001.). Uspeh Andalužana je veći ukoliko se zna da su drugi put uspeli da odbrane trofej. Titulu najboljeg  tima u pomenutom takmičenju (tada Kup UEFA) osvajali su 2006. i 2007. godine.

Trener fudbalera Sevilje Unai Emeri
Trener fudbalera Sevilje Unai Emeri / Izvor: Beta/AP

Španski tim je na "Nacionalnom stadionu" u Varšavi pobedio Dnjepar, sa 3:2 (2:2) i tako obezbedio direktan plasman u Ligu šampiona. Iako su Ukrajinci poveli, pobedu formalnim gostima obezbedio je dvostruki strelac, Karlos Baka. Kolumbijac je svoj učinak upotpunio i asistencijom Gregožu Krihovijaku, prilikom postizanja gola za izjednačenje.

Fudbaler Sevilje Karlos Baka
Fudbaler Sevilje Karlos Baka / Izvor: Beta/AP

Već u 7. minutu, posle prodora po desnoj strani, Mateus je centrirao, a Nikola Kalinić je sa pet metara glavom pogodio mrežu Sevilje. U 25. minutu uzvratila je Sevilja, ali je udarac glavom Gregorža Krihovijaka sa desetak metara zaustavio golman Dnjepra.

Detalj iz finala Lige Evrope između Sevilje i Dnjepra
Detalj iz finala Lige Evrope između Sevilje i Dnjepra / Izvor: Beta/AP

Gol za izjednačenje, postignut je u 28. minutu. Posle gužve u kaznenom prostoru, Krihovijak je sa 11 metara šutirao i pogodio. U toj situaciji Karlos Baka je bio asistent, da bi se samo nekoliko minuta kasnije upisao u strelce. Posle fenomenalnog dodavanja Hose Antonija Rejesa, Kolumbijac je utrčao u kazneni prostor i obišao golmana ukrajinskog tima Denisa Bojka. Ubacivanje lopte u mrežu bila je samo rutina.

U završnici poluvremena, u 44. minutu Dnjepar je izjednačio, pošto je kapiten Ruslan Rotan majstorski izveo slobodan udarac sa 20-ak metara. To nas je uvelo u novih, zanimljivih 45 minuta.

Fudbaleri Dnjepra slave gol u finalu Lige Evrope
Fudbaleri Dnjepra slave gol u finalu Lige Evrope / Izvor: Beta/AP

Po odbranu Dnjepra Baka je ponovo bio koban u 73. minutu. Viktor Vitolo je proigrao Kolumbijca, koji je utrčao u kazneni prostor i ovog puta mrežu pogodio sa sedam-osam metara. Samo šest minuta, Baka je mogao da bude apsolutni junak utakmice. Posle centaršuta sa desne strane, glavom je šutirao, ali je fenomenalno intervenisao Bojko. Golman Dnjepra je loptu uspeo da loptu prebaci preko prečke.

U 87. minutu, viđena je situacija koje je zabrinula sve. Mateus je samo pao, situacija je delovala veoma ozbiljno, ali je Brazilac iz redova Dnjepra uz lekarsku pratnju ubrzo iznet na nosilima (više pročitajte OVDE, a o smrti mladog Argentinca, od pre nekoliko dana OVDE). Od tada su Ukrajinci igrali sa fudbalerom manje, jer su već izvršene sve izmene.

Promene rezultata do kraja nije bilo, za veliko slavlje navijača tima iz Andaluzije, a OVDE pogledajte najlepše detalje iz utakmice iz prestonice Poljske.

DNJEPAR - SEVILJA 2:3 (2:2)

STRELCI: Kalinić 7, Rotan 44 - Krihovijak 28, Baka 31, 73.

STADION: Nacionalni u Varšavi

GLEDALACA: 45.000

SUDIJA: Martin Etkinson

ŽUTI KARTONI: Bezus, Kankava, Kalinić, Rotan, Matos - Krihovijak, Kariko, Baka

CRVENI KARTONI: -

DNJEPAR: Bojko, Fedetski, Daglas, Čeberjačko, Leo Matos, Kankava (od 86. Šahov), Fedorčuk (od 68. Bezorčuk), Mateus, Rotan, Konopljanka, Kalinić (od 78. Seleznjov).

SEVILJA: Riko, Vidal, Karišo, Kolodiejčak, Tremulinas, Mbija, Krihovijak, Rejes (od 58. Koke), Banega (od 88. Ibora), Vitolo, Baka (od 82. Gameiro).