Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

МИСИЈА ЗАВРШЕНА, РУСИ СЕ ВРАТИЛИ: Пет разлога за Путиново сиријско изненађење

15.03.2016. 21:11
Vladimir Putin
Владимир Путин / Извор: Профимедиа

Најава повлачења дела снага из Сирије сугерише да је Путин ту интервенцију не види као циљ сам по себи, већ као део своје сложене стратегије повратка Русије на позицију светске моћи, пише амерички аналитичар Николас Гвоздев у својој анализи за магазин Национални интерес.

Како разумети повлачење дела руских снага из Сирије?Да ли је то победнички круг Кремља или начин да се Русија извуче из онога што би могло постати опасна и скупа грешка? Ево пет разлога који могу помоћи да се разуме Путиново изненађење.

ДОБРОДОШЛИ КУЋИ! Свечани дочек у Русији за прве авионе који се враћају из Сирије (ВИДЕО)

1) Циљ је постигнут

Најједноставнији објашњење се може дати на основу процене да је руска интервенција планирана да буде краткотрајна. Кремљ није давао грандиозна обећања шта би њихово активно учешће у сиријској грађанском рату требало да донесе, нити се хвалио да ће Исламска држава бити потпуно уништена а Асад повратити контролу над целом Сиријом. Путин је у Сирији деловао брзо, у време када је већина западних стручњака са сигурношћу предвиђала да је Асаду коначно дошао крај и да ће опозиција ускоро бити у Дамаску.Руско војно присуство у Сирији је требало да "помогне" Асадовом режиму, и то је урађено.

Sirija
Сирија / Извор: Реутерс

НЕВЕРОВАТАН УСПЕХ РУСКЕ АВИЈАЦИЈЕ: Ниједна бомба у Сирији није промашила циљ!

Данас нико не говори да ће Асад пасти; снаге сиријске владе и њихове различите савезничке милиције поново имају иницијативу на бојном пољу, док враћају кључна села које јачају њихову способност да задрже контролу над деловима Сирије које они заузимају.Осим тога, политичка динамика се променила. Сиријска опозиција, Сједињене Државе, већина западних влада и савезници из голфских држава су били упорни у захтеву да је Асадов одлазак неопходан предуслов пре било каквих преговор. Сада се то не помиње, а Путин је показао да ће Кремљ бити лојалан својим пријатељима и партнерима- и да има способност да споји војне и политичке циљеве у успешној ограниченој кампањи.

(МАПА) НЕМА ДАЉЕ! Џихадисти заустављени у офанзиви на Деир Езор и разбијени у контраофанзиви!

2) Повуци се док си у предности

Руска интервенција драматично променила  имиџ Кремља не само у региону, већ и широм света, и показала да су војне реформе и повећана војна потрошња у последњих неколико година заиста уродиле плодом. Руска војска је показала да је у стању да покрене и одржи интервенцију изван бившег Совјетског Савеза, и да је Москва могла да промени ситуацију на терену у Сирији применом своје моћи, без обзира на Вашингтон, Брисел, Ријад или Анкару. Интервенција је приказала неке нове руске војне способности и упозорила свет да Сједињене Државе нису једина земља која је у стању да пројектује тврду моћ снаге у различитим деловима света.

ТРИ СЦЕНАРИЈА: Шта ће бити ако Турци и Саудијци нападну Сирију?

Пошто је послала такву поруку, Москва нема никакву корист од наставка рата, у коме би се, како време пролази, могло показати више потенцијалних недостатака и слабости руског војног естаблишмента. С обзиром да је почетак мировних преговора близу, тренутак даје Русији савршен изговор да "часно" оконча своје учешће "са част" са великим успехом. Мудро је искористити прилику, не ризикујући проблеме у будућности, а то такође омогућава да се уштеди новац, јер како би се операција наставила, то би се више узимало из рускг буџета.

Suhoj Su 24
Сухој Су 24 / Извор: Профимедиа

3) Избегавање авганистанске замке

Када су Руси прошле јесени почели интервенцију, неки спонзори сиријске опозиције су тражили начине да Сирија постане други Авганистан - настојали су да повећају способности побуњеничких снага за обарање руских летелица и да натерају Русе на повећано учешће на копну, што би изазвало људске жртве и веће материјалне трошкове  земљишта ангажовања-тиме повећања трошкова иу смислу крви и блага.

Овај план није потпуно примењен због тешких последица које би донео прокси-рат између Русије и Саудијске Арабије, на пример, или због озбиљне могућности за општи сукоб великих сила после турског обарања руског авиона. Осим тога, када је Турска прошлог месеца почела да говори о уласку у Сирију и стварању "безбедне зоне" и почела да на то да наговара и Саудијску Арабију, , Ријад (и Вашингтон) су показали недостатак воље.

ПАКАО КОЈИ ПОЧИЊЕ: Зашто је тачно морало да дође до напада на Ирак?

Ипак, Путин не може да предвиди колико би дуготрајна интервенција у Сирији могла да смањи руску војну способност и да доведе до народног незадовољства.

Он је био у стању да посматра пропаст америчких војних капмања у Авганистану и Ираку, где је напор на промени друштва само поивећао отпор и ослабио амеирчкуи моћ. Ако је режим у Сирији стабилизован и снабдевен, и ако је сада је у стању да се уз помоћ Револуционарне гарде Ирана и Хезболаха, онда нема потребе да Руси остану.

"Арапско пролеће је отворило Пандорину кутију екстремног исламизма"

Изгледа да је Путин научио лекције неуспешног совјетског авганистанског рата - важно је ојачати локалне савезнике и осигурати да они имају способност и опрему да опстану. Он има на уму да режим Мохамеда Наџибулаха у Авганистану (владао од 1986. до 1992.) није пао под нападима муџахедина када су се Совјети повукли, већ је пао после пропасти Совјетског Савеза када више није могао да добија помоћ и војну опрему. У Сирији Путин сада следи став да Асад треба да задржи контролу над његовим делом Сирије а да Москва треба да буде сигурна да тамо може и да опстане.

4) Увод за договор са Саудијском Арабијом

"МОСКВА ЈЕ ПОРАЖЕНА!" Ал Нусра најављује нову офанзиву након повлачења РусијеСукоб са Саудијцима због Сирије није нешто што би Москва желела. Русија жели да дође до споразума са Ријадом о стабилизацији светског тржишта енергије, тако да се цене повисе и да се тиме опорави и руски буџет и социјални фондови. Руско повлачење из Сирије сигнализира Саудијцима да, остављајући свотг савезника на положају, Москва остаје отворена за споразумно решења засновано на неком степену децентрализације и стварање владе националног јединства - која би уважила и неке од брига и интереса Саудијске Арабије  Повлачње пошто је Асад стабилизован ствара услове за компромисно решења. Обзиром да ће се министри енергетике састати у априлу да виде да ли је изводљиво замрзавање производње и стабилизација цена,  тренутак објаве повлачења се може тумачити као  увод за споразум са Ријадом.

ЈОШ ИМ ТРЕБА ПОМОЋ: Авганистан тражи постепено повлачење САД снага

Bašar el Asad
Башар ел Асад / Извор: Профимедиа

5) Бунар није без дна

На крају, неки верују да је саопштење Москве потпуно изненадило сиријску владу, без обзира на касније изјаве да је све договорено између Кремља и Дамаска. У том случају, делимично повлачење се може се тумачити као Путиново упозорење Асаду и другима који се надају руској подршци: бунар није без дна. Асадова спремност за преговоре је почела да слаби како је руска ватрена моћ променила ток догађаја на бојном пољу. Можда Кремљ жели да подсети Асада да нема бланко чек од Русије. Опет, Руси изгледа узимају у обзир искуства администрација Буша и Обаме које су оне имале са ирачким и авганистанским лидерима, који су одувек желели да се ослањају на америчку подршку, чак и када нису желели да прате америчке диктате, или да предузму кораке на којима је Вашингтон инсистирао.

Putinovo obezbeđenje
Путиново обезбеђење / Извор: Профимедиа

(МАПА) КРВАВА ГОДИШЊИЦА: Рат у Сирији улази у шесту годину, без краја на видику!

Руси су показали да ће деловати; али Асад није "превелики да би пропо." Из перспективе Москве, интервенција је дала Асаду шансу-а на крају, ако не успе да је искористи, за неуспех је сам крив, а не Москва.У данима и недељама које долазе, видећемо у којој мери Москва заиста повлачи своје експедиционе снаге. Важно је напоменути да ће Русија задржати своје мостобране ради пројекције поморске и ваздушне моћи, што Кремљу омогућава да се брзо врати назад ако би се његови интереси или изгледи променили.  Али руска најава сугерише да је Путин рад у Сирији види, не као циљ сам по себи, већ као део своје веће стратегије повратка на велику позицију светске моћи у свету- и можда је закључио да ју је испунио. (The Натионал Интерест - приредио М. Ђорђевић)