Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

САМИТ НАТО ПАКТА - НАТО издвојио 15 милиона евра за војне реформе у Украјини

04.09.2014. 12:43 22:28
Пише:
Србија Данас/Тањуг/Бета
NATO
НАТО / Извор: Профимедиа

МОСКВА - НАТО ће издвојити 15 милиона евра за подстицање војних реформи у Украјини, док ће неке од 28 држава чланица Алијансе, на билатералној основи, пружити финансијску помоћ Кијеву, најавио је данас генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен.

Руска агенција Итар Tass наводи да је добро обавештени дипломатски извор објаснио да су НАТО и Украјина раније заједнички основали четири фонда за финансирање реформи и модернизацију украјинских оружаних снага у области логистике, борбене контроле, сајбер одбране, војног санитета и рехабилитације рањених војника у оружаним сукобима последњих месеци.

Исти извор је навео да је одлука о додели 15 милиона евра Украјини усвојена на састанку Комисије НАТО Украјина, док је десетак држава чланица Алијансе обелоданило своје планове да се придруже финансијској помоћи Украјини.

Меркел: НАТО жели политичко решење украјинске кризе

Angela Merkel
Ангела Меркел / Извор: Танјуг

Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да чланице НАТО желе политичко решење украјинске кризе и да су спремне да са Русијом разговарају о томе.

Она је, међутим, упозорила да би нове санкције могле бити употребљене да би се појачао притисак на Русију.

"Ми смо такође спремни да дамо тежину нашим политичким захтевима завођењем даљих санкција", рекла је немачка канцеларка на самиту НАТО који се одржава у Велсу.

"Порука је да ми желимо политичко решење; ми и посебно украјински председник спремни смо, наравно, да разговарамо са Русијом о томе", додала је Меркел.

На самиту оптужбе против Русије!

Nato, logo
Нато, лого / Извор: Профимедиа

Данас је у велшком граду Њупорту почео дводневни самит НАТО-а који се одвија у сенци повратка на сукоб између Истока и Запада, 25 година после пада Берлинског зида, а на састанку у формату "партнера НАТО" учествује и делегација Србије предвођена министром одбране Братиславом Гашићем.

Тон скупа одредио је генерални секретар Андерс Фог Расмусен који је оптужио Москву да напада Украјину, док Кијев и проруски демонстранти за сутра предлажу прекид ватре. Украјински председник Петро Порошенко и главни лидер проруских активиста на истоку Украјине рекли су данас да ће сутра обојица наредити прекид ватре под условом да буде потписан споразум о новом мировном плану како би се окончао петомесечни рат у Украјини.

Порошенко је, у обраћању на маргинама самита, напоменуо да прекид ватре зависи од исхода састанка изасланика Украјине, Русије и ОЕБС у Минску, планираног за сутра.

NATO samit
НАТО самит / Извор: Реутерс

"Сутра у Минску биће потписан документ који ће омогућити постепено спровођење мировног плана за Украјину", рекао је он и додао да је од кључног значаја да први елемент тог плана буде прекид ватре.

"У 14 сати по локалном времену (12 сати по средњоевропском времену), уз услов да састанак (у Минску) буде одржан, позваћу Генералштаб да нареди обуставу ватре и надам се да ће спровођење мировног плана почети сутра", рекао је украјински председник.

Лидер проруских демонстраната је изјавио да су демонстрантима потребне "одговарајуће гаранције" да ће Кијев испоштовати било какав споразум о прекиду ватре. Предлози о прекиду ватре Кијева и проруских демонстранта на истоку Украјине пружају "светло на крају тунела" у петомесечном сукобу, оцењује директор Савета за људска права при Кремљу, Михаил Федотов.

"Мислим да већ видимо светло на крају тунела", рекао је он агенцији Интерфакс.

Руски председник Владимир Путин изнео је јуче мировни план у седам тачака, после телефонског разговора с Петром Порошенком. Постоји нада да би споразум између сукобљених зараћених страна у источној Украјини могао да буде потписан сутра, на састанку у Минску.

БиХ: Надамо се пријему у МАП

САРАЈЕВО - Министар одбране Босне и Херцеговине Зекеријах Осмић изразио је наду да ће се БиХ придружити Акционом плану за чланство (МАП) на самиту НАТО савеза у Велсу.

Осмић је уочи одласка на Самит нагласио да НАТО у потпуности подржава напоре БиХ на путу ка придруживању Алијанси.

"Зато је нашој земљи понуђена прилика да се придружи МАП-у, уз услов који су министри спољних послова земаља чланица НАТО-а поставили 2010. године у Талину да се све непокретности намењене одбрани региструју као државна имовина, коју ће користити Министарство одбране БиХ", објаснио је Осмић.

Посебно је нагласио да је Министарство одбране преузело све мере из своје надежности да се војна имовина укњижи у предвиђеном року, преносе локални медији саопштење ресорног министарства.

13:15 - Западни лидери са Порошенком уочи самита

ЊУПОРТ - Председник САД Барак Обама и други лидери западних земаља разговарали су са председником Украјине, Петром Порошенком, уочи почетка самита НАТО.

Са Порошенком су разговарали, поред Обаме, британски премијер Дејвид Камерон, немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Франсоа Оланд и италијански премијер Матео Ренци.

Porošenko
Порошенко / Извор: Профимедиа

Лидери западних земаља су са Порошенком разговарали о украјинском конфликту, дан пошто је руски председник Владимир Путин изнео план о окончању оружаног сукоба на истоку Украјине.

Порошенко је у среду објавио да је током разговора са Путином договорен "процес прекида ватре" и рекао како се нада да би договор о миру могао да буде постигнут на састанку представника проруских снага са изасланицима Украјине и Русије, заказаном за петак.

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен је, међутим, у интервјуу за BBC оценио Путинов план о примирју у седам тачака "неискрен".

12:59 - Гашић у Њупорту, позив потврда партнерства

ЊУПОРТ - Министар одбране Братислав Гашић који у Њупорту, у оквиру 26. НАТО самита учествује на састанку "НАТО 24 партнера", поручио је да то министарство активно учествује у програму Партнерство за мир и гради односе поверења са партнерима и чланицама НАТО на основама сарадње и узајамног уважавања.

"Позив представља потврду да садашња влада Србије и премијер Александар Вучић у оквиру преговора о уласку у ЕУ и програма Партнерство за мир ужива статус поузданог, предвидљивог и одговорног партнера и чврсто опредељеног за сарадњу са свим државама и међународним организацијама којима је циљ унапређење регионалне и глобалне безбедности", истакао је Гашић.

Bratislav Gašić na Kipru
Братислав Гашић на Кипру / Извор: Србија Данас

Гашић је указао да Министарство одбране активно учествује у програмима ПЗМ и гради односе поверења са партнерима и чланицама НАТО на основама сарадње и узајамног уважавања, а ради диприноса регионалном развоју и јачању добросуседских односа и решавању свих спорних ситуација кроз дијалог и сарадњу.

Министар је додао и да је учешћем у ПЗМ Србији олакшано прихватање стандарда војне професије који се поштују, не само у чланицама НАТО већ и у државама ЕУ које нису чланице Алијансе.

Од посебне је важности за Србију ангажовање у механизмима који обезбеђују припреме оружаних снага за активан допринос у мултинационалним операцијама попут процеса планирања и прегледа и концепта оперативних способности, додао је министар.

12:43 - Расмусен: Русија напада Украјину

ЊУПОРТ - Русија напада Украјину, рекао је генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен у велшком граду Њупорту, на почетку дводневног самита НАТО.

"Суочени смо са драматичном променом безбедносног окружење. На истоку, Русија напада Украјину", рекао је новинарима Расмусен.

Fog Rasmusen
Фог Расмусен / Извор: Профимедиа

Упитан за план руског председника Владимира Путина о обустави оружаног сукоба у Украјини, Расмусен је рекао да НАТО поздравља напоре да се пронађе мирно разрешење али да се рачуна оно што се догађа на терену.

Расмусен је новинарима рекао и да ће НАТО озбиљно размотрити сваки захтев ирачке владе за помоћ у борби против џихадиста Исламске државе.

* Лидере НАТО чланица на самиту очекује расправа на питање да ли и како помоћи Украјини, која тврди да је жртва руске агресије и тражи модерно оружје, опрему и перспективу чланства у НАТО.

* Такође, биће доста речи о ситуацији у Ираку и Сирији, а, како је пре неколико дана најавио Расмусен, биће донета одлука о формирању ударне јединице за брзо реаговање и изградњу војних база на источним ободима НАТО у циљу одвраћања "потенцијалног агресора".