Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

КОНАЧНО ПОЈЕФТИНИЛИ УГАЉ, ДРВА И ПЕЛЕТ! Цена за кубик 5.000 динара, погледајте како се крећу цене и других огрева

11.07.2023. 09:00
Пише:
Србија Данас/Блиц
drva
дрва / Извор: Профимедиа

Свему је кумовала и блага зима, због чега су одређене количине чврстог огрева остале непотрошене и на располагању за следећу грејну сезону

Старо правило "да се огрев за зиму набавља у лето" ових дана у Србији има практичну примену, с обзиром да су цене дрва, пелета и угља, за разлику од прошле неизвесне године, далеко ниже, а снабдевање је стабилно.

СТИЖЕ БЕСПОВРАТНА ПОМОЋ ЗА ОШТЕЋЕНЕ У ПОПЛАВАМА У ЈУНУ! Постоји пет категорија, ЕВО које услове морате да испуњавате

СТИЖЕ БЕСПОВРАТНА ПОМОЋ ЗА ОШТЕЋЕНЕ У ПОПЛАВАМА У ЈУНУ! Постоји пет категорија, ЕВО које услове морате да испуњавате

Повезивање будућности: Групна изложба младих уметника из Србије и Холандије у Амстердаму

Повезивање будућности: Групна изложба младих уметника из Србије и Холандије у Амстердаму

ВЕЋ У 6 САТИ РЕКОРДНИХ 20 СТЕПЕНИ! А ТЕК ЋЕ ПОСТАТИ НЕСНОСНО ВРУЋЕ! Издат наранџасти метео-аларм, ускоро и до 40 СТЕПЕНИ

ВЕЋ У 6 САТИ РЕКОРДНИХ 20 СТЕПЕНИ! А ТЕК ЋЕ ПОСТАТИ НЕСНОСНО ВРУЋЕ! Издат наранџасти метео-аларм, ускоро и до 40 СТЕПЕНИ

Свему је кумовала и блага зима, због чега су одређене количине чврстог огрева остале непотрошене и на располагању за следећу грејну сезону.

Појефтинила и дрва и угаљ

Када је реч о огревном дрвету, које је у Србији и врста чврстог огрева који користи највећи број појединачних домаћинстава, нјегова цена је са прошло јесенских максималних 100 евра за кубни метар, практично преполовљена.

У унутрашњости земље, наиме, зависно од врсте и квалитета, кубик огревног дрвета има цену од 5.000 до 6.500, ако се купује на терену, односно, "поред пута".

Споразум о сарадњи ЈП "Србијашуме" и Савеза пензионера Србије: За пензионере бољи услови снабдевања огревним дрветом.

Тај кубик огрева трговци који га дотерају на подручје града продају по цени од 7.500 до 8.000 динара.

На подручју Војводине највиша цена огревног дрвета иде до 8.500, док се у Београду кубик најчешће плаћа 9.000, а максимална цена му је 10.000 динара.

Исцепано огревно дрво сложено на палети продаје се, опет зависно од врсте и квалитета, од 13.000 до 19.000 динара за кубик.

Најнижа цена огревног дрвета у Србији тренутно је 5.000 динара за кубик, "поред пута"

По речима трговаца огревним дрветом, тражња и продаја су уобичајени за ово доба године, због годишњих одмора још нису достигли "пик", али очекују да већ од следећег месеца имају знатно више посла.

Цена пелета иста

Током прошлогодишње експлозије цена и несташице свих енергената, а пре ограничења цене Владином уредбом, тона пелета у Србији је у екстремним случајевима коштала свих 400 евра!

Овог јуна, међутим, цена све популарније и еколошки најприхватљивије врсте чвртог огрева, зависно од произвођача и тога да ли је сировина за пелет листопадно дрво или четинар, креће се од 32.000 до 36.000 динара за тону.

Та цена, иначе, "на снази" је практично од пролетос, чему кумује и стална солидна тражња потрошача, као и стабилно снабдевање и чињеница да на тржишту, сем домаћег, има и увозног пелета, највише из Хрватске и Црне Горе.

Цена пелета се већ некоилико месеци усталила на нивоу од 32.000 до 36.000 динара за тону.

Произвођачи и трговци пелетом истичу да је у односу на прошлу, крајње нестабилну годину, ситуација драстично боља, да је цена нижа за 25 одсто и да у овом тренутку нема тржишних основа за поскупљење, поготово након најаве државних власти да поскупљења електричне енергије, која је важна карика у производњи пелета, неће бити до краја године.

pelet
пелет / Извор: Профимедиа

Тона угља 15.000 динара

Што се тиче угља, он је такође овог лета у Србији јефтинији мада, за разлику од дрвета и пелета, његове количине на тржишту и даље нису у капацитету који је важио пре енергетске кризе.

Док су потрошачи, који су уопште успели да га резервишу због нестабилног снабдевања, угаљ уочи прошле грејне сезоне плаћали и до свих 29.000 динара за тону, сада се, на пример, угаљ "станари" у комаду може купити и по цени од 15.000 динара.

Тренутно најјефтинији угаљ на стовариштима кошта 15.000 динара за тону.

Квалитетније и калоричније врсте угља такође се могу наћи на домаћим стовариштима, па се тако "штаваљ" продаје за око 22.000, сушена "колубара" за 23.000, а "бановићи" за 25.000 динара.

Како објашњавају трговци огревом, али и енергетски стручњаци, тренутно знатно повољнијим ценама свих врста чврстог огрева допринела је и блага зима у Србији, па је потрошња дрвета, пелета и угља била значајно нижа него да се, због мраза и дана са температуром у константном минусу, интезивно ложило.

- То је условило да одређене количине свих врста чврстог огрева практично остану непотрошене и остану на залихама за следећу грејну сезону. У исто време, лишена је и дилема да ли ће огрева на тржишту уопште бити због енергетске кризе, која је као психолошки моменат итекако утицала на скокове цена. Са смиривањем те ситуације, стабилним снабдевањем и повећаном тражњом, трговци су се одлучили да цене спусте и како би купце мотивисали да већ током пролећа и лета набаве огрев - објашњава извор.

Сем повољне цене, овај период године добар је за куповину огрева, посебно дрвета, и због тога што тој врсти огрева треба неколико месеци да би се осушила и достигла оптималну влажност за сагоревање.