Барбарез покушао да објасни пад Босне и Херцеговине: "Били смо незаинтересовани за игру"
Катар се у једном тренутку опасно примакао
Фудбалска репрезентација Босне и Херцеговине победила је Катар 3:1 и тиме готово осигурала пролазак у други круг Светског првенства.
Изабраници Сергеја Барбареза до победе су дошли поготком Карима Алајбеговића у 29. минуту, аутоголом Махмуда Абунаде у 34. и поготком Ермина Махмића у 80. минуту. Једини стрелац за Катар био је Хасан Ал Хајдос у 42. минуту.
Била је ово прва победа БиХ на Светском првенству након 2014. и тадашњег славља над Ираном (3:1), када није прошла групу.
- Не говорим узалуд да је ово Светско првенство и да је преко пута тебе неко ко има квалитету. Не знам у ком филму смо ми да доминирамо против некога. Дошли смо као чисти аутсајдер који жели да направи нешто велико. Има ствари о којима треба причати - рекао је селектор БиХ.
О Алајбеговићу
Говорио је о Алајбеговићу, осамнаестогодишњем крилном нападачу.
- Почео је код нас док још није био пунолетан. Видите какве вештине има. Најтеже је такве момке обуздати и дати им право време за игру. Он је дочекао своје време. Сигурно је на њему терет да то оправда, али зато смо ми ту. Покушавамо с њим све то учинити на време. Наравно, мислим на добар притисак и очекивања. Он, Есмир и Ермин, то су момци. Тарик, Дедић... Имамо превише младих играча. Ова репрезентација тек је на почетку, а следећа првенства бит ће њихова права - додао је Барбарез.
Пад у завршници првог полувремена
Босна и Херцеговина сјајно је ушла у утакмицу, али је попустила крајем првог дела, што је Катар казнио поготком.
- Доминирате утакмицом 37 или 38 минута и онда, не знам... Морам поново да погледам утакмицу да бих то објаснио. Били смо незаинтересовани за игру. Имамо посед, имамо храброст и желимо лопту. Сада то не могу да објасним, али тих последњих пет или шест минута сигурно није било на нивоу - изјавио је Барбарез, након чега су га питали о атмосфери.
- Мали смо, али нас је пуно. Мислим да наша дијаспора има више становника него наша земља. У Америци има много наших људи. Жељни су свега тога, а пуно им значи то што могу да гледају утакмице и навијају. Најсрећнији сам човек јер могу да будем овде и представљам своју државу - каже он.
Јесу ли били нервозни?
- Наравно да је постојала жеља за исписивањем фудбалске историје, иако не волим да користим ту реч, али тако је. Наравно, мени је као тренеру жеља да изгледамо што је могуће боље. Догоди се неколико техничких грешака, не уђемо у дуел, повучемо се у ниски блок... Тако је пао гол против нас. Немате акцију, него реакцију, и то ме у спорту љути - изјавио је Барбарез.
Погледајте све најновије вести и Светско првенство на длану - ФИФА World Цуп 2026 - у нашем специјалу.