ЕВРОЛИГА Ф4

Панатинаикос на крилима Лесора сломио Фенербахче и изборио пласман у финале (ВИДЕО)

24.05.2024. 20:16
Kendrik Nan i Matijas Lesor
Кендрик Нан и Матијас Лесор / Извор: МН Press

Кошаркаши Панатинаикоса су први финалисти Евролиге пошто су савладали Фенербахче резултатом 73:57 (22:13, 16:23, 18:14, 17:7) у уводној утакмици фајнал-фора у Берлину. Грчки великан је током целе утакмице имао предност, а тон игри је давао Матијас Лесор са 17 поена и 10 скокова. "Зелени" ће се за трофеј намењен најбољем тиму Европе борити у недељу против победника дуела Реал Мадрид - Олимпијакос (21.15 часова).

Атински тим је започео утакмицу на савршен начин. После четири минута на семафору је писало 12:0 за “зелене”, а тек тада је тренер Фенербахчеа Шарунас Јасикевичијус затражио минут одмора како би “опасуљио” своје играче.

Тим из Истанбула није успео да постигне кош дуже од пет минута, а малер је разбио Хејс-Дејвис и смањио са четири везана поена на 12:4.

Када се чинило да се Фенер стабилизовао, пошто је смањио на 18:11 после тројке Шанлија, Григонис и Лесор су вратили грчком тиму двоцифрену предност 22:11.

Марко Гудурић је имао запажену улогу у смањивању минуса Фенербахчеа, али је морао на клупу због две личне грешке, иако је постигао пет поена. Предност ПАО се истопила на 24:20 у 13. минуту, а онда су Нан тројком и Слукас са линије пенала “лансирали” Атињане на плус девет, 29:20.

Тим Шарунаса Јасикевичијуса је успео да се приближи на три поена заостатка у финишу друге деонице на 36:33, а после тројке Хејс-Дејвиса и на минус два, 38:36, што је био и резултат првог полувремена.

Панатинаикос је боље одиграо и уводне минуте другог полувремена, али је Фенербнахче стабилизовао одбрану и серијом 5:0 се приближио на 51:50 у 27. минуту.

У врло нервозној завршници трећег квартала Лесор је погодио два слободна бацања, али је затим промашио закуцавање. "Џокер" Калаицакис је тројком донео шест поена предности Панатинаикосу пред последњу четвртину - 56:50.

Поново је ПАО подигао зид под својим кошем и дланом о длан одлепио се на 60:50 после само 60 секунди игре у одлучујућој деоници. Није екипа Шарунаса Јасикевичијуса имала више снаге за нови повратак у живот, па је ПАО на крају потпуно заслужено славио са 73:57.

Панатинаикос: Калаицакис 5, Вилдоза, Балцеровски, Слукас 4, Папапетру 9, Грент 13, Нан 14, Лесор 17 (10 ск), Адетокумбо, Григонис 6, Ернангомез 3, Митоглу 2.

Фенербахче: Мотли, Вилбекин 2, Шанли 7, Папајанис 3, Хејс-Дејвис 14, Биберовић 4, Пјер, Гудурић 10, Дорси 2, Калатес 5 (9 ск), Мадар, Сестина 10.