20°C
28.04.2024.
117.1527
109.2537

TRILER ZAVRŠNICA U PIONIRU: Srbija savladala Tursku i napravila korak ka Svetskom prvenstvu

14.11.2022. 19:25
Dušan Ristić
Dušan Ristić / Izvor: MN Press

Peti trijumf Orlova.

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je u osmom kolu Grupe I kvalifikacija za Svetsko prvenstvo selekciju Turske sa 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22). Orlovi su u dramatičnoj završnici uspeli da obrane poslednji napad u kojem je Skoti Vilbekin iz teške situacije pokušao da donese Turskoj pobedu, ali nije bio uspešan.

OFI Krit i Jong Ajaks najisplativije opcije

ODMAH ZAVODI RED: Ivanović na prvom treningu POSTROJIO IGRAČE (FOTO)

BRILJIRAO ČIM JE POTPISAO ZA PARTIZAN: Brodžijanski pokazao da će mnogo doprinositi crno-belima

Početak mećča pripao je Turskoj. Iako je Ristić pogodio trojku za početno vođstvo 3:0 (prvu od četiri koje je pogodio bez promašaja), gosti su serijom 7-0 stigli do prednosti koju su uspešno čuvali do 8. minuta prve četvtine kada je Gudurić sa penala vratio vođstvo Srbiji 18:17. Jaramaz je pogodio trojku što je Srbiji donelo 21:17, a prednost je Srbija sačuvala i na kraju prve deonice. Veoma tvrda bila je druga četvrtina u kojem je bilo malo poena. Turska je bolje otvorila drugug četvrtinu, ali je Srbija čuvala prednost, a u 19. minutu imala i maksimalno vođstvo 37:29 posle bacanja slobodnih bacanja za Jaramaza i jednog Lučića posle tehničke gršeke za Tursku. Ipak, gosti su uspeli da do poluvremena smanje zaostatak na tri poena 37:34.

Turci su zapretili u trećoj četvrtini, najviše zahvaljujući Bitimu koji je sa dve trojke uspeo da im ponovo donese vođstvo prvi put od porve četvrtine 46:45 u 26. minutu. Međutim, poenima Gudurića, Mitrovića i Dobrića Srbija je napravila seriju 9-1 i povela 54:47 u 28. minutu. Ipak Turska je uzvratila serijom 7-0 i u poslednju četvrtinu se ušlo sa nerešenim rezultatom 54:54. Vilbekin je bio taj oko koga se sve vrtelo u poslednjoj četvrtini za Tursku. Otvorio je deonicu trojkom, ali je odmah vratio Ristić. Lučić je takođe pogodio za tri, ali je Kabača pogodio i doneo izjednačenje 63:63 u 33. minutu. Dva minuta kasnije je Turska vodila 70:66 pošto je Vilbekin postigao pet uzastopnih poena, a Pešić je reagovao tajm-autom posle kojeg je Srbija serijom 7-0 ponovo vodila 73:70 u 37. minutu. Usledila je neizvesna završnica. Sipahi je postigao trojku i doneo izjednačenje, al ije Gudurić vratio prednost Srbiji 75:73 u 38. minutu. Vilbekin je 100 sekundi pre kraja trojkom doneo vođstvo Turskoj 76:75, ali je Gudurić sa penala još jednom vratio prednost Orlovima 77:76. Vilbekin se našao na liniji za slobodna bacanja posle veoma sumnjivo dosuđenog faula Gudurića, ali je Amerikanac sa turskim pasošem promašio oba penala, ali je na drugoj strani i Gudurić promašio za tri. Sipahi je izgubio loptu u narednom napadu Turske, ali je isto učinio Mitrović, ali je Srbija uspela da se odbrani i natera Vilbekina da iz teške pozicije pokuša da donese trijumf Turskoj u čemu nije bio uspešn pa su Orlovi stigli do pobede.

SRBIJA - TURSKA 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22)

DVORANA: Aleksandar Nikolić

SUDIJE: Roso (Francuska), Lancarini (Italija), Kastiljo (Španija)

SRBIJA: Gudurić 18, Jaramaz 5, Lučić 8, Mitrović 10, Radanov 3, Anđušić, Dobrić 11, Jagodić-Kuridža, Jović 6, Ristić 16, Simanić, Trifunović.

TURSKA: Bitim 18, Azer 5, Kabač 6, Sajbir 2, Vilbekin 22, Birsen, Koksal, Mahmutoglu 2, Osmani 8, Sipahi 11, Tunčer, Jašar 2.

40. minut
Srbija je savladala Tursku 77:76, Vilbekin je pokušao u poslednjem napadu da donese pobedu, ali je promašio.
39. minut
Vilbekin je pogodio za tri, Turska je ponovo povela 76:75, ali Gudurić pogađa oba slobodna bacanja i Srbija ima prednost 77:76.
38. minut
Sipahi je postigao trojku za Tursku, ali je Gudurić pogodio za dva, Srbija ponovo vodi 75:73.
37. minut
Stiže Srbija do izjednačenja poenima Ristića i Gudurića, a zatim i do vođstva trojkom Dobrića 73:70. Serija Orlova 7-0.
35. minut
Turska poenima Vilbekina vodi 67:63, Ristić pogađa trojku, ali uzvraća Vilbekin 70:66. Pešić traži tajm-aut.
33. minut
Lučić postiže trojku, Srbija vodi 63:61, ali je kratko to trajalo, Kabača pogađa i nerešeno je 63:63.
32. minut
Vilbekin je pogodio trojku, ali je Ristić odmah vratio na isti način, nerešeno je 57:57.

ČETVRTA ČETVRTINA

30. minut
Jaramaz nije pogodio za tri na kraju treće četvrtine, Turska je serijom 7-0 stigla do izjednačenja 54:54.
28. minut
Mitrović zakucava, Srbija vodi 54:47, ali Vilbekin pogodio trojku i sada je 54:50.
26. minut
Bitim ponovo pogađa trojku, Turska vodi 46:45 prvi put posle prve četvrtine.
24. minut
Bitim pogađa trojku, Turska prilazi na 42:41.
22. minut
Mitrović pogađa prve poene za Srbiju u drugom poluvremenu uz faul, a iskoristio je i dodatno bacanje, Srbija vodi 40:36.

TREĆA ČETVRTINA

20. minut
Kraj prvog poluvrmena, Srbija vodi 37:34.
19. minut
Srbija ima najveću prednost 37:29 posle dva bacanja za Jaramaza i jednog bacanja Lučića zbog tehničke greške za Tursku.
18. minut
Vilbekin pogađa trojku, Turska smanjuje na 32:29.
15. minut
Lučić iz kontre postiže poene, Srbija vodi 30:26.
13. minut
Dobrić postiže prve poene za Srbiju u drugoj četvrtini, međutim Azer pogaša za 2+1. Nerešeno je 26:26.

DRUGA ČETVRTINA

10. minut
Kraj prve četvrtine, Srbija vodi protiv Turske 24:21.
9. minut
Jaramaz pogađa trojku, Srbija vodi 21:17, a Ergin Ataman traži tajm-aut.
8. minut
Srbija prelazi u vođstvo poenima Gudurića sa slobodnih bacanja, 18:17.
6. minut
SIpahi pogađa drugu trojku, ali Jović uzvraća istom merom, 17:14 za Trusku.
3. minut
Isticao je napad Turske, a Sipahi je gotovo sa pola terena pogodio trojku. Pogađa na drugoj strani Gudurić, Turska vodi 10:6.
2. minut
Risitić je pogodio trojku za Srbiju, ali je Turska vezala sedam poena i vodi 7:3.