НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ Лончар: У Србији још пет нових случајева корона вируса, нема животно угрожених
Републици Србији је до 18 часова 12. марта 2020. године регистровано укупно 24 потврђених случајева ЦОВИД 19.
До 18 часова 12. марта 2020. године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирано је укупно 185 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
Могућ случај корона вируса у ШКОЛИ У ИРИГУ: Дезинфикована цела установа, ученик био у Пули
РЕШЕНА НЕДОУМИЦА: Познато да ли ВАКЦИНА ПРОТИВ ГРИПА може да вас заштити од корона вируса
ТАЧНО ЈЕ, СУНЦЕ УБИЈА ВИРУСЕ: Да ли спас у ширењу заразе короне лежи у топлијем времену?
Од последњег извештаја до 18 часова, 12.03.2020. године тестирани су узорци 25 особа од којих је 5 позитивних и 20 негативних на нови корона вирус.
Министар здравља Златибор Лончар је на конференцији изјавио да ће ово бити пракса од вечерас како би се спречиле лажне информације и дезинформације. Тестирано је још 25 људи и међу њима има 5 новозаражених.
Није тачно да је пацијент у Новом Саду преминуо, дечак из Ирига је негативан на вирус. Молим вас да не објављујете дезинформације и лажне вести.
До 8 часова 12. марта 2020. године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирано је укупно 160 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
Министар здравља Златибор Лончар је на конференцији изјавио да ће ово бити пракса од вечерас како би се спречиле лажне информације и дезинформације.
- Данас тестирано 25 људи, од тога петоро је позитивно. Сви људи су апсолутно добром стању. Њих четворо већ су отишли кући. Један пацијент ће остати на даљем праћењу - рекао је Лончар.
То укупно чини 24 особе заражене коронавирусом у Србији. Он је додао да је пацијент из Кикинде у тешком стању, али да је жив. "Помињало се данас да је дечко из Ирига позитиван на коронавирус. Он је негативан на коронавирус. Молим вас да не ширите дезинформације", казао је он.
Према његовим речима, сви други пацијенти у Србији који су заражени коронавирусом су у добром стању. Лончар је додао да постоје фабрике у Србији које ће правити маске и дезинфекциона средства у три смене, те да је већ повећана производња.
- Очекује се да већ од сутра до понедељка буде стабилизовано снабдевање у апотекама. Није реално да ми будемо добро снабдевени ако смо толико некоректни и уђемо у апотеку, купимо неколико стотина маски и више литара дезинфекционих средстава. Апелујем на људе: немојте стварати панику и немојте то радити - рекао је Лончар.
Епидемиолог Предраг Кон казао је да мора да се размишља да се адаптирају радови и прати епидемија.
- Морамо да схавтимо д аје овај вирус ушао код нас и да ће се он природно ширити и преносити - упозорио је он. Како је казао, за недељу дана нема скока броја заражених.
- Битно је да што пре успоставимо андзор на дневном нивоу над свим узрастима. Подаци су да имамо и даље потпуно мирну ситуацију по питању респираторних инфекција и обољења налик грипу. Све то даје наду за опримизам - казао је Кон.