Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ЕВО КО ЋЕ У СРБИЈИ МОРАТИ ДА ПРИМИ ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Ако припадате ОВОЈ групи људи, добићете је (ВИДЕО)

11.05.2020. 21:13
Пише:
Србија Данас/Блиц
korona virus
корона вирус / Извор: Профимедиа

Имунолог проф. др Борислав Каменов каже да ће вакцина стићи када буде спремна за употребу, а док то чекамо, можемо и сами јачати свој имунитет и бринути о здрављу.

​​​​​Вакцина против Цовид-19 могла би бити спремна најраније до краја ове године, или почетком наредне, сматрају стручњаци широм света, али и у нашој земљи. Тренутно 28 произвођача у свету покушава да региструје вакцину, а најближи томе су Кинези, Американци и Руси. Ипак, то не значи да ћемо одмах моћи и да је користимо.

Поново заједно: пословнице UNIQA осигурања отварају врата 11. маја

Поново заједно: пословнице UNIQA осигурања отварају врата 11. маја

Министар Лончар: Ако се сви будемо придржавали мера, до ОВОГ ДАТУМА НЕЋЕ БИТИ КОРОНЕ

Министар Лончар: Ако се сви будемо придржавали мера, до ОВОГ ДАТУМА НЕЋЕ БИТИ КОРОНЕ

ДАРКО ШАРИЋ ДОБИО СИНА: Његова супруга Лана се породила вечерас, а ево како ће назвати дечака

ДАРКО ШАРИЋ ДОБИО СИНА: Његова супруга Лана се породила вечерас, а ево како ће назвати дечака

Када је реч о очекивањима за Србију, наши стручњаци сматрају да ћемо вакцину имати негде до краја следеће године. Тада би, наиме, требало да буде у потпуности спремна, али и безбедна за коришћење.

Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић објашњава да тренутно у свету влада трка ко ће први направити вакцину, с тим што напомиње да у овом поступку нема импровизације и да комерцијалност не сме да победи. Како истиче, најоптимистичнији период је свакако да она буде спремна до краја године, али да ће у широј употреби бити тек 2021. године.

Безбедност

- У току је такмичење ко ће доћи први, јер онај који је први направи он највише заради. Међутим, овде се ради о озбиљности и процедура се мора испоштовати. Када се прави вакцина, на првом месту је безбедност, провера нежељених ефеката и успеха, јер ниједна вакцина није употребљива ако тај успех бројчано не износи 70, 80 одсто. У овом тренутку званично 28 произвођача у свету покушава да региструје вакцину, тај поступак регистрације подразумева четири трајала, први је у лабораторији, дакле издвајање вируса, други трајала је провера на лабораторијским животињама, трећи на добровољцима јер морате да имате проверу на људском организму. Тек четврти трајала је регистрација, а то је строг и озбиљан процес, који је дужи од самог стварања вакцине - објашњава др Тиодоровић.

Зашто се дуго чека?

Када се било где у свету производи вакцина, цео поступак пролази кроз одређену процедуру, а то значи да не сме бити ни најмањег пропуста. У овом тренутку у свету, вакцину праве највеће и најбогатије земље, почевши од Америке, Кине, Русије, али ни Европа не мирује, ту су Немци, Французи и други. Пре пуштања у употребу постоји јасно прописана процедура, а пре него што стигне до нас, њу ће примити више милиона људи.

Добровољци

Међутим, ко су први људи који тестирају вакцину пре него што она стигне до поменутих милиона, па и до Србије. Како је указао молекуларни биолог са Универзитета у Торонту проф. др Игор Штагљар, прва фаза клиничких истраживања укључује неколико десетина здравих добровољаца који тестирају вакцину и прате њене штетне учинке.

КИНА: успешно тестирање на пацовима и мајмунима

Најновије вести стижу нам из Кине. Наиме, они су издвојили 11 сојева вируса из бронхоалвеоралне течности хоспитализованих пацијената. Како је објављено, експериментална вакцина на којој раде може да индукује производњу нових неутрализујућих антитела специфичних за вирус код мишева, пацова и примата. Код пацова нова неутрализијућа антитела против коронавируса јавила су се у првој недељи након имунизације, њихов број је знатно порастао у другој недељи, а врхунац је достигао у седмој недељи. Након имунизације мишева и пацова, прешли су на мајмуне. Научници су вакцинисали мајмуне у нултом, седмом и четрнаестом дану дозама од 3 и 6 микрограма. Седмог дана након инфекције короном, вирус није пронађен у грлу, плућима код оних који су примили дозу вакцине од 6 микрограма.

РУСИЈА: Развијају два прототипа, у току тестирања на животињама у Сибиру

Руски научници почели су средином марта да тестирају два прототипа потенцијалних вакцина против новог вируса корона на животињама у лабораторији у Сибиру. Како су најавили, претклиничка испитивања започеће за неколико дана, а клиничка крајем јуна. Очекују да ће потенцијална вакцина бити завршена у последња три месеца ове године.

САД: већ кренуло тестирање на људима

Америчка биотехнолошка компанија "Модерна" била је предводник трке за вакцином по томе што је прва стигла до фазе тестирања на људима. Уколико тренутна тестирање буду успешна, кажу, тестирање завршне фазе могло би да буде готово до краја ове јесени. САД развијају 14 вакцина против Covid-19 у оквиру програма администрације председника Доналда Трампа под називом "Операција надзвучне брзине", док се Бела кућа нада да ће бар једна вакцина бити спремна за употребу до јануара 2021. године. Нешто оптимистичнији је амерички председник, те је недавно изјавио да ,"нема сумње да ће се вакцина појавити до краја године".

БРИТАНИЈА: цепиво успешно код мајмуна, крећу тестови на 6.000 људи

Прошлог месеца научници са Института "Џенер" Оксфордског универзитета почели су тестирање на људима потенцијалне вакцине против вируса корона. Вакцина је испробана на макаки мајмунима, који ни четири недеље после излагања вирусу нису показивали знакове Covid-19, за разлику од мајмуна који нису били вакцинисани. План је да се овог месеца спроведе тестирање вакцине на 6.000 људи како би се видело да ли је њена употреба ефикасна и безбедна. Уколико се вакцина покаже таквом, неколико милиона доза требало би да буде доступно већ у септембру. Иначе, део научног тима овог Института је и српска докторка Марија Зарић, која испитује да ли имуни систем тестираних препознаје и уништава корону.

НЕМАЧКА: клиничка студија у току

Како је Клаус Чихутек, директор "Паул Ерлих института", рекао у интервјуу за немачки АРД, широм света је у току осам клиничких и 95 претклиничких студија.

- Све те студије се налазе у фази 1 у којој се тестира безбедност и оквирна доза конкретне вакцине. Динамика развоја не зависи од политички дефинисане регулативе нити од финансијске подршке приватног и државног сектора, него само од времена неопходног да се идентификују довољно имуногене структуре. Дакле, потребно је идентификовати вакцину која је довољно имуногена да изазове специфичну имуну реакцију против САРС-ЦоВ-2 - изјавио је Чихутек.

Након успешне фазе 1, на јесен је могућ почетак напредних клиничких студија фаза 2 и 3, а укупно време до спремности вакцине за употребу се процењује на 15 до 18 месеци. С друге стране, Угур Шахин, директор фирме "BioNTech" из Мајнца, наводи да је његова компанија у сарадњи са "Пфизером" прва у Немачкој започела клиничку студију где деловима вирусне РНК секвенце покушава да изазове имуни одговор.

РАДНИК У НИШУ ПАО СА ВИСИНЕ ОД ОСАМ МЕТАРА: Срушио се са дизалице па завршио право у рупи, ТЕШКО ЈЕ ПОВРЕЂЕН

РАДНИК У НИШУ ПАО СА ВИСИНЕ ОД ОСАМ МЕТАРА: Срушио се са дизалице па завршио право у рупи, ТЕШКО ЈЕ ПОВРЕЂЕН

КОРОНА У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ: До сада заражено 159 особа, највише случајева у овом граду

КОРОНА У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ: До сада заражено 159 особа, највише случајева у овом граду

НЕ СМЕМО СЕ ПРЕРАНО ОПУШТАТИ: Овај град је дуго одолевао корони, а сада прети да постане ново жариште

НЕ СМЕМО СЕ ПРЕРАНО ОПУШТАТИ: Овај град је дуго одолевао корони, а сада прети да постане ново жариште

ОВАЈ ГРАД ЈЕ ТЕШКО ПОГОЂЕН КОРОНОМ У СРБИЈИ: Са вирусом се бори и ЧЕТВОРОМЕСЕЧНА беба

ОВАЈ ГРАД ЈЕ ТЕШКО ПОГОЂЕН КОРОНОМ У СРБИЈИ: Са вирусом се бори и ЧЕТВОРОМЕСЕЧНА беба

ПОНОС СРБИЈЕ: Вучић ванредно унапредио заслужне у борби са корона вирусом (ФОТО)

ПОНОС СРБИЈЕ: Вучић ванредно унапредио заслужне у борби са корона вирусом (ФОТО)