НЕМАЊА ЈЕ ИЗГУБИО СВЕ ФУНКЦИЈЕ ЗБОГ ОВЕ ЗАРАЗЕ! Хара Србијом и ОПАСНА је по живот, ово су главни симптоми од којих можете имати озбиљне ПОСЛЕДИЦЕ
Мали Немања бори са тешким оштећењем мозга и сваки дан је борба за живот.
Према последњем извештају Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у последњој недељи јуна, од 24. до 30. јуна, регистровано је 15 нових случајева оболелих од морбила, односно малих богиња. Највише новооболелих било је у Београду и у Новом Пазару, а закључно са 30. јуном морбиле су од почетка године потврђене код укупно 150 особа.
Вест о епидемији малих богиња већина суграђана схвата олако, ипак, постоје они који су на својој кожи осетили колико су морбиле сурова, заразна и пре свега опасна болест.
Немања Љутић (7) је као беба, још недозрела за MMR вакцину, оболео од малих богиња. Док је боравио у болници из других разлога, заразило га је старије дете које није било вакцинисано.
- Прво што осећам је бес. Осећам бес према целом нашем друштву које је допустило да се у 21. веку уопште спекулише о вакцинацији за децу. Осећам немоћ јер су људи неедуковани. Осећам љутњу - испричала је Немањина мајка раније.
Због малих богиња изгубио све функције за месец дана
Немања је морбиле добио као шестомесечна беба на Институту за мајку и дете где је боравио због једне рутинске процедуре. Након што је свима лакнуло што их је прележао без тешкоћа, судбина се сурово поиграла. Са три године добија субакутни склерозирајући паненцефалитис као последицу прележаних малих богиња.
Здрав, весео, разиграни, несташан дечак, за свега неколико недеља, како каже његова мама, потпуно се угасио.
- Ето, кад је Немања напунио три године и кад је изгубио све функције у року од месец дана, наш живот се променио за 180 степени. Наш живот сам поделила на живот пре болести и живот сада који живимо већ три године након свега тога - каже његова мама.
-Никоме не бих препоручила да своје дете не вакцинише и изложи ризику малих богиња.
Посебно је погађа када чује да неко не жели да вакцинише своје дете. А управо због родитеља који су имали тај став, Немања је сада тешко болестан.
- Кад сам на својој кожи осетила шта може од тога да се проузрокује, сада само могу другима да кажем да никоме никада не бих препоручила да своје дете свесно не вакцинише и изложи тиме ризику да прележи мале богиње. Јер никад се не зна какве то последице у будућности може да остави - рекла је Немањина мама.
Оно што одликује и Немању и његову мајку, али и целу породицу Љутић, јесу храброст и стрпљивост.
- Кад вас задеси таква ситуација, одједном и преко ноћи, ви немате другу опцију осим да се полако на неки начин помирите са тим. Али нада никад не може да престане. И то је једина ствар којом се као његова мајка водим, да ће њему ипак бити боље. За ову болест званично лека нема. Могуће је само успорити њен развој - испричала је Немањина мајка за Прва ТВ.
То Немањини родитељи свакодневно и раде. Све покушавају, јер доктори након саопштења дијагнозе нису понудили ниједну солуцију.
Свако од нас и може помоћи у њиховој борби. Довољно је, кад год за то имате могућности, послати СМС са текстом 995 на 3030.
15 нових случајева малих богиња
У последњој недељи јуна, по подацима "Батута" регистровано је 8 нових случајева у Београду и 7 у Новом Пазару.
- У Београду је до сада регистровано је 88 случајева морбила у оквиру епидемије пријављене 22.фебруара 2024. године. Поред тога морбиле су потврђени и код два детета из Републике Српске. Међу оболелима у Београду је 27 деце млађе од шест година, од којих је 24 невакцинисано. Компликација у виду упале плућа била је присутна код седморо оболелих - наводи су у најновијем извештају Института "Батут".
Као и у Београду, и у Новом Пазару је пријављена епидемија 7. маја. У том граду су морбиле дијагностиковане код 23 деце. Она су невакцинисана и узраста су од 15 месеци до девет година.
Мале богиње су, иначе, дијагностиковане ове године и у Новом Саду, где је било 5 случајева, а последњи су регистровани 19. јуна. Ове године су се појавиле и у Бору, Ваљеву, Мионици, Врању, у Јужнобанатском округу где је била и пријављена епидемија 18. априла. И у Нишу је 9 особа оболело од морбила, у Лозници и Крупњу по две.
Како се преносе морбили
У Србији су и даље на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора, које трају од 7. фебруара, а тако ће бити све до истека периода двоструке инкубације након последњег регистрованог случаја малих богиња.
Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана.
Симптоми малих богиња
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до следећих симптома:
-појаве повишене телесне температуре
-секреције из носа
-кашља
-коњунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
-Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
-скока телесне температуре (преко 40°Ц)
-појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
-оспе се потом шире на труп и екстремитете
-Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након ----избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус, а да тога није ни свесна!
Компликације
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
-запаљење плућа (пнеумонија)
-запаљење средњег уха
-дијареја
-запаљење мозга
-губитак вида
-Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном компликацијом долази до смртног исхода.
И даље немамо обухват вакцинацијом
Србија ни прошле, 2023. године није постигла обухват вакцинацијом MMR вакцином против малих богиња, заушки и рубеле од 95 одсто, колико је довољно да би се избегла епидемија. Обухват је за свега пар процената већи у односу на 2022. годину.
Подаци Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" показују да је у току прошле године постигнути обухват MMR вакцином у другој години живота износио 84,5 одсто, а пре уписа у први разред основне школе 91 одсто, што је недовољно.
Најниже вредности обухвата MMR вакцином, регистроване су у Србији током 2020. и 2021. године у последњих 20 година.
Извор: Србија Данас/Блиц