Ову болест има 150.000 људи у Србији: Уколико је откријете на време, шанса за излечење је 50 одсто - ево како је препознати
Доктор Драган Симић, кардиолог Клиничког центра Србије истакао је да 150.000 људи у Србији има срчану слабост.
То значи, каже он, да срце губи волумен и снагу и полако и подмукло долази до клиничких знакова. Велики је проблем и то што пацијенти не препознају на време срчану слабост, па већина дође касно.
- Пацијент дође на преглед већ у стању срчане слабости коју толерише, јер се адаптирао. Он живи на половини те истисне снаге и то је углавном и најчешћи разлог хоспитализације пацијената - каже др Симић.
Срчана слабост може имати много врста и узрока, истиче др Симић.
- Најчешће је терцијарна дијагноза која се развија након коронарне болести, акутног инфаркта миокарда, затим и лечења, отварања артерија, постављања стента или бајпаса. Након тога, током времена, могу се појавити знаци срчане слабости - каже др Симић.
Други сценарио, каже др Симић, укључује вирусне инфекције попут коксаки вируса или Covid-19 који захвате срчани мишић и изазову промене, што код неких пацијената доводи до појаве срчане слабости.
50 одсто пацијената умре у пет година
- Симптоми срчане слабости често се преклапају са проблемом плућа. Имате човека који се замара, има кратак дах, делује да нема довољно кондиције, он не препознаје те симптоме. Веома често так пацијент и пуши. Прича је јако комплексна и веома је важно установити срчану слабост што раније. Чак 50 одсто оних који је имају умре у пет година! То је малигнија прича од масе других малигних процеса - каже др Симић.
Први симптоми срчане слабости и први аларм да се одмах јавите лекару:
- смањена толеранција напора
- замарање
- отежано кретање
- губитак ваздуха
- повремене аритмије
- Ту су разни симптоми у грудном кошу које пацијент до сада није имао. Срчана болест има четири стадијума док не дође до озбиљног проблема када пацијенти крену да отичу, више не могу да спавају на равном, подижу се на два јастука, често морају да устану због кашља и немају ваздуха - каже др Симић.
Када се симптоми региструју циљ је да се прво смање, а затим да се смањи и смртност.
- Циљ је да се побољша квалитет живота тих пацијената када их дијагностикујемо, међутим, веома често једино решење за такве пацијенте је трансплантација. Међутим, са добрим лечењем и добрим праћењем болести пацијент може доста дуго да живи - каже др Симић.
Пацијент мора радикално да мења начин живота, истиче др Симић.
- Мора да смрша, не сме да пуши и мора да контролише масу параметара - каже др Симић.
Србија Данас/Курир