АТОМСКИ СКОК БАНГЛАДЕША
Покренут реактор који мења енергетску мапу Азије
Бангладеш званично је закорачио у нову еру енергетске независности. На првом блоку нуклеарне електране Рупур нуклеарна електрана, коју гради Росатом, започето је улагање нуклеарног горива – кључни корак ка пуштању у рад првог извозног реактора типа ВВЕР-1200 у овом делу света.
Почетак ове фазе обележен је церемонијом на којој су генерални директор Росатома Алексеј Лихачов и министар науке и технологије Бангладеша Факир Махбуб Анам симболично дали одобрење за пуњење реактора. Планирано је да се у активну зону угради 163 горивна склопа, након чега следи достизање минимално контролисане снаге и постепено укључивање у енергетску мрежу.
„Бангладеш је ушао у клуб држава које користе мирнодопски атом као поуздан извор одрживог развоја. Несумњиво, НЕ ‘Рупур’ ће постати најважнији елемент енергетског система земље. За Росатом је овај пројекат још један важан корак у развоју светске нуклеарне енергетике и јачању партнерстава са иностраним државама“, изјавио је Лихачов.
Са друге стране, министар Анам истакао је да пројекат има шири значај од саме производње енергије. „Мирнодопско коришћење нуклеарне енергије играће кључну улогу у јачању енергетске безбедности, убрзању индустријализације и развоју економије засноване на напредним технологијама. НЕ ‘Рупур’ симболизује научни напредак Бангладеша и показује способност земље да управља сложеним технолошким системима“, рекао је он.
Електрана, смештена око 160 километара од Дака, имаће два реактора укупне снаге 2.400 мегавата. Технологија ВВЕР-1200 генерације III већ је примењена у Русији и Белорусији, док Росатом паралелно гради слична постројења у Египат, Мађарска, Турска и Кина.
Пројекат „Рупур“ уједно потврђује стратегију Русије да, упркос глобалним ограничењима, настави са ширењем извоза нуклеарних технологија и јачањем присуства на светском енергетском тржишту, нудећи партнерским државама дугорочна и високотехнолошка решења.