"Рекао ми је да идем у пакао" Мушкарац отишао на исповест, па из цркве изашао потпуно сломљен
Један мушкарац, који је цео живот одрастао у католичкој породици и редовно ишао у цркву, поделио је потресну исповест о догађају који га је, како тврди, потпуно уздрмао и довео до тога да више не жели да се врати у цркву.
Како је навео, годинама се бори са одређеним греховима, али и са скрупулозношћу, односно претераним осећајем кривице и страхом да никада није довољно добар пред Богом. Након што је поново пао у грех, одлучио је да оде на генералну исповест, у другом граду, код свештеника којег никада раније није упознао.
Према његовим речима, исповест је почела тако што је покушао да што искреније наведе све што га мучи, без изговора и оправдавања.
- Набрајао сам своје грехе по броју и врсти колико сам могао. Без изговора. Без празних речи - написао је он.
Међутим, оно што је уследило потпуно га је шокирало. Тврди да му је свештеник одмах рекао да је у “озбиљној опасности” и да “иде у пакао”. Потом је почео да га испитује шта је урадио како би постао бољи.
Када је мушкарац покушао да објасни шта је све радио како би се променио, свештеник га је, како наводи, прекидао и повисио тон.
Почео је да виче о томе како треба да читам еванђеље сваки дан и да се молим, и да то морам да радим сваког дана без изузетка. Дошло је до момента када сам скоро заплакао - навео је мушкарац.
Додао је да је у једном тренутку помислио да једноставно устане и оде, јер се осећао преоптерећено. Како тврди, свештеник је затим рекао да је “толико фрустриран”, што је мушкарац доживео као да је фрустрација усмерена директно на њега.
Посебно га је погодило то што се, како каже, није правдао нити покушавао да умањи своје поступке. Напротив, признао је све што га мучи и рекао да му је искрено жао.
- Рекао сам му да ми је јако жао и да немам изговора за своје поступке. Признајем их - написао је он.
Мушкарац сматра да је свештеник можда погрешно разумео неке ствари, посебно јер су поједини грехови које је помињао, како тврди, стари више од 15 година. Ипак, није желео да додатно објашњава, јер се плашио да би свештеник могао поново да га нападне.
Након исповести, како наводи, остао је са јаким осећајем анксиозности, кривице и безнадежности.
- Тако сам демотивисан и очајан. Не жели ми се ни поново крочити у цркву, а никада нисам пропуштао. Једна је ствар чути са проповедаонице да људи иду у пакао, али да ми се каже да ја идем тамо је екстремно - написао је он.
Додао је да је раније имао разговоре током исповести, али да су се они увек завршавали поруком о Божијем милосрђу, опроштају и нади да човек може да се промени. Овога пута, каже, изашао је из цркве са осећајем да је свештеник “одустао од њега”.
Иако је на крају добио разрешење грехова, тврди да му је деловало као да свештенику није било пријатно да то уради.
- Никада у свом животу нисам доживео да свештеник тако виче на мене због своје фрустрације. Оптуживао сам себе и тихо слушао - написао је он.
На крају је упитао друге вернике како би требало да се носи са овом ситуацијом, поручујући да тог свештеника никада више неће видети и да више не жели да оде у ту цркву на исповест.
Његова објава изазвала је бројне реакције, а многи су му поручили да једно лоше искуство не би требало да га удаљи од вере. Део коментатора саветовао му је да разговара са другим свештеником, нарочито са неким ко има разумевања за скрупулозност и верску анксиозност, док су други истакли да исповест, ма колико била озбиљна, не би требало да човека остави без наде.