Све о метро станици "Трг републике": После решавања имовинских односа "Стакленац" уступа место великом пројекту за будућност престонице
Будућа станица „Трг републике“ биће један од кључних делова прве линије метроа, а путници ће се до перона спуштати 33 метра испод земље
Београд се припрема за једну од најважнијих фаза у изградњи метроа, пројекта који би требало да дугорочно промени начин кретања кроз престоницу и растерети саобраћај у најоптерећенијим деловима града.
На месту садашњег "Стакленца", након решавања имовинско-правних односа и исплате последњег власника, планирана је изградња будуће метро станице „Трг републике“.
Реч је о једној од кључних станица на првој линији београдског метроа, која ће се налазити у самом центру града и повезивати важне градске токове. Путници ће се до перона спуштати 33 метра испод земље, док ће станица имати три подземне етаже.
Велики грађевински подухват у срцу престонице
Будућа метро станица на Тргу републике представља један од технички најзахтевнијих делова пројекта, како због своје дубине, тако и због локације на којој ће се градити.
Градски менаџер Мирослав Чучковић објаснио је да ће бочни бетонски зидови, који ће држати саму станицу, ићи до дубине од 55 метара, док ће се последња тачка до које путници силазе налазити на дубини од 33 метра.
-Овај грађевински подухват подразумеваће око 100.000 кубика материјала у растреситом стању за одвоз са ове парцеле, што је око 5.000 камиона - навео је Чучковић.
Овакав обим радова показује размере пројекта који се спроводи у централној градској зони, уз планирање свих техничких, безбедносних и саобраћајних детаља.
Имовинско-правни односи решавају се уз исплату власника
Пре почетка радова потребно је у потпуности припремити терен, а то подразумева и завршетак поступка експропијације. Надлежни истичу да се процес води уз поштовање власника и законских процедура.
Чучковић је навео да је до сада за експропијацију исплаћено више од шест милијарди динара и да се, како каже, на сваком кораку водило рачуна да се власницима изађе у сусрет у оквиру законских могућности.
- Нигде ни на једном месту нисмо желели да било шта буде против власника. Увек смо се трудили да изађемо у сусрет што се тиче законских одредби и могућности да се цена исплати. Тако смо и овде радили, с обзиром на то да је готово половина свих објеката решена - нагласио је Чучковић.
Након што и последњи власник буде исплаћен, створиће се услови за уклањање „Стакленца“ и почетак наредне фазе радова.
"Стакленац" уступа место модерном саобраћајном чворишту
„Стакленац“, објекат који је годинама био један од препознатљивих симбола Трга републике и претеча данашњих тржних центара, уступиће место једној од најважнијих метро станица у Београду.
Тиме ће овај део центра града добити потпуно нову функцију. Уместо простора који је деценијама имао комерцијалну намену, на овој локацији биће изграђен улаз у метро систем, што ће Трг републике учинити још важнијим саобраћајним чвориштем.
Управо ова локација има посебан значај јер се налази у зони којом свакодневно пролази велики број грађана, туриста, корисника јавног превоза и пешака.
Археолошка истраживања као важан део припреме терена
Пошто се радови изводе у историјском језгру Београда, очекује се да би током припреме терена могли да буду пронађени археолошки остаци. Због тога ће заједно са извођачима радова бити ангажовани и археолози.
На тај начин биће обезбеђено да се радови одвијају уз стручни надзор, а евентуални налази документују и заштите у складу са правилима струке.
Овај сегмент додатно показује сложеност пројекта, јер се модерна инфраструктура гради у делу града који има велики историјски и културни значај.
Долазак „кртица“ најављен за крај септембра или почетак октобра
Један од најважнијих корака у наставку изградње метроа биће долазак великих машина за копање тунела, познатих као „кртице“. Према најавама, оне би ка Србији требало да крену у јулу, док се њихов долазак очекује крајем септембра или почетком октобра.
Андреја Младеновић, в. д. директора ЈКП „Београдски метро и воз“, објаснио је да се машине тренутно припремају и да је реч о сложеном процесу.
- Машине се сада спремају, пролази још неки технолошки процес припремања. Оне сада морају да се размонтирају. Није једноставно размонтирати конструкцију која је дугачка преко 100 метара и има 1.500 тона. Очекиван долазак у Србију је крај септембра, почетак октобра. Надамо се да неће бити неких проблема у самом процесу транспортовања и да ће оне успешно бити довезене до луке на Дунаву у Србији и да ћемо на тај начин моћи да отпочнемо следећи процес њиховог припремања за почетак рада на копању тунела - навео је Младеновић.
Долазак ових машина биће значајан сигнал да пројекат улази у нову, видљивију фазу, која подразумева почетак озбиљних тунелских радова.
Метро као одговор на саобраћајне изазове Београда
Изградња метроа сматра се једним од најважнијих инфраструктурних пројеката за будућност Београда. Главни град се годинама суочава са великим саобраћајним оптерећењем, посебно у централним зонама и на правцима који повезују густо насељене делове града.
Будући метро требало би да омогући бржи, поузданији и ефикаснији превоз великог броја путника, уз смањење притиска на друмски саобраћај и постојеће линије јавног превоза.
Станица „Трг републике“ у том систему имаће посебно важну улогу, јер се налази на једној од најфреквентнијих тачака у граду.
Грађани ће бити обавештавани о изменама у саобраћају
Како се радови буду ширили, очекују се и измене у функционисању саобраћаја у појединим деловима Београда. То ће се односити и на јавни превоз и на кретање путничких возила.
Надлежни најављују да ће грађани бити благовремено информисани о свим променама, како би се саобраћај у периоду извођења радова организовао на што ефикаснији начин.
Иако велики инфраструктурни радови привремено доносе измене у свакодневном кретању, њихов циљ је стварање модернијег и функционалнијег превозног система за Београд.
Подсетимо, будућа станица „Трг републике“ део је прве линије београдског метроа и представља једну од најважнијих тачака будуће мреже. Након завршетка имовинско-правних процедура и уклањања „Стакленца“, почеће припреме за изградњу станице која ће имати три подземне етаже, док ће се путници до перона спуштати 33 метра испод земље.
Уз долазак „кртица“, археолошка истраживања и почетак наредних фаза радова, Београд улази у нову етапу реализације пројекта који би требало да донесе значајне промене у свакодневном животу грађана и функционисању престонице.