Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

КАД ЂАВО ОДНЕСЕ ШАЛУ: Како спречити насиље у школи?

16.10.2015. 08:36
Пише:
СрбијаДанас
vršnjačko nasilje
вршњачко насиље / Извор: Профимедиа

"Све је више примера да се, углавном девојчице, вређају преко Фејсбука. Препиру се око тога “колико је која ружна, равна ко даска“, користе најувредљивије изразе", наводи Драги Лукић, директор основне школе "Светозар Марковић".

ОШ "Светозар Марковић" пронашла је ефикасан начин заштите својих ученика и обуздавања вршњачког насиља, а њен директор Драги Лукић објашњава за SrbijaDanas.com и како то функционише: 

"Више од 20 година сам директор школе и то моје дводеценијско искуство наводи примере да је у последње време, конкретно у последњих десетак година, мање физичког, а више емотивног, вербалног, конкретно свих врста психичког насиља“, истиче Лукић.

 

ЗАШТО АКЦИЈА ПРОТИВ ВРШЊАЦКОГ НАСИЉА?

vršnjačko nasilje
вршњачко насиље / Извор:

СВАКИ РОДИТЕЉ ЦЕ ВАМ РЕЋИ да не постоји ништа вредније од сопственог детета. Чувамо га као очи у глави, одвајамо од уста због њега, одгајамо га да постане човек. А онда га пошаљемо у школу и тамо га нечије туђе дете злоставља. Најгоре од свега је што најчешце ми то последњи сазнамо. Наш дечак или девојчица долазе из школе уплашени и безвољни, без џепарца и са масницама.

ХАЈДЕ ДА СПРЕЧИМО да се деца међусобно малтретирају, да схвате да насиље никад није решење и да се не деле на жртве и насилнике. Портал SrbijaDanas.com је покренуо акцију за превенцију вршњацког насиља, јер оно итекако постоји и треба причати о њему, пре него што трагични случајеви почну да испуњавају новинске ступце. Научимо децу да поштују друге, јер сва та деца це сутра бити људи. Какви – то зависи од нас.

Редакција SrbijaDanas.com

ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ - НОВИ АЛАТ ЗА ЗЛОСТАВЉАЊЕ

Он наводи како је деведесетих година било знатно више физичког насиља, а у данашње време, под утицајем друштвених мрежа, долази до његовог пресељења у друге сфере испољавања. Све је више примера да се, углавном девојчице, вређају преко Фејсбука, као доминантне друштвене мреже међу основношколцима узраста 5. до 6. разреда. Препиру се око тога “колико је која ружна, равна ко даска“, користе најувредљивије изразе. "Ситуација је посебно опасна када се удруже њих 3-4 и окоме се на једну, која на крају остане да страшно пати", каже Лукић.

Током деведесетих је, с друге стране, често долазило до заказивања туча између школа, прављења сачекуша момака из суседних школа, чега у последњих сигурно деценију и више Лукић тврди да нема у његовој школи.

Данас интеракција између школа постоји у виду различитих заједничких подухвата: "Деца могу бити јако велики 'монструми' и упропастити нечије детињство, међутим могу бити у истој мери хумани и велики добротвори", објаснио је директор ове школе.

Проблем се јавља када се дуже време заташкава овакав вид малтретирања и тада деца постају несрећна и спремна на разне лудости. Девојчице, углавном несигурне у свој изглед, обично прибегавају изгладњивању и осцилирању од булимије ка анорексији и обрнуто, а наравно да постоје и случајеви када примењују екстремније мере, јер ипак је то критичан период одрастања, када су млади изразито осетљиви на импулсе из окружења.

Када се једна девојчица из 6. разреда тешко разболела сви су пожурили да јој помогну: "Тражили су да се организује турнир, рок концерт, скупљали самостално новац". Тада су се показале и добре стране друштвених мрежа с обзиром да су послужиле као канал комуникације у прикупљању средстава. 

 

РОДИТЕЉИ ВОДИТЕ РАЧУНА ШТА ВАША ДЕЦА РАДЕ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

vršnjačko nasilje
вршњачко насиље / Извор: Профимедиа

Породица је дужна као прва инстанца да то примети, па се родитељи саветују да прате шта њихова деца раде на Интернету и одмах дојаве школи. "Један дечко из седмог разреда који се свиђао двема девојчицама из одељења, које су "опаснице", бацио је око на једну шестакињу из супротне смене. Њима је било важно да дођу у супротну смену, виде је, прођу поред ње, кажу: "Шта је било девојко, шта се примаш, ко си бре ти?", гурну је, почупају за косу", сећа се овог примера наш саговорник.

 

Предмет "Веронаука" утиче на смањење насиља

Лукић сматра како је увођење предмета „Веронаука“ допринело развоју хуманости, а смањењу насиља, пропагирајући видове односа који подразумевају изостанак сваког облика насилништва, руководећи се максимом “воли ближњег свог“.

КОМЕ СЕ ДЕЦА ОБРАЋАЈУ КАДА ИМАЈУ ПРОБЛЕМ

Што се ситних чарки тиче, њих свакако да има. Деца се тада обраћају разредном старешини, па и директору који са њима има крајње непосредан однос, а на располагању су и два члана сарадничког тима кога чине педагог и психолог. На наше питање о ангажованости родитеља при решавању потенцијалних проблема, Лукић из искуства каже како њихово уплитање неретко не донесе конструктивно решење, из разлога што се пред својим дететом постављају исувише заштитнички. У току преподневне наставе, ангажован је и школски полицајац чија је дужност да посматра дешавања по школи, али и по крају. 

 

ЕЛИТНО ШКОЛСКО ОБЕЗБЕЂЕЊЕ

На крају, баријеру насиљу у овој школи чине и елитне државне јединице, чији ангажман овде траје већ 11 година, намењене чувању деце појединих званичника која су похађала и похађају ову школу. Оне нису оријентисане искључиво на школску установу, већ њихово деловање покрива читав крај, па се тако свака дистрибуција насиља, дроге, алкохола и осталих негативних агенаса у старту отписује. Наравно, постоји и непрекидни видео надзор, као и контрола промета лица у оквиру школе. 

 

Придружи се акцији! Буди део таласа промена!

vršnjačko nasilje
вршњачко насиље / Извор:

ШЕРУЈ ДАЉЕ!       #DrugNijeMeta           ШЕРУЈ ДАЉЕ!       #StopVršnjackomNasilju