ГРАДСКА КАПИЈА ШИЉАК: Тајна средњовековне чуварке војвођанске историје!
Шетајући од тврђаве према центру града Бач, пролазите кроз подграђе и наилазите на градске капије познате као "Шиљак".
Тврђава Бач представља изванредно очуван споменик из прошлих векова, смештен на територији општине Бач, у Војводини. Ова импозантна тврђава, иако се налази недалеко од реке Дунав, изграђена је на меандру реке Мостонге, леве притоке Дунава, која данас више не постоји.
БЕОГРАД ДАНАС: Где се преплићу историја и савремени дух града - Трг републике
Нераскидива спона са завичајем и непролазна уметност једног од највећих Зајечараца у историји - Зоран Радмиловић и његов родни Зајечар
БЕОГРАД ДАНАС: Пут кроз време у најбољем ретро стилу - Шмизла Винтаге Shop
Њена изградња датира из 14. века, а први краљ који ју је ојачао био је угарски краљ Карло Роберт Анжујски. Тврђава се постепено проширивала током наредних векова и постала је важна тачка за одбрану граница угарског краљевства, посебно због раста моћи цара Душана.
Данас, посетиоци тврђаве могу истражити њен централни део, који укључује донжон кулу. У кули се налази музејска поставка на неколико спратова, где се чува богато културно наслеђе и историјске вредности. Осим тога, можете разгледати остатке одбрамбених кула и купити сувенире као успомену на посету.
Шетајући од тврђаве према центру града Бач, пролазите кроз подграђе и наилазите на градске капије познате као "Шиљак".
Кула-капија у Бачу, која се сматра једним од најважнијих споменика средњовековне архитектуре у Војводини, има значајну улогу у очувању историјског наслеђа. Њена основна структура је четвороугаона, грађена од опека, са карактеристичним лучно обликованим отвором за капију. Горњи део куле је очуван са једном етрлажом, уз претпоставку да је постојала још једна. Кула има два прозора у готичком стилу, позната као бифоре.
Ова капија је окренута ка истоку, усмерена према већ постојећим деловима утврђеног града. У прошлости, ова капија је имала покретни мост који је премошћавао прокопани канал. Тај канал је повезивао меандар реке Мостонге. Канал је окружен земљаним бедемом и палисадама, стварајући затворен простор, познат као подграђе. Подграђе данас обухвата око тридесетак кућа, смештених са северне и јужне стране вода Мостонге.
На крајњем западу-северозападу, налази се утврђени замак који је представљао још један важан део система одбране Бача. Ова импозантна кула-капија и њен околни простор сведоче о вредности и значају овог историјског локалитета, чувајући наслеђе прошлих векова.
На путу према центру, такође ћете наићи на турско купатило или "хамам", које је највероватније изграђено након 1578. године. Ово купатило очувава делове своје архитектуре, укључујући керамичке цеви које су служиле за развод топле и хладне воде.
У самом центру Бача, посетиоци могу истражити Фрањевачки самостан. Овај самостан је подигнут почетком 12. века од стране крсташког реда Светог Гроба Јерусалимскога. Током 18. века, самостан је добио свој садашњи изглед. Унутар самостана се чува архив и библиотека са драгоценим књигама од 15. до 20. века.
Општина Бач, заједно са околним градовима и општинама, део је резервата биосфере Бачко Подунавље, што додатно наглашава значај овог подручја, како због културног и историјског наслеђа, тако и због богатства природних потенцијала и заштићених биљних и животињских врста.
Бач се такође надмеће за упис на УНЕСЦО листу светске баштине, што ће додатно привући пажњу туриста и љубитеља историје и културе. Овај градић пружа посетиоцима јединствену прилику да се врате у прошлост и доживе незаборавну авантуру истраживања.
Пројекат је финансиран из буџета Општина Бач. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.