Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Закон о раду: Ко ради поштено, нема чега да се боји!

17.07.2014. 12:01 12:01
Пише:
Танјуг
Rasprava o Zakonu o radu
Расправа о Закону о раду / Извор: Танјуг

Мишљење аналитичара је да ће овај Закон допринети бољој инвестиционој клими и већем запошљавању, даће шансу младима, а онај ко је до сада вредно и поштено радио, неће имати чега да се плаши.

Посланици Скупштине Србије разматраће данас око 200 амандмана на измене Закона о раду и Закона о ПИО, а очекује се и гласање о тим законским решењима.

Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков изјавио је данас да је тај савет подржао Закон о раду и измене Закона о пензијском систему, јер сматра да су у складу са најбољом европском праксом и да су неизбежни закони које је требало донети пре неколико година.

skupština srbije
скупштина србије / Извор: Танјуг

"Закон о раду је један од предуслова да се уведе рационалније пословање у многим јавним предузећима, која током године гомилају губитке, имају велике нерационалности и вишак запослених. Српска економија више не може да издржава тај терет губитака који стварају нека јавна предузећа попут Србија гаса, Железаре, а сада и ЕПС-а", рекао је Алтипармаков.

Досадашњи Закон дозвољавао разне малверзације

Алтипармаков је додао да је досадашњи Закон о раду био ригидан, да је било случајева да послодавац открије малверзације код запосленог, да га удаљи са посла, а суд због чисто правне формалности таквог радника врати на посао.

"Јасно је да у таквим околностима приватни послодавци тешко запошљавају раднике јер се плаше шта ће се десити ако радник ради лоше, ако не испуњава радне обавезе, а не може да га удаљи са посла", подсећа Алтипармаков.

И отпремнине биле терет послодавцима

Терет послодавцима, како каже, представљало је и исплаћивање отпремнина, где су морали да исплате отпремнине на комплетан радни стаж, без обзира колико је радник година провео код тог послодавца.

"Знамо да су Закони о раду непопуларни, али све земље су либерализовале тржиште рада, једино Србија није. То је и један од разлога зашто Србије тоне на листама конкурентности", нагласио је Алтипармаков.

Мотивација радника

Он је указао да уколико Србија жели да има тржишну економију која функционише мора имати флексибилност - могућност да послодавац отпушта лошег радника и запошљава добре.

"Порука система је да се мотивишу радници да раде марљиво и вредно, а демотивишу радници који неће да раде", нагласио је Алтипармаков.

radnici u Švajcarskoj fabrici čokolade
радници у Швајцарској фабрици чоколаде / Извор: Профимедиа

Испуњавање предизборних обећања

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић  је подсетила да је Закон о раду први реформски закон који ће бити донет у републичком парламенту и додала да очекује да, поготову противници тог предлога закона, кажу зашто су против, јер је "Скупштина право место да се диже прашина, а улица никако није пожељна".

Maja Gojković
Маја Гојковић / Извор: Танјуг

СНС и владајућа већина су показали да ће заиста испуњавати предизборна обећања, а грађани су могли да чују од СНС и премијера Александра Вучића какве ће се реформе спроводити, рекла је Гојковић.

Политички поени се не добијају на тешким и радикалним реформама, али се за неколико година очекују резултати, рекла је Гојковић и додала да је реч о законима који се доносе за будућност државе.

Гојковић је указала да се не би смело размишљати само себично, па заштитити људе који раде у јавном сектору, а којих има већ 800.000 и да је предложени закон много флексибилнији у отварању и налажењу радних места.

Она је указала да постоји армија младих људи који немају шансе по садашњем закону да нађу посао и старији запослени који не могу да нађу посао због ригидности постојећег закона.

Синдикати не штите раднике, него своје функције

Гојковић је упитала оне који су против измена закона и реформи и који су за постојећи закон, где су били када је 350.000 изгубило посао по том закону.

protesti u Skoplju
протести у Скопљу / Извор: Танјуг

Она је истакла да синдикалне вође нису тада изводиле синдикате и излазили на улицу, нити су се борили за права људи када су биле спровођене спорне приватизације и расветљаване криминалне афере и затваране банке,

Понашање синдикалних вођа је контроверзно и они су политички мотивисани, оценила је Гојковић, указујући да је лидер ДС Бојан Пајтић позвао чланове ДС да се данас придруже протестима испред парламента.

"Нама је мерило успеха на крају мандата колико ћемо успети да побољшамо живот обичног грађанина Србије", рекла је Гојковић и најавила доношење свих реформских закона до краја лета.

Закон о раду добио подршку ММФ, Светске банке и ЕУ

Шеф посланичке групе Српске напредне странке (СНС) у Скупштини Србије Зоран Бабић изјавио је данас да је Закон о раду добио подршку Међународне заједнице, ММФ-а, Светске банке, ЕУ, као и да га је подржало три четвртине синдиката.

Бабић је рекао да Закон омогућава запошљавање младих, који завршавају школу, факултете и који желе да раде у Србији а не да оду иностранство.

Podrška Srbiji
Подршка Србији / Извор: Бета

Он је нагласио да Закон о раду, који ће вероватно данас бити усвојен, прави добру инвестициону климу.

"Шта ће нам закон који ће заштитити раднике, а немамо радна места. Видели смо да постојећи закон, који је био ригидан, није сачувао радна места, осим у јавном сектору", каже Бабић.

"Они који одговорно раде посао, који долазе на време нема чега да се плаше", рекао је Бабић.

Skupština Srbije
Скупштина Србије / Извор: Профимедиа

И народни посланици подржавају Закон о раду

Веома је важно да Народна скупштина усвоји предложене законе о раду и ПИО, као први корак у променама, а још је важније да се они брзо и поштено спроводе, оценили су данас некадашњи функционери ЛДП-а Иван Андрић, Бојан Ђурић и Младен Башић и позвали српску јавност да те законе прихвати на рационалан начин.

"Као политичари и народни посланици годинама смо заступали став да су дубоке реформе радног законодавства и ПИО фонда животни услов за модернизацију и опстанак земље", подсетили су Андрић, Ђурић и Башић у изјави и истакли да због тога данас, упркос свим идеолошким и практичним политичким разликама у односу на власт у Србији, подржавају предложене измене закона о раду и о ПИО.

"Србија неће моћи да живи ако политичари, бивши, садашњи и будући, став према оваквим питањима формирају у зависности од тога да ли су власт или опозиција. То је разорило Србију у протеклих 25 година. Ова власт ће, као и све пре ње, једном отићи, али је важно да Србија добије солидне законе, који ће користити генерацијама", навели су они.

EU
ЕУ / Извор: Профимедиа

Закон о раду по међународним стандардима

Координатор Међународне организације рада (МОР) за Србију Јован Протић рекао је да предложене промене Закона о раду не одступају од међународних стандарда рада и конвенција МОР-а.

"Очекујем да би већ у року од неколико дана наша канцеларија у Женеви требало да упути одговор министру (Александру Вулину) о нивоу усаглашености" са међународним стандардима рада и конвенцијама МОР-а, рекао је Протић.

Већи синдикати за боља права радника

Министар за рад Србије Александар Вулин изјавио је данас у Београду да је интенција измена Закона о раду укрупњавање синдиката, да би ојачали и боље заступали радничка права.

Aleksandar Vulin
Александар Вулин / Извор: Фото: Танјуг

"Влада жели да укључи у социјално преговарање што већи број актера, али интенција овог закона је била да се синдикати укрупне", рекао је Вулин у расправи у Скупшини Србије о амандманима на измене Закона о раду.

"У Србији постоје 24.000 регистрованих синдиката, наравно то нису све централе, то су и огранци синдиката, подружнице. Али то је 24.000 правних лица, печата, рачуна. Интенција закона је да се синдикална борба води кроз репрезентативне представнике, да се синдикати организују, и да могу да заступају раднике на најбољи начин", рекао је министар.