KVALIFIKACIJE ZA SP: Gruzini pokazali da su TVRD orah, ali ih je Srbija ipak slomila (FOTO)

27.11.2017. 22:03
Miroslav Raduljica
Miroslav Raduljica / Izvor: MN Press

Utakmica odigrana u dvorani "Aleksandar Nikolić".

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Gruziju u drugoj utakmici kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini, 2019. godine. U beogradskoj dvorani "Aleksandar Nikolić", pred 5.980 gledalaca, rezultat je bio 105:87 (21:21, 23:24, 30:19, 31:23). Dugo su se Orlovi mučili, ali je otpor gostiju koji su se oslonili na trojke (14/31) slomljen tek u drugom poluvremenu, tačnije trećoj četvrtini.

U timu evropskog vicešampiona bilo je šest debitanata, a selektor Aleksandar Đorđević dao je šansu svima. Međutim, nisu se svi upisali u strelce (Radanov i Lešić). Najefikasniji je bio Miroslav Raduljica sa 28 poena, dok je u redovima Gruzina briljirao Majkl Dikson sa 36 poena (4/11 za tri). On je ujedno bio i najveća opasnost za naš tim tokom većeg dela meča. Ostali srpski reprezentativci su takođe bili raspoloženi. Kapiten Milan Mačvan je ubacio 18, a Stefan Peno 17. Marko Simonović je ubacio 12.

Srbija će kvalifikacije nastaviti sledeće godine u februaru, na gostovanjima. U 3. kolu igraće u Nemačkoj, a u 4. Austriji.

Uvodni trenuci protekli u "jurnjavi", a večerašnji meč se razlikovao od onog sa Austrijancima. Srbi su prethodnog protivnika slomili već na startu, dok su Gruzini bili znatno tvrđi orah. Na polovini prve četvrtine imali su prednost od 17:12, ali su poeni Đorđa Gagića doneli smanjenje na 19:18. Posle nekoliko uzastopnih napada, Srbija nije uspela da izjednači ili preokrene. Poveli su Gruzini sa 21:18, a onda je debitant Ilija Đoković pogodio za tri. Tim rezultatom, 21:21 završena je prva deonica. U prvih deset minuta, među Orlovima je najefikasniji bio Miroslav Raduljica, sa četiri poena.

Početni minuti druge četvrtine pripale su Srbiji, koja je došla do prednosti od 27:21, zahvaljujući poenima Raduljice sa linije bacanja. Tek posle četiri minuta, i Gruzini su poentirali. Dikson je smanjio na 27:23. Raduljica je ubrzo došao do dvocifrenog učinka, a Srbija do 29:23. Međutim, Majkl Dikson je nastavio da "zasipa" koš Srbije, za 32:30. Izjednačio je Marko Simonović dvojkom, a onda i Raduljica, za 34:34. Onda je Dikson povećao na 37:34. U tim trenucima bio je najefikasniji na terenu, sa 18 poena. U srpskom timu, u tim trenucima mu je parirao Raduljica, sa 14 poena (u tim trencuima). Dikson je povećao i na 42:39, ali je onda Simonović uzvratio trojkom, za novo izjednačenje. Novi poeni Raduljice obezbedili su "plus dva" - 44:42. Greška u odbrani našeg tima, omogućila je Diksonu da pogodi za tri poena - 45:44. Uz ovaj rezultat se otišlo na odmor.

PROMENA U BILBAU: Hrvat VODI Partizanovog rivala! (FOTO)

Posle 20 minuta, pomenuti Dikson je bio ubedljivo najzapaženiji na terenu. Ubacio je 23 poena (po 4/7 za dva i tri), dok je Raduljica ubacio 15. Niko više nije imao dvocifreni učinak. Kada je reč o timskom učinku, Gruzija je za tri poena šutirala 8/16, a Srbija 4/13. Za dva, Srbija je imala učinak 8/16, a gosti 9/15. U skokovima, bilo je približno, 17 srpskih u odnosu na 16 gostiju.

Marko Simonović
Marko Simonović / Izvor: MN Press

Poenima Paunića i Pena, Srbija je došla do prednosti od 54:51, a Gruzini su nastavili sa "rafalima" trojkama. Berišvili je pogodio, a to je (do tada) bila 11. trojka za Gruzine. Ova četvrtina se razlikovala od prethodnih jer je rešena sa 30:19, a prvi put je Srbija stigla do "plus deset" - 74:64. Jedan od razloga je bio i što je Dikson ubacio samo dva poena za deset minuta. Raduljica je na drugoj strani stigao do 24 poena. Poslednja četvrtina počela je odlično za Srbiju, jer su vezane trojke Milana Mačvana i Simonovića donele prednost od 80:66. Mačvan je drugom trojkom na meču povećao na 88:72. To je do tada bila najveća razlika na meču, od 16 poena. "Plus" je ubrzo i porastao, Peno je pogodio za tri - 95:77. Meč je priveo kraju Vanja Marinković sa linije slobodnih bacanja, a Dikson je postavio konačan rezultat - 105:87.

U drugom meču naše grupe, Nemačka je deklasirala Austriju sa 90:49

SRBIJA - GRUZIJA 105:87 (21:21, 23:24, 30:19, 31:23)

DVORANA: "Aleksandar Nikolić" (Beograd)

GLEDALACA: 5.980

SRBIJA: Radanov, Tepić 2, Simonović 12 (3/6 za tri), Mačvan 18 (4sk), Paunić 8 (6sk), Lešić, Marinković 5, Raduljica 28 (7/11 za dva, 8sk), Todorović 8, Peno 17 (2/4 za tri), Đoković 5, Gagić 2.

GRUZIJA: Dikson 36 (4/11 za tri), Rogava, Boisa, Bitadze, Markoišvili 10, Pacacija, Darbaidze, Berišvili 11, Bokolišvili 14, Dvališvili 2, Tsikitišvili 6, Bekaurim Bitadzi 8.

Sve najnovije sportske vesti možete da pročitate OVDE.