Љајић: Нема разлога за поскупљења од јесени
БЕОГРАД - Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић не очекује поскупљења од јесени, упркос најави да ће плате у јавном сектору и пензије бити смањене, и да су поплаве нанеле штете пољопиривреди.
"За то постоје два разлога: добар род пшенице и кукуруза и мала куповна моћ. Пшенице и кукуруза биће довољно и за извоз, а добро су родили и сунцокрет и воће. Други разлог је мала куповна моћ, тако да би се трговци у случају повећања цена сигурно суочили са још мањим прометом у малопродаји", каже за Танјуг Љајић.
Упитан да ли се сви министри у влади слажу са најављеним смањењем плата и пензија, као и могућим поскупљењем струје, Љајић је рекао да конкретно о тим мерама није било речи на седницама владе, али је поновио да су сви апсолутно опредељени за то да се крене у оштре резове на које се чека већ 15 година.
Најновија ситуација на српском тржишту, настала након што је Агрокор купио Меркатор, Љајића брине утолико што је, како каже, позиција Агрокора према добављачима сада много јача пре спајања две компаније.
"Та чињеница може много више да нас брине него да ли ће доћи до договора о ценама између Делеза и Агрокора, јер су практично за то шансе готово никакве", наводи Лајић.
Он зато каже и да највише разлога за бригу имају произвођачи у Србији, те наводи да је долазак нових великих трговинских ланаца једини начин да се конкуренција на српском тржишту повећа.
Упитан да ли је Србија изгладила односе са Русијом након извоза поквареног меса, Љајић одговара потврдно, али и додаје да ће представници Управе за ветерину и Министарства пољопривреде 23. јула ићи у Русију како би се упознали са новим стандардима за увоз хране на руско тржиште, те како се ови проблеми више не би понављали.
Љајић најављује и да ће се у наредном периоду радити и на новом закону о инспекцијским службама, како би се повећала координација надлежних служби, а смањили притисци на привреднике.
"Спречиће се да у пет дана једног привредника контролише пет инспекција, а другог ниједна", наводи он.
Министар туризма истиче да је у ту привредну грану у 2014. години из буџета било опредељено 13 милиона евра и да је тај новац намењен само за плате запослених и за неизмирена дуговања из протеклог периода, за жичаре које су прављене по планинским центрима.
"Ниједан једини динар није планиран за било коју другу инвестицију у туризам који је највећа шанса за развој Србије", закључио је министар.
Он је оценио и да је тек усвојени Закон о раду подстицајан за нове инвеститоре, да он никако не смањује права радника и да од критичара овог акта није чуо ниједну конкретну замерку, већ да су све оне биле превише уопштене.