Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НЕНАД ЈЕ БЕОГРАЂАНИН КОЈИ РАДИ У ФЕЈСБУКУ: Немамо радно време!

04.01.2016. 11:10
Пише:
Андријана Нешић
nenad bozidarevic
ненад бозидаревиц / Извор: СД/илустрација

Ненад Божидаревић (25), младић из Србије, запослен је у једној од најпознатијих компанија данашњице, Фејсбуку. За Србију Данас открива како је радити у тако великој компанији.

- Све је почело тако што ме је крајем 2011. године контактирао регрутер из Фејсбука – пре тога сам ишао по разним такмичењима и окачио неколико текстова на Интернет, па ме је вероватно преко тога нашао – и питао да ли сам заинтересован да се пријавим за праксу у Фејсбуку. У том тренутку сам био студент треће године Рачунарског факултета, и свакако сам имао жељу да се испробам у некој великој компанији, али не и велика очекивања. Ипак, одлучио сам да окушам срећу, и након неколико интервјуа успео сам да добијем понуду за летњу праксу. Она се успешно одиграла средином 2012. године, и пошто је већ следеће године требало да дипломирам, одмах сам добио понуду да се вратим након што завршим факултет – почиње Ненад причу за портал SrbijaDanas.com.

Овај млади Београђанин већ скоро три године ради као фронт-енд инжењер у Фејсбуку, где се претежно бави интерфејсима који су видљиви корисницима.

Београђанин о првом човеку Фејсбука

За Марка Закерберга, Ненад каже да доста времена проводи на послу и да је веома приступачан, као и то да га сви запослени веома поштују.

- Не знам га лично, али га редовно виђам по кампусу. Јако пријатна и скромна особа, што објашњава зашто је један од најбоље оцењених власника компанија од стране запослених – каже Ненад.

- Недавно сам заправо прешао у нови тим који потпада под Инстаграм (који је Фејсбук купио 2012. године) и бавим се развојем алата за оглашиваче који желе да врше промоције на Инстаграму. Иако је у питању, доста, млад пројекат, он има велики потенцијал и доста очију је тренутно упрто у нас, јер инвеститори ипак највише размишљају о заради коју нека компаније генерише. Самим тим, рекао бих да је посао доста одговоран, али истовремено и веома задовољавајућ, јер је веома лако пратити његов успех на основу разних метрика - наглашава Ненад.

Комуникација није проблем

На питање како је радити у великој компанији попут Фејсбука, овај 25-годишњак каже да, иако, велике компаније прати глас о лошој комуникацији, то није случај у Фејсбуку.

- Нажалост (или можда срећом?), осим полугодишње праксе у Мајкрософтовом  развојном центру у Београду, нисам радио ни у једној другој компанији, тако да не могу да вршим неко поређење, али Фејсбук се доста труди да одржи дух мање компаније, и у томе успева. Чест проблем великих компанија јесте комуникација између тимова или особа на различитим нивоима у хијерархији, али не бих рекао да Фејсбук пати од тога. Једино што бих приписао Фејсбуковој величини јесте то што је довољно нарастао да је у могућности да обезбеди запосленима апсолутно све што је потребно за успешан и пријатан рад.

Ниједан дан није сличан другом

Ненад је задовољан послом који ради и како сам каже “најзанимљивији су они дани који су разноврсни“.

- Када сам тек почињао да радим, највише времена сам проводио кодирајући, што ми је и даље главни посао, али сада је обогаћен и разним другим дешавањима. Тако ћу у току једног дана, на пример, и даље писати и прегледати код, али и интервјуисати нове кандидате, радити као ментор за практиканте и нове запослене, учествовати у састанцима где се планира следећи месец/квартал/година, итд. Све је веома динамично, па тако ниједан дан није сличан другом, што значи да монотонија генерално није проблем – прича он.

Млади и успешни

У време када највећу медијску пажњу заузимају старлете и ријалити звезде, одлучили смо да у новогодишњем специјалу посветимо пар текстова младим људима из различитих струка, који су својим талентом и радом постигли много за своје младе године. Нека вам они буду инспирација да и сами, у новој години, кренете ка свом зацртаном циљу!

Прочитајте и:

СРБИН КОЈИ ЈЕ УСПЕО У КАНАДИ: Пронашао бољи живот, па прикупио 4 МИЛИОНА долара за свој народ!

ОНА НИЈЕ СТАРЛЕТА, НИТИ РИЈАЛИТИ ЗВЕЗДА - Пропутовала је свет и има каријеру за ДИВЉЕЊЕ!

Мали град са 20 ресторана

Фејсбук је један мали град, а према многим истраживањима спада и у најбоље место за рад на свету. Оно што рад у Фејсбуку чини посебно занимљивим јесте што су запосленима доступни разни видови забаве током радног дана. Ненад нам је открио шта је њему најзанимљивије у том радном окружењу Фејбука.

- Једна од чуднијих одлика наших кампуса јесте то што су плафони често "недовршени", тј. виде се структурални елементи и цеви. Ово је заправо намерно урађено, јер нас подсећа на то да, иако смо повезали доста људи (1,5 милијарди), већи део света и даље није повезан, па је самим тим наш посао далеко од готовог. Заједно са тим, простор је отвореног типа, тј. не постоје засебне канцеларије, јер је тако комуникација између запослених боља и опуштенија. И, наравно, имамо доста ствари које су корисне током радног дана – три оброка дневно у једном од око 20 различитих ресторана, доктора, зубара, банку, фризера, теретану, простор за одмор/играње/свирање... У питању је мач са две оштрице, додуше: сада уживам у томе, али ћу зато бити разочаран ако променим посао и схватим да су ми радни дани постали много мање пријатни - објашњава нам Ненад.

Остају да се друже

Занимало нас је и да ли Ненад има стриктно радно време и да ли остаје прековремено на послу. 

- Не постоји радно време, па самим тим нема ни остајања прековремено. Све евалуације се врше на основу постигнутог, док се менаџери истовремено брину да њихови подређени не раде превише, тако да људи у просеку ипак проведу 8 сати радећи. Истина, већина људи заправо проводи више времена на послу, али то је углавном зато што, као што сам већ поменуо, имају сва три оброка на послу, а често остају дуже и да би се дружили са колегама. Све ово функционише због једне једноставне чињенице – људи долазе на посао и труде се зато што заиста уживају у ономе што раде и зато што су у веома позитивном окружењу, па и ја свакако делим тај став.

Тајне Фејсбука о којима се не прича!

Ненад Божидаревић открио је и колико пријатељима сме да открије о тајнама Фејсбука.

- Рекао бих да се моји познаници могу поделити у две категорије – прву чине они који се такође баве рачунарима, и они ме не питају ништа, јер знају да о већини ствари не могу да причам, док другу чине сви остали, и њих баш ни не занима шта се овде дешава. Међутим, ово ме заправо доводи до једне од "најгорих" ствари када је рад у Фејсбуку у питању, а то је да одједном сви мисле да можеш да им решиш какве год проблеме имали са Фејсбуком. Авај, то није случај - каже он.