PRE 73 GODINE ODIGRAN JE PRVI VEČITI DERBI: Het-trik, autogol, crveni karton i to sve na MINUS 19 uz košavu

05.01.2020. 16:21
Fudbalski večiti derbi
Fudbalski večiti derbi / Izvor: MN Press

Neverovatna utakmica.

Tačno pre 73 godine, 5. janura 1947. odigran je prvi večiti fudbalski derbi.  Na stadionu "Centralni dom Jugoslovenske Armije" u Beogradu Partizan i Crvena zvezda su prvi put znanično odmerili snage. Ova utakmica je odigrana u okviru trinaestog kola Prve savezne lige u sezoni 1946/47.

POSLE MARINA ODE I ON: Vujadin Savić dobija saigrača iz Zvezde

OTIŠAO JE MARKO MARIN: Evo ko će biti NOVI KAPITEN Crvene zvezde

IMA NOVI POSAO: Goran Stevanović postao selektor Omana

Partizan je u ovaj meč ušao kao favorit, ali je Crvene zvezde sjajno otvorila meč. Već u 25. minutu imala je prednost od dva gola. Dvostruki strelac je bio Jovan Jezerkić, koji je prvo u 12. minutu sjajno zahvatio nabačenu loptu i doneo prednost svojoj ekipi. U 25. minutu je šutirao sa ivice šesnesterca i ponovo savladao golmana Glazera.

U 54. minutu golman crno-belih je kratko odbio loptu posle šuta Šećerova, a odbijenu loptu u mrežu je poslao Jezerkić koji se našao na pravom mestu i tako postigao het trik. Partizan je smanjio na 3:1 u 72. minutu kada je Đajić postigao autogol. Za to se iskupio 13 minuta pre kraja golom, kojim je ponovo doneo Crvenoj zvezdi prednost od tri gola razlike. Do kraja meča Partizan koji nije imao šta da izgubi krenuo je u ofanzivu. Uspeli su da smanje prednost u 82. minutu autogolom Kašanina, a zatim i da golom Bobeka u 85. minutu za 4:3, završnicu učine neizvesnom. Poslednjih nekoliko minuta se igralo samo pred golom Crvene zvezde, koja je uspela da se odbrani, najviše zahvaljujući golmanu Lovriću, koji je dva puta odlično intervenisao. Na taj način je Crvena zvezda stigla do prve pobede u međusobnim susretima.

U tom prvom derbiju postignut je prvi het trik, koji je bio delo Jovana Jezerkića. Takođe je postignut i prvi autogol, što je učinio Predrag Đajić, a zabeležen je i prvi crveni karton koji je sudija pokazao Ljubiši Spajiću.

Tog 5. januara 1947. godine padao je sneg, duvala je košava, a napolju je bilo minus 19 stepeni.  I pored toga, na stadionu se okupilo oko 4.000 navijača.

Te sezone je Partizan osvojio titulu, uz samo jedan pretrpljeni poraz i to baš na ovom meču, a Crvena zvezda je prvenstvo završila kao trećeplasirana.

Pogledajte kako izgleda Aleksandra Mendez, devojka koja je umalo ukrala srce Kristijana Ronalda.