"Rekao mi je da idem u pakao" Muškarac otišao na ispovest, pa iz crkve izašao potpuno slomljen
Jedan muškarac, koji je ceo život odrastao u katoličkoj porodici i redovno išao u crkvu, podelio je potresnu ispovest o događaju koji ga je, kako tvrdi, potpuno uzdrmao i doveo do toga da više ne želi da se vrati u crkvu.
Kako je naveo, godinama se bori sa određenim grehovima, ali i sa skrupuloznošću, odnosno preteranim osećajem krivice i strahom da nikada nije dovoljno dobar pred Bogom. Nakon što je ponovo pao u greh, odlučio je da ode na generalnu ispovest, u drugom gradu, kod sveštenika kojeg nikada ranije nije upoznao.
Prema njegovim rečima, ispovest je počela tako što je pokušao da što iskrenije navede sve što ga muči, bez izgovora i opravdavanja.
- Nabrajao sam svoje grehe po broju i vrsti koliko sam mogao. Bez izgovora. Bez praznih reči - napisao je on.
Međutim, ono što je usledilo potpuno ga je šokiralo. Tvrdi da mu je sveštenik odmah rekao da je u “ozbiljnoj opasnosti” i da “ide u pakao”. Potom je počeo da ga ispituje šta je uradio kako bi postao bolji.
Kada je muškarac pokušao da objasni šta je sve radio kako bi se promenio, sveštenik ga je, kako navodi, prekidao i povisio ton.
Počeo je da viče o tome kako treba da čitam evanđelje svaki dan i da se molim, i da to moram da radim svakog dana bez izuzetka. Došlo je do momenta kada sam skoro zaplakao - naveo je muškarac.
Dodao je da je u jednom trenutku pomislio da jednostavno ustane i ode, jer se osećao preopterećeno. Kako tvrdi, sveštenik je zatim rekao da je “toliko frustriran”, što je muškarac doživeo kao da je frustracija usmerena direktno na njega.
Posebno ga je pogodilo to što se, kako kaže, nije pravdao niti pokušavao da umanji svoje postupke. Naprotiv, priznao je sve što ga muči i rekao da mu je iskreno žao.
- Rekao sam mu da mi je jako žao i da nemam izgovora za svoje postupke. Priznajem ih - napisao je on.
Muškarac smatra da je sveštenik možda pogrešno razumeo neke stvari, posebno jer su pojedini grehovi koje je pominjao, kako tvrdi, stari više od 15 godina. Ipak, nije želeo da dodatno objašnjava, jer se plašio da bi sveštenik mogao ponovo da ga napadne.
Nakon ispovesti, kako navodi, ostao je sa jakim osećajem anksioznosti, krivice i beznadežnosti.
- Tako sam demotivisan i očajan. Ne želi mi se ni ponovo kročiti u crkvu, a nikada nisam propuštao. Jedna je stvar čuti sa propovedaonice da ljudi idu u pakao, ali da mi se kaže da ja idem tamo je ekstremno - napisao je on.
Dodao je da je ranije imao razgovore tokom ispovesti, ali da su se oni uvek završavali porukom o Božijem milosrđu, oproštaju i nadi da čovek može da se promeni. Ovoga puta, kaže, izašao je iz crkve sa osećajem da je sveštenik “odustao od njega”.
Iako je na kraju dobio razrešenje grehova, tvrdi da mu je delovalo kao da svešteniku nije bilo prijatno da to uradi.
- Nikada u svom životu nisam doživeo da sveštenik tako viče na mene zbog svoje frustracije. Optuživao sam sebe i tiho slušao - napisao je on.
Na kraju je upitao druge vernike kako bi trebalo da se nosi sa ovom situacijom, poručujući da tog sveštenika nikada više neće videti i da više ne želi da ode u tu crkvu na ispovest.
Njegova objava izazvala je brojne reakcije, a mnogi su mu poručili da jedno loše iskustvo ne bi trebalo da ga udalji od vere. Deo komentatora savetovao mu je da razgovara sa drugim sveštenikom, naročito sa nekim ko ima razumevanja za skrupuloznost i versku anksioznost, dok su drugi istakli da ispovest, ma koliko bila ozbiljna, ne bi trebalo da čoveka ostavi bez nade.