Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ВУЈОВИЋ НАКОН РАЗГОВОРА СА ММФ-ом: Велике су шансе за веће плате и пензије!

13.06.2016. 15:41
Пише:
Танјуг
Dušan Vujović
Душан Вујовић / Извор: Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Вујовић је рекао да је влада кренула у амбициозне задатке.

Министар финансија Душан Вујовић оценио је данас да је шанса за повећање плата у јавном сектору и пензија од 1. јануара 2017. веома велика, да је након првих разговора са ММФ било много добрих сигнала, али да повећање не би требало обећавати пре завршетка анализе, посебно због елемента ризика који би могли да утичу на до сада постигнут добар резултат.

Вујовић је рекао да је влада кренула у амбициозне задатке, али да ће влада бити у бољој позицији да прича о већим платама и пензијама за недељу дана, кад и цифре буду познате.

"Данас смо тек почели разговоре о укупном програму и они ће трајати седам-осам дана. Сви елементи које смо имали раније и даље су на столу и разговарамо. Бићемо у бољој позицији да о томе причам за недељу дана кад будемо знали јасније како стоје ствари", рекао је Вујовић новинарима у Влади Србије.

Шта је скупље, школарина или припрема за упис на факултет?

Према његовим речима, добра назнака је што се очекује већа стопа раста БДП-а, уместо 1,8 одсто очекује се 2,5 одсто за 2016, али је добар сигнал и што је дефицит буџета на крају маја износио свега 11 милијарди динара.

"То је све значајно боље него што смо планирали, и већ је јасно да ћемо у фискалном делу остварити одличан резултат. То говори да се налазимо на добром путу и да стварамо добар оквир за разговоре о свему па и о платама и пензијама. Али, не треба то обећавати док не будемо видели који су то елементи ризика који ту постоје – структурне реформе и ризици из окружења", објаснио је министар.

Dušan Vujović
Душан Вујовић / Извор: Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Шеф Мисије ММФ-а за Србију Џејмс Руф поменуо је на састанку, додаје он, да се налазимо на путу 3,5 одсто структурног прилагођавања, а просле године је речено 2,5 одсто - опет изнад очекивања, констатовао је Вујовић.

Он је додао да ће се тек након шест до девет месеци знати боље колико ће се тим Србије и ММФ-а наћи на истим цифрама када је реч о платама и пензијама, јер је, подсетио је, тако рађено и прошле године. "Тако смо и прошле године радили и мислим да је и ове године шанса доста велика, али треба бити реалан и не би требало обећавати ништа пре него што завишимо анализе", рекао је Вујовић истичући истовремено да је и данашњи разговор донео оптимизам, јер је ММФ пристао на повећање прогнозе раста за ову годину, а уз то је и резултат структурног прилагођавања бољи од планираног.

Упитан који су то ризици, он је рекао да се појављује опасност од такозваног глобалног повлачење великих инвеститора са светских тржишта и инвестиционих фонодова, због промене цене нафте и гаса.

Како каже, велики инвеститори смањују учешће на свим ти тржиштима и то утиче и на Србију.

"Други елемент је како ће се квантитавно попуштање одразити у Европи на каматне стопе и на услове, али и шта ће се догогодити по питању Брегзита и на плану економског раста, јер 70 одсто нашег извоза иде у Европу, а нама су извоз и инвестиције главни извори фианснирања", навео је Вујовић.

Додао је да се повлаче и велики инвеститори из Садијске Арабије и УАЕ пошто имају мање приходе од продаје нафте и гаса.

Он је рекао да се Србија ипак налази на таласу нових инвестиција и изразио очекивање да ће тај тренд бити настављено упркос лошим условима за инвестиције у свету, пошто је Србија 10 пута мање погођена тим променама.

Министар финансија је нагласио да је наша земља изложена лошим утицајима више него, на пример, земље попут Пољске или Румуније. Подсећа да је Србија прошле године имала 1,8 милијарди евра страних дирктних инвестиција те да смо зато врло осетљиви на то што се дешава у свету.

"Ми се налазимо на таласу нових инвестиција, ми очекујемо да ће се тај тренд наставити, постоје ризици ако се смање, али мисли да неће бити смањења инвестиција", закључио је Вујовић.

Jorgovanka Tabaković, Aleksandar Vučić, Dušan Vujović
Јоргованка Табаковић, Александар Вучић, Душан Вујовић / Извор: Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Вујовић: Очекујем решења за РТБ Бор, Ресавицу и Петрохемију

Он је такође данас изјавио је да ће Влада Србије са ММФ-ом водити додатне преговоре о судбини три велика предузећа која су највећи проблем: РТБ Бор, Ресавици и Петрохемији и да очекује ће се за њих наћи неко решење.

"Оптимиста сам и мислим да ћемо наћи неко решење", казао је Вујовић одговарајући на питања новинара у Влади Србије. Он истиче да се, када је реч о РТБ Бор, разматрају могућа решења имајући у виду налазишта руде које том басену, која су обећавајућа.

СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ ОЦЕНИЛИ: Србија је боља за улагање од Хрватске!

Вујовић наводи би РТБ Бор требало да изађе из проблема ликвидности и да се на основу ранијих студија нађе решење за ту компанију, која се поред бројних проблема суочава и са најнижом ценом бакра на глобалном тржишту.

Он је истакао да неке водеће фирме у свету бакра улазе полако у банкрот због ниске цене у последњих неколико година.

"Ресавица и Петрохемија, то су, такође, болне тачке, пошто и исто имају наслеђене проблеме из прошлости и за њих су потребна комплексна решења", казао је Вујовић и истакао да се нада да ће наћи решења за сва три.