SP: Sejbutis i Valančijunas odveli Litvaniju u polufinale

09.09.2014. 17:58 09:29
Martinas Pocijus
Martinas Pocijus / Izvor: Profimedia

U prvom četvrtfinalnom susretu na Svetskom kupu u Španiji, ekipa Jonasa Kazlauskasa savladala je Tursku sa 73:61.

Košarkaška reprezentacija Litvanije savladala je ekipu Turske u prvom četvrtfinalu Mundobasketa u Španiji sa 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17). Sejbutis odigrao sjajnu partiju i predvodio svoju ekipu sa 19 poena (3/3 van 6.75) i tri asistencije. Pocijus je dodao 13, Valančijunas 12, uz čak 13 uhvaćenih lopti. Dvocifreni je bio i Darijus Lavrinovič sa 11. U ekipi Erdžina Atamana Gonlum je imao 13 poena i devet skokova, dok su Arslan i Ašik ubacili 12, odnosno 11. Litvanija će u borbi za finale igrati sa pobednikom susreta Slovenija-SAD.

Jonas Macijulis
Jonas Macijulis / Izvor: Profimedia

Iako su Turci bolje krenuli susret i imali prednost posle 10 minuta od 18:13, ponajviše zahvaljujući centru Omeru Ašiku. Na startu drugog perioda raspucao se Darijus Lavrinovič, koji je sa dve uzastopne trojke, preokrenuo rezultat na 24:23. Na kraju poluvremena Sejbutis je svojim petim poenom doneo najveću prednost svojoj ekipi od 33:28. Tim rezultatom se otišlo na odmor.

U trečoj četvrtini gledali smo rezultatsku klackalicu. Litvanci su otvorili deonicu trojkom Macijulisa (36:28), ali su Turci preko Arslana, koji je postigao šest uzastopnih poena za svoju ekipu, izjednačili na (36:36). Isti igrač donosi +4 sa linije penala za svoju selekciju, ali su Pocijus i Jankunas obezbedili tri poena viška za Litvaniju posle 30 minuta (47:44). Darijus Lavrinović je na tri minuta do kraja povisio na +13 i tada je već bio poznat prvi putnik u polufinale. Arslan je novom trojkom pružio „mrvicu“ nade Turcima (64:55), ali u narednom napadu Preldžić je pogrešio u dodavanju i potom faulirao Juskevičijusa, koji je iskoristio jedno slobodno bacanje (65:55). Sejbutis je sa penala postavio konačnih 73:61 za Litvaniju, koji su sasvim zasluženo prvi polufinalisti Svetskog kupa u Španiji.