ATALANTA JE POBEDNIK LIGE EVROPE! Srušili nepobedivi Bajer, ostavili ga bez trofeja i prekinuli im istorijski niz

22.05.2024. 20:00
Atalanta
Atalanta / Izvor: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Fudbaleri Atalante iz Bergama osvojili su Ligu Evrope pošto su u Dablinu savladali Bajer Leverkuzen sa ubedljivih 3:0.

Potpuno zasluženo je italijanski predstavnik došao do trofeja, jer je potpuno nadigrao tim iz Nemačke, koji je ove sezone ostvario neke istorijske uspehe, kao što je najduži niz nepobedivosti na Starom kontinentu, u svim takmičenjima.

Ipak, taj niz je večeras srušen i to het trikom impresivnog Lukmana.

Već u 12. minutu postigao je svoj prvi gol i to nakon loše odbrane Bajera. Na 2:0 je povisio u 26. minutu, kada je već mnogima postalo jasno da Atalanta dominira terenom.

Ne samo što su bili konkretniji, nego su i u odbrani igrali impresivno. Bez prave šanse bio je klub iz Leverkuzena.

Sjajno prvo poluvreme smo gledali, a na pauzi je bilo 2:0.

Očekivalo se da Bajer da gas u nastavku, pokušao je, ali je Atalanta ponovo bila bolja.

Na velikih 3:0 povisio je het-trikom Lukman, i tako odveo Atalantu do prvog evropskog trofeja u svojoj istoriji.

Do titule ih je sa klupe vodio sjajni Đan Pjero Gasperini.

Atalanta je šampion

Italijanski klub osvojio je ovosezonsko izdanje Lige Evrope, pošto je ubedljivo naidgrao Bajer Leverkuzen sa 3:0 u finalu.

75'

GOL!

Het-trik Lukmana, kakva golčina Nigerijca. Dobio je loptu na 20 metara, ušao u kazneni, napravio dribling i sa 10ak metara raspalio!

70'

Iseckana igra

Iza nas je period od 15 minuta bez mnogo uzbuđenja. Nije da nije bilo prilika, ali se igra oteže, prekida, faulovima, izmenama i intervencijama medicinskog tima. Leverkuzen ne deluje kao tim koji je spreman da postigne gol.

57'

Leverkuzen mora da napadne

Na sve ili ništa će krenuti četa Ćabija Alonsa, ali izgleda da Atalanta ne namerava da se povuče. Najbolju šansu u drugom poluvremenu imao je tim iz Bergama.

46'

Počelo je drugo poluvreme

Sada ćemo da vidimo ima li Bajer Leverkuzen snagu, kakvu je više puta pokazao ove sezone. E sada je najteže! Sa druge Atalante i ona na ispitu zrelosti.

Poluvreme - 2:0

Nakon prvih 45 minuta Atalanta vodi sa 2:0. Gledali smo sjajnu utakmicu, a nema dileme da nas to čeka i u drugom poluvremenu. Bajer je ekipa koja i te kako zna da se vrati iz deficita, ali i italijanski predstavnik ume da čuva rezultat.

35'

Finale visokog kvaliteta

U prvih pola sata gledali smo jedan izuzetno dobar duel. Dinamičan, na obe strane. Bajer ima šanse ali ih ne koristi, dok sa druge strane Atalanta ume da konkretizuje svoje napada, a u odbrani sve čitaju.

26'

Gol!

Ponovo pogodak Lukmana! Atalanta vodi sa 2:0 već u 26. minutu meča. Lukman je napravio prodor i sa ivice kaznenog šutirao i pogodio u levi ugao golmana Leverkuzena. Velikih 2:0.

12'

Gol!

Atalanta vodi sa 1:0, već od 12. minuta, a strelac je Lukman. Iskoristio je veliki kiks u odbrani Bajera i postigao pogodak za vođstvo.

10'

Dobar ritam

Dinamičan susret za sada. Najbolju priliku u uvodnim minutima imao je Skamaka, no tim iz Bergama nije stigao do gola.

1. minut

Počeo je susret

Utakmica u Dablinu je startovala. Postave:
Atalanta: Muso, Đimšiti, Hin, Kolašinac, Zapakosta, Kopmajners, Ederson, Ruđeri, De Ketelare, Skamaka, Lukman.
Bajer Leverkuzen: Kovarž, Stanišić, Ta, Tapsoba, Frimpong, Džaka, Palasios, Inkapije, Virc, Grimaldo, Adli.

Ekipa iz Bergama nikada ranije nije stigla do finala nekog evropskog takmičenja. Leverkuzen je 1988. godine pobedom nad Espanjolom posle penala stigao do jedinog trofeja i to u Kupu UEFA.

Ekipa španskog trenera Ćabija Alonsa igra sezonu života. Farmaceuti su pre nekoliko dana prvi put u istoriji proslavili titulu šampiona Nemačke, a do kraja sezone očekuju ih još jedno finale, jer u subotu igraju finale DFB Kupa Nemačke.

Bajer nije doživeo ni jedan poraz u prethodnih 51 utakmicu ove takmičarske godine što je novi evropski rekord.

Sjajnu sezonu ima i Atalanta. Večeras prvi put u istoriji igra u jednom evropskom finalu, prošle nedelje je igrala finale Kupa Italije (poražena od Juventusa), a za vikend bi trebalo da u Seriji A overi plasman u Ligu šampion