Европа стрепи од повратка џихадиста јер зна шта је било у Босни
БРИСЕЛ - Страх од скорог повратка многих од 4.000 "европских џихадиста" из Сирије и Ирака у Европу и обавештајне информације да зато прети талас тероризма, навео је чланице Европске уније да пооштре полицијски наџор у градовима и на границама, спрече ширење исламистичке пропаганде на интернету, хапсе агитаторе и оне који врбују муслимане за одлазак у џихад.
Надлежне службе сад темељно проучавају сва сазнања о узроцима, размерама и претњи исламских терориста, за које се зна да су се делом већ вратили у Европу. Отуд се поново отварају и досијеи џихадиста који су се по завршетку рата у Босни, где су изгледа учествовали у дивљачком насиљу и, према објављеним сведочанствима, баш као и сад у Сирији и Ираку, одсецали главе заробљеницима и цивилима, вратили и почили низ оружаних пљачки, атентата и напада на полицију.
Од Европског парламента је затражено и да одобри проверу пасоша свих путника на "шенгенским границама", укљујући обавезу давања свих података приликом куповине авионске карте, што је већ обавеза за путнике који иду у Америку. Такву одлуку су у петак усвојили министри спољних послова Уније.
Највећа брига су повратници у Француску, Велику Британију, Белгију, Немачку, одакле се из муслиманског становништва регрутује највећи број присталица екстремног ислама.
Рачуна се да су Исламска држава и Ал Каида већ послали назад у Европу више стотина џихадиста који би уз "успаване ћелије" могли кренути у насилни терористички поход.
Велике недоумице и даље постоје, као што показује анализа норвешке армије утемељена на више хиљада обавештајних података, да је "један од девет исламских џихадиста спреман да, по повратку у Европу, узме оружје и нападне сопствену земљу". Засад је тешко утврдити мреже, јатаке и колико је повратника исламских фанатика, "окаљених" дивљачким насиљем у биткама за организацију Исламска држава у Сирији и Ираку, и заслепљени идеологијом мржње и смрти, сада већ дошло назад у земље ЕУ.
"Проблем није толико да превазиђемо поделе и разлике између националних обавештајних служби, већ много простије - што баш много не знамо", отворено је признао Жил де Керков испред Савета за борбу против тероризма.
Сви наглашавају да нико није заборавио да су исламски терористи после рата у Авганистану, где је било такође и више стотина џихадиста европских и америчких држављана, изазвали десетогодишњи грађански рат у Алжиру, а да је то имало за последицу и нападе у САД 11. септембра 2001.
Вођа те групе џихадиста Кристоф Каз, који је као студент медицине прешао у ислам и прикључио се бригади муџахедина у Босни и постао њихов лекар, према сведочанству и преживелих српских, али и згрожених бошњачких официра, био је крајње насилан, присуствовао је мучењу и одсецању глава заробљених српских војника и цивила.
У правцу расветљавања "опасности од џихадизма који је стална претња Европи", француска телевизија је приказала документарну емисију о Французима преобраћеним у ислам који су се, после учешћа у муџахединској јединици на страни муслимана у БиХ, вратили и на северу Француске завели прави оружани терор, уз рањавање полицајаца, напад на седиште полиције у Лилу, пљачке банака.
У документарној емисији француске телевизије су приказане оригиналне сцене кад муџахедини убијају заробљенике, њихове одсечене главе, а дат је и изворни видео снимак, који су начинили сами муџахедини, на којем они и неки војници Армије БиХ, како каже пратећи текст, "играју фудбал шутирајући одсечену главу једног заробљеника".
Немачки стручњак за тероризам Јирген Елсесер, аутор књиге "Како је џихад дошао у Европу", у емисији је оценио да је главнина од више хиљада муџахедина, махом Арапа ветерана из Авганистана, уз помоћ Саудијске Арабије, Турске и Ирана дошла у рат у БиХ, али је америчка служба ЦИА обезбедила тај долазак и дала им оружје с циљем да спрече победу Срба "јер су мислили да ће се Срби окренути Русији".
Неки од групе џихадиста на северу Француске су похапшени и осуђени на дуги затвор, неки су у сукобу с полицијом убијени, као и сам шеф банде Каз кога је у жестоком оружаном окршају приликом бекства убила белгијска полиција на граници с Француском.
Елсесер наводи сведочење новинарке немачког Шпигла Ренате Флотау да јој је вођа Ал Каиде Осама Бин Ладен уочи састанка с председником Алијом Изетбеговићем у Сарајеву, рекао да ће уништити "све Србе, а после и Американце". Елсесер каже да су на крају рата у Босни "Американци с ужасом открили размере чудовишта које су створили" и да је Ричард Кларк, саветник америчког председника за битку против тероризма, изјавио да је "то био пакт с ђаволом".
Високи обавештајни званичници су европским медијима поверили да је и сад, поред Исламске државе, и даље опасност Ал-Каида, јер се поуздано зна да је њен борбени огранак у Сирији, група Корасан, високо специјализована за "минијатурне експлозиве и да не крије решеност да удари по Западу".