АТАЛАНТА ЈЕ ПОБЕДНИК ЛИГЕ ЕВРОПЕ! Срушили непобедиви Бајер, оставили га без трофеја и прекинули им историјски низ

22.05.2024. 20:00
Atalanta
Аталанта / Извор: АП Photo/Kirsty Wigglesworth)

Фудбалери Аталанте из Бергама освојили су Лигу Европе пошто су у Даблину савладали Бајер Леверкузен са убедљивих 3:0.

Потпуно заслужено је италијански представник дошао до трофеја, јер је потпуно надиграо тим из Немачке, који је ове сезоне остварио неке историјске успехе, као што је најдужи низ непобедивости на Старом континенту, у свим такмичењима.

Ипак, тај низ је вечерас срушен и то хет триком импресивног Лукмана.

Већ у 12. минуту постигао је свој први гол и то након лоше одбране Бајера. На 2:0 је повисио у 26. минуту, када је већ многима постало јасно да Аталанта доминира тереном.

Не само што су били конкретнији, него су и у одбрани играли импресивно. Без праве шансе био је клуб из Леверкузена.

Сјајно прво полувреме смо гледали, а на паузи је било 2:0.

Очекивало се да Бајер да гас у наставку, покушао је, али је Аталанта поново била боља.

На великих 3:0 повисио је хет-триком Лукман, и тако одвео Аталанту до првог европског трофеја у својој историји.

До титуле их је са клупе водио сјајни Ђан Пјеро Гасперини.

Аталанта је шампион

Италијански клуб освојио је овосезонско издање Лиге Европе, пошто је убедљиво наидграо Бајер Леверкузен са 3:0 у финалу.

75'

ГОЛ!

Хет-трик Лукмана, каква голчина Нигеријца. Добио је лопту на 20 метара, ушао у казнени, направио дриблинг и са 10ак метара распалио!

70'

Исецкана игра

Иза нас је период од 15 минута без много узбуђења. Није да није било прилика, али се игра отеже, прекида, фауловима, изменама и интервенцијама медицинског тима. Леверкузен не делује као тим који је спреман да постигне гол.

57'

Леверкузен мора да нападне

На све или ништа ће кренути чета Ћабија Алонса, али изгледа да Аталанта не намерава да се повуче. Најбољу шансу у другом полувремену имао је тим из Бергама.

46'

Почело је друго полувреме

Сада ћемо да видимо има ли Бајер Леверкузен снагу, какву је више пута показао ове сезоне. Е сада је најтеже! Са друге Аталанте и она на испиту зрелости.

Полувреме - 2:0

Након првих 45 минута Аталанта води са 2:0. Гледали смо сјајну утакмицу, а нема дилеме да нас то чека и у другом полувремену. Бајер је екипа која и те како зна да се врати из дефицита, али и италијански представник уме да чува резултат.

35'

Финале високог квалитета

У првих пола сата гледали смо један изузетно добар дуел. Динамичан, на обе стране. Бајер има шансе али их не користи, док са друге стране Аталанта уме да конкретизује своје напада, а у одбрани све читају.

26'

Гол!

Поново погодак Лукмана! Аталанта води са 2:0 већ у 26. минуту меча. Лукман је направио продор и са ивице казненог шутирао и погодио у леви угао голмана Леверкузена. Великих 2:0.

12'

Гол!

10'

Добар ритам

1. минут

Почео је сусрет

Утакмица у Даблину је стартовала. Поставе:
Аталанта: Мусо, Ђимшити, Хин, Колашинац, Запакоста, Копмајнерс, Едерсон, Руђери, Де Кетеларе, Скамака, Лукман.
Бајер Леверкузен: Коварж, Станишић, Та, Тапсоба, Фримпонг, Џака, Паласиос, Инкапије, Вирц, Грималдо, Адли.

Екипа из Бергама никада раније није стигла до финала неког европског такмичења. Леверкузен је 1988. године победом над Еспањолом после пенала стигао до јединог трофеја и то у Купу УЕФА.

Екипа шпанског тренера Ћабија Алонса игра сезону живота. Фармацеути су пре неколико дана први пут у историји прославили титулу шампиона Немачке, а до краја сезоне очекују их још једно финале, јер у суботу играју финале ДФБ Купа Немачке.

Бајер није доживео ни један пораз у претходних 51 утакмицу ове такмичарске године што је нови европски рекорд.

Сјајну сезону има и Аталанта. Вечерас први пут у историји игра у једном европском финалу, прошле недеље је играла финале Купа Италије (поражена од Јувентуса), а за викенд би требало да у Серији А овери пласман у Лигу шампион