ТРИЛЕР ЗАВРШНИЦА У ПИОНИРУ: Србија савладала Турску и направила корак ка Светском првенству

14.11.2022. 19:25
Dušan Ristić
Душан Ристић / Извор: МН Press

Пети тријумф Орлова.

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је у осмом колу Групе И квалификација за Светско првенство селекцију Турске са 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22). Орлови су у драматичној завршници успели да обране последњи напад у којем је Скоти Вилбекин из тешке ситуације покушао да донесе Турској победу, али није био успешан.

ОФИ Крит и Јонг Ајакс најисплативије опције

ОДМАХ ЗАВОДИ РЕД: Ивановић на првом тренингу ПОСТРОЈИО ИГРАЧЕ (ФОТО)

БРИЉИРАО ЧИМ ЈЕ ПОТПИСАО ЗА ПАРТИЗАН: Броџијански показао да ће много доприносити црно-белима

Почетак мећча припао је Турској. Иако је Ристић погодио тројку за почетно вођство 3:0 (прву од четири које је погодио без промашаја), гости су серијом 7-0 стигли до предности коју су успешно чували до 8. минута прве четвтине када је Гудурић са пенала вратио вођство Србији 18:17. Јарамаз је погодио тројку што је Србији донело 21:17, а предност је Србија сачувала и на крају прве деонице. Веома тврда била је друга четвртина у којем је било мало поена. Турска је боље отворила другуг четвртину, али је Србија чувала предност, а у 19. минуту имала и максимално вођство 37:29 после бацања слободних бацања за Јарамаза и једног Лучића после техничке гршеке за Турску. Ипак, гости су успели да до полувремена смање заостатак на три поена 37:34.

Турци су запретили у трећој четвртини, највише захваљујући Битиму који је са две тројке успео да им поново донесе вођство први пут од порве четвртине 46:45 у 26. минуту. Међутим, поенима Гудурића, Митровића и Добрића Србија је направила серију 9-1 и повела 54:47 у 28. минуту. Ипак Турска је узвратила серијом 7-0 и у последњу четвртину се ушло са нерешеним резултатом 54:54. Вилбекин је био тај око кога се све вртело у последњој четвртини за Турску. Отворио је деоницу тројком, али је одмах вратио Ристић. Лучић је такође погодио за три, али је Кабача погодио и донео изједначење 63:63 у 33. минуту. Два минута касније је Турска водила 70:66 пошто је Вилбекин постигао пет узастопних поена, а Пешић је реаговао тајм-аутом после којег је Србија серијом 7-0 поново водила 73:70 у 37. минуту. Уследила је неизвесна завршница. Сипахи је постигао тројку и донео изједначење, ал ије Гудурић вратио предност Србији 75:73 у 38. минуту. Вилбекин је 100 секунди пре краја тројком донео вођство Турској 76:75, али је Гудурић са пенала још једном вратио предност Орловима 77:76. Вилбекин се нашао на линији за слободна бацања после веома сумњиво досуђеног фаула Гудурића, али је Американац са турским пасошем промашио оба пенала, али је на другој страни и Гудурић промашио за три. Сипахи је изгубио лопту у наредном нападу Турске, али је исто учинио Митровић, али је Србија успела да се одбрани и натера Вилбекина да из тешке позиције покуша да донесе тријумф Турској у чему није био успешн па су Орлови стигли до победе.

СРБИЈА - ТУРСКА 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22)

ДВОРАНА: Александар Николић

СУДИЈЕ: Росо (Француска), Ланцарини (Италија), Кастиљо (Шпанија)

СРБИЈА: Гудурић 18, Јарамаз 5, Лучић 8, Митровић 10, Раданов 3, Анђушић, Добрић 11, Јагодић-Куриџа, Јовић 6, Ристић 16, Симанић, Трифуновић.

ТУРСКА: Битим 18, Азер 5, Кабач 6, Сајбир 2, Вилбекин 22, Бирсен, Коксал, Махмутоглу 2, Османи 8, Сипахи 11, Тунчер, Јашар 2.

40. минут
Србија је савладала Турску 77:76, Вилбекин је покушао у последњем нападу да донесе победу, али је промашио.
39. минут
Вилбекин је погодио за три, Турска је поново повела 76:75, али Гудурић погађа оба слободна бацања и Србија има предност 77:76.
38. минут
Сипахи је постигао тројку за Турску, али је Гудурић погодио за два, Србија поново води 75:73.
37. минут
Стиже Србија до изједначења поенима Ристића и Гудурића, а затим и до вођства тројком Добрића 73:70. Серија Орлова 7-0.
35. минут
Турска поенима Вилбекина води 67:63, Ристић погађа тројку, али узвраћа Вилбекин 70:66. Пешић тражи тајм-аут.
33. минут
Лучић постиже тројку, Србија води 63:61, али је кратко то трајало, Кабача погађа и нерешено је 63:63.
32. минут
Вилбекин је погодио тројку, али је Ристић одмах вратио на исти начин, нерешено је 57:57.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

30. минут
Јарамаз није погодио за три на крају треће четвртине, Турска је серијом 7-0 стигла до изједначења 54:54.
28. минут
Митровић закуцава, Србија води 54:47, али Вилбекин погодио тројку и сада је 54:50.
26. минут
Битим поново погађа тројку, Турска води 46:45 први пут после прве четвртине.
24. минут
Битим погађа тројку, Турска прилази на 42:41.
22. минут
Митровић погађа прве поене за Србију у другом полувремену уз фаул, а искористио је и додатно бацање, Србија води 40:36.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

20. минут
Крај првог полуврмена, Србија води 37:34.
19. минут
Србија има највећу предност 37:29 после два бацања за Јарамаза и једног бацања Лучића због техничке грешке за Турску.
18. минут
Вилбекин погађа тројку, Турска смањује на 32:29.
15. минут
Лучић из контре постиже поене, Србија води 30:26.
13. минут
Добрић постиже прве поене за Србију у другој четвртини, међутим Азер погаша за 2 1. Нерешено је 26:26.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

10. минут
Крај прве четвртине, Србија води против Турске 24:21.
9. минут
Јарамаз погађа тројку, Србија води 21:17, а Ергин Атаман тражи тајм-аут.
8. минут
Србија прелази у вођство поенима Гудурића са слободних бацања, 18:17.
6. минут
СИпахи погађа другу тројку, али Јовић узвраћа истом мером, 17:14 за Труску.
3. минут
Истицао је напад Турске, а Сипахи је готово са пола терена погодио тројку. Погађа на другој страни Гудурић, Турска води 10:6.
2. минут
Риситић је погодио тројку за Србију, али је Турска везала седам поена и води 7:3.