ПРЕ 73 ГОДИНЕ ОДИГРАН ЈЕ ПРВИ ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Хет-трик, аутогол, црвени картон и то све на МИНУС 19 уз кошаву

05.01.2020. 16:21
Fudbalski večiti derbi
Фудбалски вечити дерби / Извор: МН Press

Невероватна утакмица.

Тачно пре 73 године, 5. јанура 1947. одигран је први вечити фудбалски дерби.  На стадиону "Централни дом Југословенске Армије" у Београду Партизан и Црвена звезда су први пут знанично одмерили снаге. Ова утакмица је одиграна у оквиру тринаестог кола Прве савезне лиге у сезони 1946/47.

ПОСЛЕ МАРИНА ОДЕ И ОН: Вујадин Савић добија саиграча из Звезде

ОТИШАО ЈЕ МАРКО МАРИН: Ево ко ће бити НОВИ КАПИТЕН Црвене звезде

ИМА НОВИ ПОСАО: Горан Стевановић постао селектор Омана

Партизан је у овај меч ушао као фаворит, али је Црвене звезде сјајно отворила меч. Већ у 25. минуту имала је предност од два гола. Двоструки стрелац је био Јован Језеркић, који је прво у 12. минуту сјајно захватио набачену лопту и донео предност својој екипи. У 25. минуту је шутирао са ивице шеснестерца и поново савладао голмана Глазера.

У 54. минуту голман црно-белих је кратко одбио лопту после шута Шећерова, а одбијену лопту у мрежу је послао Језеркић који се нашао на правом месту и тако постигао хет трик. Партизан је смањио на 3:1 у 72. минуту када је Ђајић постигао аутогол. За то се искупио 13 минута пре краја голом, којим је поново донео Црвеној звезди предност од три гола разлике. До краја меча Партизан који није имао шта да изгуби кренуо је у офанзиву. Успели су да смање предност у 82. минуту аутоголом Кашанина, а затим и да голом Бобека у 85. минуту за 4:3, завршницу учине неизвесном. Последњих неколико минута се играло само пред голом Црвене звезде, која је успела да се одбрани, највише захваљујући голману Ловрићу, који је два пута одлично интервенисао. На тај начин је Црвена звезда стигла до прве победе у међусобним сусретима.

У том првом дербију постигнут је први хет трик, који је био дело Јована Језеркића. Такође је постигнут и први аутогол, што је учинио Предраг Ђајић, а забележен је и први црвени картон који је судија показао Љубиши Спајићу.

Тог 5. јануара 1947. године падао је снег, дувала је кошава, а напољу је било минус 19 степени.  И поред тога, на стадиону се окупило око 4.000 навијача.

Те сезоне је Партизан освојио титулу, уз само један претрпљени пораз и то баш на овом мечу, а Црвена звезда је првенство завршила као трећепласирана.

Погледајте како изгледа Александра Мендез, девојка која је умало украла срце Кристијана Роналда.