16.06.2024.
117.0802
109.0132

EVROLIGA F4

Panatinaikos na krilima Lesora slomio Fenerbahče i izborio plasman u finale (VIDEO)

24.05.2024. 20:16
Kendrik Nan i Matijas Lesor
Kendrik Nan i Matijas Lesor / Izvor: MN Press

Košarkaši Panatinaikosa su prvi finalisti Evrolige pošto su savladali Fenerbahče rezultatom 73:57 (22:13, 16:23, 18:14, 17:7) u uvodnoj utakmici fajnal-fora u Berlinu. Grčki velikan je tokom cele utakmice imao prednost, a ton igri je davao Matijas Lesor sa 17 poena i 10 skokova. "Zeleni" će se za trofej namenjen najboljem timu Evrope boriti u nedelju protiv pobednika duela Real Madrid - Olimpijakos (21.15 časova).

Atinski tim je započeo utakmicu na savršen način. Posle četiri minuta na semaforu je pisalo 12:0 za “zelene”, a tek tada je trener Fenerbahčea Šarunas Jasikevičijus zatražio minut odmora kako bi “opasuljio” svoje igrače.

Tim iz Istanbula nije uspeo da postigne koš duže od pet minuta, a maler je razbio Hejs-Dejvis i smanjio sa četiri vezana poena na 12:4.

Kada se činilo da se Fener stabilizovao, pošto je smanjio na 18:11 posle trojke Šanlija, Grigonis i Lesor su vratili grčkom timu dvocifrenu prednost 22:11.

Marko Gudurić je imao zapaženu ulogu u smanjivanju minusa Fenerbahčea, ali je morao na klupu zbog dve lične greške, iako je postigao pet poena. Prednost PAO se istopila na 24:20 u 13. minutu, a onda su Nan trojkom i Slukas sa linije penala “lansirali” Atinjane na plus devet, 29:20.

Tim Šarunasa Jasikevičijusa je uspeo da se približi na tri poena zaostatka u finišu druge deonice na 36:33, a posle trojke Hejs-Dejvisa i na minus dva, 38:36, što je bio i rezultat prvog poluvremena.

Panatinaikos je bolje odigrao i uvodne minute drugog poluvremena, ali je Fenerbnahče stabilizovao odbranu i serijom 5:0 se približio na 51:50 u 27. minutu.

U vrlo nervoznoj završnici trećeg kvartala Lesor je pogodio dva slobodna bacanja, ali je zatim promašio zakucavanje. "Džoker" Kalaicakis je trojkom doneo šest poena prednosti Panatinaikosu pred poslednju četvrtinu - 56:50.

Ponovo je PAO podigao zid pod svojim košem i dlanom o dlan odlepio se na 60:50 posle samo 60 sekundi igre u odlučujućoj deonici. Nije ekipa Šarunasa Jasikevičijusa imala više snage za novi povratak u život, pa je PAO na kraju potpuno zasluženo slavio sa 73:57.

Panatinaikos: Kalaicakis 5, Vildoza, Balcerovski, Slukas 4, Papapetru 9, Grent 13, Nan 14, Lesor 17 (10 sk), Adetokumbo, Grigonis 6, Ernangomez 3, Mitoglu 2.

Fenerbahče: Motli, Vilbekin 2, Šanli 7, Papajanis 3, Hejs-Dejvis 14, Biberović 4, Pjer, Gudurić 10, Dorsi 2, Kalates 5 (9 sk), Madar, Sestina 10.