Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

(МАПА) КРВАВА ГОДИШЊИЦА: Рат у Сирији улази у шесту годину, без краја на видику!

15.03.2016. 08:36
Пише:
Србија Данас - Н. М.
Ruska intervencija u Siriji
Руска интервенција у Сирији / Извор: Профимедиа/илустрација

Један од најкрвавијих сукоба 21 века данас је ушао у шесту годину трајања.

Од самог почетка 15. марта 2011. године па до данас, рат у Сирији однео је више од 270.000 људи у смрт, а више од четири и по милиона цивила натерао у избеглиштво.

Иако је светска дипломатија последњих месеци уродила плодом и наступило је дуго очекивано примирје између легитимне владе у Дамаску и побуњених не-џихадистичких група, оно би врло лако могло да пропадне ако се влада Башара ал Асада и представници опозиције ускоро не договоре у ком правцу земља треба да иде.

Građanski rat u Siriji 2011-2016
Грађански рат у Сирији 2011-2016 / Извор: СД/илустрација

Међутим, будућност Сирије одавно више не зависи од њих, јер су се у "коначном решењу" за Сирију умешале две светске супер силе - Русија и САД - које такође имају својих разлика у коначном изгледу Сирије након овог крвавог рата.

Како је почео рат

Утицај тзв. "Арапског пролећа" широм арапских земаља, у којима је уз подршку Запада дошло до рушење неких од најстаријих режима, покренуло је лавину протеста и против владе Башара ал Асада у Сирији. Протести су кулминирали 15. марта, када је неколико демонстраната настрадало у јужном граду Дараа. То је убрзо довело до стварање тзв. Слободне сиријске армије (САА) и оружане побуне чије против владе у Дамаску, која је обележила прву годину рата.

Sirija
Сирија / Извор: Реутерс

Следеће године на сцену ступају многобројне џихадистичке групе које се заједно са опозиционим групама боре против легитимне владе. Они освајају велике делове територије и кључне градове попут Алепа, Холмса, па чак и предграђе Дамаска.

АМЕРИЧКО ОРУЖЈЕ ПАЛО У РУКЕ ТЕРОРИСТА: Ал-Нусра Фронт заузели базу ФСА у Сирији

Помоћ са Запада

Западне државе у то време отворено стају на страну опозиције, називајући их званичним педставницима сиријског народа. Почињу да шаљу оружје које је омогућило опозицији да до наредне године прошири територију коју контролише и освајање Раке.

Међутим, јачање џихадиста у Сирији почело је да брине западне савезнике, наочито јер су били наоружани оружјем коју су они слали тзв. опозицији.

Хемијски напад у Гути августа 2013. године САД су брже боље покушале да искористе као повод за отворени рат против Башара ал Асада, и уједињене опозиције под њихову контролу. Дамаск се бранио оптужби доказима да су напад извршили побуњеници. Међутим, у последњем тренутку је извесну војну интервенцију запада спречила Русије убедивши Дамаск да дозволи међународним инспекторима да униште сво сиријско хемијско оружје.

Како су почетком 2014. године пропали први мировни преговори сиријске владе и опозиције, сиријска војска је поново почела да побеђује и враћа територије под своју контролу. Међутим, исте годину у јуну појављује се нови/стари играч, група под именом Исламска држава Ирака и Леванта, која за кратко време окупира огромне делове Ирака и Сирије и проглашава калифат.

Borci Islamske države
Борци Исламске државе / Извор: Профимедиа

То је навело Американце да оснују коалицију државе против тзв. Исламске државе и покрену ваздушну кампању за уништење џихадиста. Међутим, после годину дана бомбардовања, џихадисти нису били уништени, штавише остварили су нове успехе, заузевши у том периоду и неколико историјских локалитета (попут Пламире) које су потом систематски уништавали.

(МАПА) ОПЕРАЦИЈА ПАЛМИРА: Овако ће сиријски "ТИГРОВИ" прегазити одбрану џихадиста!

Септембар 2015. године означио је јасну прекретницу у сиријском сукобу! Муњевит улазак Русије био је право отрежњење за коалицију америчких и арапских држава.

Bitka za Siriju
Битка за Сирију / Извор: СД/илустрација

Избегнут рат Русије са НАТО пактом!

Рат у Сирији умало је довео и до сукоба између Русије и Турске, након обарања руског бомбардера Су-24 изнад Сирије од стране турских авиона у новембру 2015. Инцидент је умало довео до светског рата јер и осветнички напад Русије на Турску значио и рат са НАТО савезом. Срећом, одговор Москве је стигао у виду санкција и отворене истраге о повезаности Турске са џихадистима у Сирији.

Оно што Американци нису могли да ураде за годину дана, Руси су учинили за првих месец дана. Уз њихову помоћ, Дамаск је успео да поврати велики део територије, што је брже боље створило услове за нове преговоре и закључење примирја између владе и опозиције у фебруару 2016. године.

Успех преговора о миру

У Женеви је јуче почела нова рунда мировних преговора о Сирији. Међутим, као и током ранијих састанака, сам почетак су облежиле озбиљне разлике између две стране. Док су представници опозиције условљавали дијалог "смрћу Асада или његовом сменом", представници владе су расправе о председнику назвали "црвеном линијом".

Pregovori o Siriji
Преговори о Сирији / Извор: СД/илустрација

Са ведрије стране, Америка, која се до скоро свесрдно залагала за одлазак Асада са власти, изгледа је коначно променила плочу. Вашингтон сада, као и Москва, инсистира на нужности преговора између зараћених страна, док се судбина Асада оставља поредио после рата. Ипак, њене најближе савезнице у овом рату - Турска и Саудијска Арабија – које већ пет година помажу побуњенике и џихадисте у Сирији, и даље желе свргавање Асада.

Због свега тога, многи аналитичари су уверења да се рат у Сирији неће ускоро завршити и да ће потрајати барем још четири од пет година. А то значи још уништених сиријских градова и инфраструктуре, центара светске баштине и ново јачање највеће избегличке кризе у свету од краја Другог светског рата.

Осим ако се не догоди чудо, мировни преговори ће брзо пропасти, а Сирија ће још више заглибити у сукоб без краја на видику. Ипак, добар знак потенцијалне деескалације сукоба представља најављено ПОВЛАЧЕЊЕ РУСКИХ ТРУПА из Сирије, које је наложио председник Владимир Путин. Овај потез ће само ојачати поицију Русије у овом рату и натерати друге стране да размисле о свом доприносу решењу овог крвавог сукоба. 

Наравно, повлачење дела руских трупа не значи и потпуно повлачење руске инфраструктуре из Сирије. Рат против џихадиста из руске ваздухопловне базе Хмејмим и поморске базе Тартус се наставља...