УНХЦР похвалио Аустрију и Немачку због прихватања избеглица
Агенција Уједињених нација за избеглице похвалила је данас Аустрију и Немачку због одлуке да прихвати на хиљаде избеглица, који су прешли границу са територије Мађарске.
УНХЦР је у саопштењу навео да су то "политичка руководства базирана на хуманим вредностима".
Агенција УН за избеглице, са седиштем у Женеви, похвалила је и групе цивилног друштва, као и грађане у Аустрији и Немачкој што су помогли у прихватању људи у невољи.
Изузетан одговор јавности утиче на поједине владе да промене став према прихватању избеглица.
То није решење
Агенција УН је, такође, указала да "концентрација избеглица и миграната у мањем броју земаља, које су вољне да их прихвате, не представља одрживо решење".
Постоји очигледна потреба за израдом плана ванредног управљања избегличком кризом. Високи комесар за избеглице, Антонио Гутереш, даје конкретне предлоге таквог одговора пре кључних састанака који ће одржати европски лидери, наводи се у саопштењу УНХЦР.
Проблем са којим се Европа суочава је првенствено избегличка криза, а не само миграцијски феномен, а на то не може реаговати применом делимичног приступа "на кашичицу", већ треба да мобилише све своје снаге и примени заједничку стратегију, поручио је јуче Гутереш.
Он је, у кључним смерницама за решавање избегличке кризе у Европи, подсетио да се Европа суочава са највећим приливом избеглица у последњим деценијама и указао да оваква ситуација захтева огроман заједнички напор, који није могућ уз фрагментирани приступ.
"Опште узевши, Европа није успела да пронађе ефикасан заједнички одговор, услед чега ови људи пате", истакао је Гутереш у саопштењу објављеном на сајту Високог комесаријата УН за избеглице.
Ово је одлучујући тренутак за ЕУ
Гутереш је указао да велика већина оних који пристижу у Грчку долази из зона сукоба попут Сирије, Ирака или Авганистана да би спасли живу главу те да сви људи у покрету у овим трагичним околностима заслужују да њихова људска права и достојанство буду у потпуности испоштовани, независно од њиховог правног статуса.
"Ово је одлучујући тренутак за ЕУ и она сада нема другог избора него да мобилише све своје снаге око ове кризе. Једини начин да се реши овај проблем је да Унија и све њене државе чланице примењују заједничку стратегију, засновану на одговорности, солидарности и поверењу", подвлачи Гутереш.
Како прецизира, то конкретно значи предузимање хитних и одважних мера да се стање стабилизује, а потом проналажење начина да се истински подели одговорност на средњи и дуги рок.
"ЕУ мора бити спремна да - уз пристанак и подршку релевантних влада, углавном Грчке и Мађарске, али и Италије - успостави моменталне и адекватне капацитете за хитан прихват, помоћ и евидентирање", каже он.
У те сврхе, додаје, Европска комисија треба да мобилише европске агенције и механизме за азил, миграције и заштиту цивила, укључујући и средства земаља чланица, те уз подршку УНХЦР-а, Међународне организације за миграцију и цивилног друштва.