Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Лекари у Србији добили су директиву да ДЕЦИ дају све мање антибиотика - ево зашто је добра ствар

29.05.2019. 10:22
Пише:
Танјуг
vrtić
вртић / Извор: Профимедиа/илустрација

Последњих година, у Србији, али и у целом свету лекари апелују да се смањи употреба антибиотика.

Од покретања Кампање за рационалну употребу антибиотика укупна потрошња антибиотика за системску примену смањена је у 2016. и 2017. години за 32, 8 одсто, а значајан резултат постигнут је у педијатрији, саопштено је на стручној едукацији одржаној у Београду.

- Од 2014. године, стопа прописаних антибиотика на 1.000 деце смањена је за 12 одсто, а само за годину дана, у 2017. години, у односу на 2016. за шест одсто, саопштио је државни сектетар Министарства здравља проф. др Радисав Шћепановић.

У организацији Министарства здравља, у оквиру Кампање за рационалну употребу антибиотика, одржана је едукација на којој су стручној јавности представљена два стратешка документа - Национални програм за контролу резистенције бактерија на антибиотике који је Влада Србије усвојила фебруара ове године и нови Национални водич добре клиничке праксе за рационалну употребу антибиотика, објављен новембра 2018. године.

lekovi
лекови / Извор: Профимедиа

Едукацији су поред државног секретара Министарства здравља присуствовали и шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Београду, др Маријан Ивануша, директор програма за контролу антимикробне резистенције Светске здравствене организације, др Данило Ло Фо Вонг, представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управе за ветерину, али и представници других релевантних институција система здравствене заштите, стручних удружења и организација.

Кампања за рационалну употребу антибиотика покренута је крајем 2015. године као одговор на забрињавајући податке о изузетно високој употреби антибиотика за системску примену, а последично и високим стопама резистенције код свих испитиваних врста бактерија, наводи се у саопштењу Министарства здравља. Ове мере су пре свега обухватиле едукацију здравствених професионалаца, медијску кампању са циљем подизања свести о значају рационалне употребе антибиотика и претњи антимикробне резистенције међу здравственим радницима и грађанима, јачање капацитета микробиолошких лабораторија, као и израду стратешких докумената.

НИЈЕ ДОБРО И НИЈЕ КРАЈ! РХМЗ издао упозорење на непогоде и ЈАКЕ ПЉУСКОВЕ! Ево шта нас чека!

НИЈЕ ДОБРО И НИЈЕ КРАЈ! РХМЗ издао упозорење на непогоде и ЈАКЕ ПЉУСКОВЕ! Ево шта нас чека!

ПОЗДРАВ ИЗ ТРАВНИКА: Нема Иве Андрића, а нема ни Срба

ПОЗДРАВ ИЗ ТРАВНИКА: Нема Иве Андрића, а нема ни Срба

Пронађен ген дуговечности! Хоће ли због ОВОГА људи живети квалитетније и дуже?

Пронађен ген дуговечности! Хоће ли због ОВОГА људи живети квалитетније и дуже?

Професор Шћепановић указао је да се без обзира на одличне почетне резултате, у Србији и даље бележи висок ниво резистенције код свих испитиваних врста бактерија, слично као и у земљама Јужне и Источне Европе, и да је имплементација Националног водича и спровођење мера дефинисаних Националним програмом од круцијалног значаја за даљи напредак у контроли антимикробне резистенције у Србији.

Национални програм за контролу резистенције бактерија на антибиотике садржи детаљан план мера и активности за спречавање ширења резистенције у хуманој и ветеринарској медицини пре свега јачањем националног система за превенцију инфекција, њихово праћење, интегрисани надзор и ефикасно управљање отпадом, додаје се у саопштењу. Истовремено, у сарадњи са експертима из више области медицине израђен је нови Национални водич добре клиничке праксе за рационалну употребу антибиотика.

Представници Светске здравствене организације похвалили су досадашње активности Министарства здравља и потврдили пуну подршку Србији у надзору над употребом и резистенцијом на антибиотике, као и у реализацији других елемената Националног програма и акционог плана.

Олуја направила хаос у Војводини: Ишчупана стабла, покидани каблови, летели кровови (ФОТО/ВИДЕО)

Олуја направила хаос у Војводини: Ишчупана стабла, покидани каблови, летели кровови (ФОТО/ВИДЕО)

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ! Спремају се нове ВРЕМЕНСКЕ НЕПОГОДЕ, очекујте пљускове и грмљавину! Ево кад све креће

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ! Спремају се нове ВРЕМЕНСКЕ НЕПОГОДЕ, очекујте пљускове и грмљавину! Ево кад све креће

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ! Возачке дозволе нам убудуће могу СТИЗАТИ И ПОШТОМ

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ! Возачке дозволе нам убудуће могу СТИЗАТИ И ПОШТОМ

Др Маријан Ивануша је овом приликом честитао представницма Министарства здравља на посвећености у решавању проблема резистенције на антибиотике, и нагласио да су и трошкови здравствене заштите пацијената који имају инфекције резистентне на антибиотике виши због дужине трајања саме болести, коришћења додатних тестова и скупљих лекова. Данило Ло Фо Вонг рекао је да је програм пружа добар преглед ситуације у Србији, добро дефинисане и јасне циљеве, временске рокове и кључне етапе, што олакшава процену напретка оствареног у његовој реализацији.

- Програм је изузетно добро урађен, са акционим планом који има врло добре шансе да успе и оствари своје циљеве, рекао је он.