ЛИТАР УЉА ОВЕ БИЉКЕ ЈЕ 1.800 ЕВРА! Ово "течно злато" расте и у СРБИЈИ!
Један литар уља ове биљке тренутно кошта вртоглавих 1.800 евра. Потражња је огромна, траже га и козметичка и прехрамбена индустрија, чак и пластична хирургија.
Један литар уља од смиља тренутно кошта вртоглавих 1.800 евра, а купци тог "течног злата од ароматичног биља" које производи фабрика Смиље у Мацурама, у Далмацији, чекају у реду, и то од немачких партнера те далматинске фабрике у Јастребарском, преко Данаца, до Белгијанаца.
Потражња је огромна, траже га и козметичка и прехрамбена индустрија, чак и пластична хирургија, пише загребачки "Вечерњи лист" и додаје да су његова лековита својства у свим крајевима света на цени, а сиромашан крај око Кистања, у залеђу Шибеника "богомдан је рај за ту културу која тражи медитеранско поднебље и вапненац".
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
ЗВАЛИ СМО УЖИЧАНКУ КОЈА НУДИ ПЛАТУ ОД 1.200 ЕВРА: Ево како је прошао оглас о ком прича Србија
ОД СВОГ ПРОФИЛА НА ФЕЈСУ МОЋИ ЋЕТЕ ДА ЗАРАЂУЈЕТЕ НОВАЦ: Ево шта треба да урадите
- Вруће је, и људима се ових дана не да у поља, но рачунамо да ће се до краја сезоне, која траје још месец дана, убрати и прерадити још најмање 100 тона смиља - каже Миливој Мацура, власник новоотворених погона фабрике Смиље у Мацурама.
Цена откупа зависи од сезоне. Килограм смиља, који подразумева надземни део биљке (убран 7,0 цм изнад тла), тренутно се плаћа 22 куне (2,88 евра), док је сезона почела са 8,0 куна по килограму. Ранијих година се брало нестручно, чупало чак и с кореном, али бераче су, тврди, у међувремену едуковали како да беру и не уништавају природу.
Скочила нам просечна плата, ево колико износи
100.000 садница даје 30 тона смиља!
Са отприлике 100.000 садница посађених на три хектара, у трећој се години може убрати већ 30 тона смиља. Сваку садницу, Мацура својим кооперантима суфинансира са 75 липа, а толико још плаћају они.
Једини услов је да му продају то мирисно биље кад дозри - и то по цени која тога дана вреди на тржишту, објашњава, свестан како је у том послу све више лова у мутном, од илегалних берача до конкурентских кућа које на "његовом прагу" плаћају и двапут више него што плаћају код своје куће.
Да би се избегао тај стрес, а и опасност од недобијања дозвола и концесије за његово брање, смиље је најбоље самостално узгајати. Мацуриних 600.000 садница ове је године у пуном роду. Једино што у време цветања треба ангажовати пољаре који ће га чувати од "дугопрстића" и редовно обилазити.
Озбиљан је то посао у који је он пре десетак година ушао као берач. Последњих неколико година смиље је и прерађивао у покретној дестилерији, да би у мају ове године отворио савремени погон у Мацурама вредан 2,5 милиона куна (328 хиљада евра). На пословима око смиља, прераде, бербе, откупа, чак и заливања, запошљава 26 људи, а тридесетак озбиљних коопераната, од Пуле до Метковића, обезбеђује му још милион садница.
Хрватској, која се може похвалити изузетним квалитетом, засад је највећи конкурент корзиканско и сицилијанско смиље, премда га узгајају и у Албанији и Црној Гори, пише Вечерњи.