КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА СП: Грузини показали да су ТВРД орах, али их је Србија ипак сломила (ФОТО)

27.11.2017. 22:03
Miroslav Raduljica
Мирослав Радуљица / Извор: МН Press

Утакмица одиграна у дворани "Александар Николић".

Кошаркашка репрезентација Србије победила је Грузију у другој утакмици квалификација за Светско првенство у Кини, 2019. године. У београдској дворани "Александар Николић", пред 5.980 гледалаца, резултат је био 105:87 (21:21, 23:24, 30:19, 31:23). Дуго су се Орлови мучили, али је отпор гостију који су се ослонили на тројке (14/31) сломљен тек у другом полувремену, тачније трећој четвртини.

У тиму европског вицешампиона било је шест дебитаната, а селектор Александар Ђорђевић дао је шансу свима. Међутим, нису се сви уписали у стрелце (Раданов и Лешић). Најефикаснији је био Мирослав Радуљица са 28 поена, док је у редовима Грузина бриљирао Мајкл Диксон са 36 поена (4/11 за три). Он је уједно био и највећа опасност за наш тим током већег дела меча. Остали српски репрезентативци су такође били расположени. Капитен Милан Мачван је убацио 18, а Стефан Пено 17. Марко Симоновић је убацио 12.

Србија ће квалификације наставити следеће године у фебруару, на гостовањима. У 3. колу играће у Немачкој, а у 4. Аустрији.

Уводни тренуци протекли у "јурњави", а вечерашњи меч се разликовао од оног са Аустријанцима. Срби су претходног противника сломили већ на старту, док су Грузини били знатно тврђи орах. На половини прве четвртине имали су предност од 17:12, али су поени Ђорђа Гагића донели смањење на 19:18. После неколико узастопних напада, Србија није успела да изједначи или преокрене. Повели су Грузини са 21:18, а онда је дебитант Илија Ђоковић погодио за три. Тим резултатом, 21:21 завршена је прва деоница. У првих десет минута, међу Орловима је најефикаснији био Мирослав Радуљица, са четири поена.

Почетни минути друге четвртине припале су Србији, која је дошла до предности од 27:21, захваљујући поенима Радуљице са линије бацања. Тек после четири минута, и Грузини су поентирали. Диксон је смањио на 27:23. Радуљица је убрзо дошао до двоцифреног учинка, а Србија до 29:23. Међутим, Мајкл Диксон је наставио да "засипа" кош Србије, за 32:30. Изједначио је Марко Симоновић двојком, а онда и Радуљица, за 34:34. Онда је Диксон повећао на 37:34. У тим тренуцима био је најефикаснији на терену, са 18 поена. У српском тиму, у тим тренуцима му је парирао Радуљица, са 14 поена (у тим тренцуима). Диксон је повећао и на 42:39, али је онда Симоновић узвратио тројком, за ново изједначење. Нови поени Радуљице обезбедили су "плус два" - 44:42. Грешка у одбрани нашег тима, омогућила је Диксону да погоди за три поена - 45:44. Уз овај резултат се отишло на одмор.

ПРОМЕНА У БИЛБАУ: Хрват ВОДИ Партизановог ривала! (ФОТО)

После 20 минута, поменути Диксон је био убедљиво најзапаженији на терену. Убацио је 23 поена (по 4/7 за два и три), док је Радуљица убацио 15. Нико више није имао двоцифрени учинак. Када је реч о тимском учинку, Грузија је за три поена шутирала 8/16, а Србија 4/13. За два, Србија је имала учинак 8/16, а гости 9/15. У скоковима, било је приближно, 17 српских у односу на 16 гостију.

Marko Simonović
Марко Симоновић / Извор: МН Press

Поенима Паунића и Пена, Србија је дошла до предности од 54:51, а Грузини су наставили са "рафалима" тројкама. Беришвили је погодио, а то је (до тада) била 11. тројка за Грузине. Ова четвртина се разликовала од претходних јер је решена са 30:19, а први пут је Србија стигла до "плус десет" - 74:64. Један од разлога је био и што је Диксон убацио само два поена за десет минута. Радуљица је на другој страни стигао до 24 поена. Последња четвртина почела је одлично за Србију, јер су везане тројке Милана Мачвана и Симоновића донеле предност од 80:66. Мачван је другом тројком на мечу повећао на 88:72. То је до тада била највећа разлика на мечу, од 16 поена. "Плус" је убрзо и порастао, Пено је погодио за три - 95:77. Меч је привео крају Вања Маринковић са линије слободних бацања, а Диксон је поставио коначан резултат - 105:87.

У другом мечу наше групе, Немачка је декласирала Аустрију са 90:49

СРБИЈА - ГРУЗИЈА 105:87 (21:21, 23:24, 30:19, 31:23)

ДВОРАНА: "Александар Николић" (Београд)

ГЛЕДАЛАЦА: 5.980

СРБИЈА: Раданов, Тепић 2, Симоновић 12 (3/6 за три), Мачван 18 (4ск), Паунић 8 (6ск), Лешић, Маринковић 5, Радуљица 28 (7/11 за два, 8ск), Тодоровић 8, Пено 17 (2/4 за три), Ђоковић 5, Гагић 2.

ГРУЗИЈА: Диксон 36 (4/11 за три), Рогава, Боиса, Битадзе, Маркоишвили 10, Пацација, Дарбаидзе, Беришвили 11, Боколишвили 14, Двалишвили 2, Тсикитишвили 6, Бекаурим Битадзи 8.

Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.