Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

О чему ће Вучић разговарати са Путином и Медведевим?

07.07.2014. 08:20
Пише:
Србија Данас
IlustracijaSD
ИлустрацијаСД / Извор: СД/илустрација

Односи између Србије и Русије последњих година су на веома високом нивоу, што потврђују учестали сусрети српских и руских званичника. Александар Вучић је управо допутовао у Москву, са делегацијом српских министара и привредника, где ће се сусрести са премијером Русије Дмитријем Медведевим, а дан касније и са руским председником Владимиром Путином.

Након посете руског министра иностраних послова Сергеја Лаврова, који је показао подршку Руске Федерације територијалном интегритету и суверенитету Србије, српска делегација на челу са премијером Србије Александром Вучићем је стигла у дводневну посету званичној Москви,  где ће бити дискутовано о билатералној сарадњи и најважнијим питањима у односима Србије и Русије.

Питање Јужног тока

Очекује се да једна од најважнијих тема буде решавање проблема са изградњом гасовода „Јужни ток“, на који Европска унија има примедбе.

Путин је недавно, на саветовању амбасадора и сталних представника Руске Федерације у иностранству, изјавио да је „Русији увек била важна репутација сигурног извозника енергената“ и да је „много инвестирала у развој гасне инфраструктуре“.

„Заједно са европским компанијама, као што знате, саградили смо нови гасни транспортни систем „Северни ток“ по дну Балтичког мора. И без обзира на извесне потешкоће, наставићемо да градимо „Јужни ток“, рекао је Путин.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да ће са руским председником и премијером разговарати о Јужном току и да ће Србија у том пројекту водити рачуна о својим интересима.

"Наше радне групе раде на припреми уговора и покушаћемо, а што раније никада није био случај, да што је могуће више ствари ускладимо са европским правилима", рекао је Вучић.

Cevi iz gasovoda
Цеви из гасовода / Извор: Профимедиа/илустрација

Робна размена Србије и Русије

Према последњим подацима,робна размена Србије са Русијом прошле године је премашила три милијарде долара, а у последње време стално расте.

Ипак, сматра се да Србија недовољно користи бенефиције Споразума о слободној трговини и чињеницу да је једина у Европи која има такав споразум са Русијом, а сада и са Евроазијским савезом. Српски извоз у Русију двоструко је мањи од увоза (који чине углавном енергенти).

Србија у Русију све више извози пољопривредне производе – највише воће и поврће, али и месо, које тамо добро прихватају.

Уколико би се решили неки технички проблеми и испунили законски услови, Русија би могла да увезе сав вишак који се у Србији произведе, а сигурни уговори омогућили би и покретање нове производње и отварање великог броја радних места.

Разговараће се и о могућностима руског инвестирања у српску привреду, које су велике јер су руски бизнисмени прилично заинтересовани за улагања под условом да наиђу на одговарајућу инвестициону климу.

radovi na zemljištu
радови на земљишту / Извор: Профимедиа

Кредит

Вучић ће са Медведевом моћи да разговара и о кредиту који је договорен пре неколико година, док је он био председник Русије, али није реализован захваљујући неспремности тадашње српске власти.

Могуће је да ће бити искоришћена прилика да се направи корак даље у решавању проблема са којима се Србија суочила и на тај начин довела себе у ситуацију да не може да почне да користи кредит.

Dmitrij Medvedev
Дмитриј Медведев / Извор: Профимедиа

Цена рудне ренте

У нашим медијима се поставља питање цене рудне ренте, која је наводно, ниска. Та тема се до сада није званично постављала у преговорима између две државе, и велико је питање да ли ће и сада бити постављена јер она представља део купопродајног уговора за НИС, па се може мењати само уколико обе стране за то буду заинтересоване.

Русија нема ништа против напора Србије да се прикључи ЕУ

Исто као што је Лавров недавно говорио у Београду, српска страна ће, највероватније, од руских партнера моћи да чује да Русија нема ништа против тога што Србија нема ништа против тога што Србија намерава да постане део европске породице, али и да је задовољна српском неутралношћу поводом украјинске кризе.

Спекулације о опредељењу Србије на страну Русије- без основа

Док овдашњи званичници указују да та посета треба да допринесе учвршћивању односа две земље, у јавности су се појавиле и спекулације према којима ће руска страна затражити од српског премијера да се јасније изјасни по питању украјинске кризе, да ће му чак бити испостављени „тешки услови” и бити затражен обрт у ставу према украјинској кризи.

Све спекулације о томе да ће Путин тражити од Вучића да се определи апсолутно су без основа, јер је Русија потпуно свесна политичких прилика код нас, као и важности теорије преседана. Пре би се могло рећи да је руско руководоство захвално Србији што је имала снаге да се одупре на баш малом притиску ЕУ за увођење санкција Русији.

Srbija i Rusija
Србија и Русија / Извор: Илустрација: СД

Србија је нит која недостаје између Истока и Запада

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да од предстојеће посете премијера Вучића Москви очекује корист за Србију, истакавши да је Србија „копча” која недостаје да би Исток и Запад боље сарађивали.

Србија на европском путу

Уочи посете Француској и Русији, Вучић је изјавио да је Србија на европском путу, али да не руши и не кида своје односе и пријатељске везе са Русијом. „Односи јесу пријатељски, али они имају одређене проблеме са нама због нашег дуга, а и ми имамо одређена питања. Надам се да многе од тих ствари можемо да решимо и верујем да ћемо у будућности наше односе још унапредити”, рекао је премијер.