СКАЈРАНИНГ: Странци ТРЧАЛИ по Старој планини и више од 30 САТИ (ФОТО)

15.06.2016. 14:11
Skaj raninig
Скај раниниг / Извор: Фото: Српска Skyrunning Асоцијација

На Старој планини одржана најтежа Скајранинг планинска трка у Србији

Парк природе Стара планина по четврти пут је био домаћин једне од највећих планинских трка у Србији - "Ултра траил Стара планина", коју организује домаћа скајранинг асоцијација. На тркама које су симболично носиле имена по Старопланинским врховима (SkyTrail Миџор, Ултра Траил Браткова Страна и Копрен) учествовало је око 160 такмичара из десет земаља.

Србија са једним НБА играчем ЈУРИ ОИ, кошаркаш Звезде накнадно позван

Трка је одржана на стазама дужине 19 километара, 86км и 122 км. Ова спортска манифестација препозната је од стране министартсва спорта као битна трка за развој планинских спортова са великим потенцијалом, а од ове године то исто кажу и страни тркачи, који су одушевљени условима и тереном. Такмичарима се највише допада нетакнута природа и битка са незаобилазним клекама. Старт и циљ трка на 86 и 122 км које се бодују за популарни Ултра траил Мон Блана био је на Бабином зубу, док су такмичари на дистанци од 19км, стартовали у селу Црни врх, па преко Миџора трку такође на истом месту завршавали.

У конкуренцији такмичара коју су учествовали у трци на 19 км победио је Никола Милановић. Њему је до циља требало два сата, 13 минута и 13 секунди. Други је био Никола Илић, док је подијум комплетирао Милан Стојановић. Најбоље резултате у женској конкуренцији забележиле су Невена Рајковић, Софија и Ана Милосављевић.

Победник на трци од 86 км био је Александар Светославов из Бугарске са временом од 11 сати и 18 мин, другопласирани Зоран Прекогачић је стазу прошао 12 сати и 55 мин, док је трећепласираном Жарку Ћулибрку било потребно 13 сати и 9 мин. Најбржа међу дамама била је гошћа из Хрватске, Матеја Блажевић са временом од 15 сати и 55 мин, друго место заузела је Нела Лазаревић након 16 сати и минут трчања, а само десетак минута иза ње, на циљу се појавила и трећепласирана Марија Секуловић.

На најдужој дистанци од 122 км трчало се и до 30 сати, а најбржи међу њима Ђорђе Дукић, своју трку завршио је за 18 сати. Другопласирани Филип Шуловић на циљу се појавио након 18 сати и 15 мин, док је трећепласираном такмичару из Словачке, Ладиславу Халасу, требало још 5 минута више. Рекорд стазе у женској категорији поставила је и по трећи пут на овој дистанци победила Тања Стојановски са временом 22 х и 25 мин. Другопласирана на овој трци била је Ивана Станковић са временом од 24 х и 13 минута. Нажалост, због одустајања такмичарки, није било трећепласиране.

Следећа трка коју организује Српска Skyrunning Асоцијација је на Проклетијама 09. Јула.