СП: Сејбутис и Валанчијунас одвели Литванију у полуфинале

09.09.2014. 17:58 09:29
Martinas Pocijus
Мартинас Поцијус / Извор: Профимедиа

У првом четвртфиналном сусрету на Светском купу у Шпанији, екипа Јонаса Казлаускаса савладала је Турску са 73:61.

Кошаркашка репрезентација Литваније савладала је екипу Турске у првом четвртфиналу Мундобаскета у Шпанији са 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17). Сејбутис одиграо сјајну партију и предводио своју екипу са 19 поена (3/3 ван 6.75) и три асистенције. Поцијус је додао 13, Валанчијунас 12, уз чак 13 ухваћених лопти. Двоцифрени је био и Даријус Лавринович са 11. У екипи Ерџина Атамана Гонлум је имао 13 поена и девет скокова, док су Арслан и Ашик убацили 12, односно 11. Литванија ће у борби за финале играти са победником сусрета Словенија-САД.

Jonas Macijulis
Јонас Мацијулис / Извор: Профимедиа

Иако су Турци боље кренули сусрет и имали предност после 10 минута од 18:13, понајвише захваљујући центру Омеру Ашику. На старту другог периода распуцао се Даријус Лавринович, који је са две узастопне тројке, преокренуо резултат на 24:23. На крају полувремена Сејбутис је својим петим поеном донео највећу предност својој екипи од 33:28. Тим резултатом се отишло на одмор.

У тречој четвртини гледали смо резултатску клацкалицу. Литванци су отворили деоницу тројком Мацијулиса (36:28), али су Турци преко Арслана, који је постигао шест узастопних поена за своју екипу, изједначили на (36:36). Исти играч доноси 4 са линије пенала за своју селекцију, али су Поцијус и Јанкунас обезбедили три поена вишка за Литванију после 30 минута (47:44). Даријус Лавриновић је на три минута до краја повисио на 13 и тада је већ био познат први путник у полуфинале. Арслан је новом тројком пружио „мрвицу“ наде Турцима (64:55), али у наредном нападу Прелџић је погрешио у додавању и потом фаулирао Јускевичијуса, који је искористио једно слободно бацање (65:55). Сејбутис је са пенала поставио коначних 73:61 за Литванију, који су сасвим заслужено први полуфиналисти Светског купа у Шпанији.