СВАКИ ПАСОШ КРИЈЕ ТАЈНЕ: Погледајте СКРИВЕНЕ ПОРУКЕ међу корицама путних исправа (ФОТО/ВИДЕО)
Осим личних података и историје путовања, пасош у себи крије још неке занимљивости, али и бројне успомене - он је ваш шифровани албум за слике.
Пасош међу својим корицама крије више од ваших личних података и информација куда сте све путовали. Међутим, кренимо прво од самих корица.
ВЕНЧАЊЕ КОЈЕ ЈЕ ШОКИРАЛО СРБИЈУ! Сватови остали гладни, али то је био само почетак - оно што је млада урадила ЗГРОЗИЛО све
ОВЕ КАЗНЕ ПАПРЕНО КОШТАЈУ ПОЧЕТНИКЕ: Због ових прекршаја новопечени возачи могу ТРАЈНО остати без дозволе
КАЗНЕ ЗА ОВО СУ ПАПРЕНЕ, А НАЈВИШЕ У БЕОГРАДУ: Возачи, ОПРЕЗ - за овакав преступ прети вам и ЗАТВОР
Да ли сте знали да пасош долази у само 4 боје?
Да, пасоши свих држава света имају црвену, плаву, црну или зелену боју. Додуше, ове боје долазе у различитим нијансама, али то не умањује чињеницу да све остале боје изостају.
И то није све. Свака од ових боја има своје значење - политичко, географско, верско и сл. Да појаснимо.
Црвена је најчешћа боја пасоша. Многе државе актуелног (Кина на пример) или некадашњег комунистичког режима (попут Русије) имају црвене пасоше. Све чланце Европске Уније, осим Хрватске, такође имају пасоше у различитим нијансама црвене боје, најчешће бургундске. Такође, државе које теже уласку у ЕУ, као што су Турска и Албанија, симболично су промениле боју својих пасоша у црвену.
Насупрот црвеним корицама путних исправа, црна боја пасоша је најређа. Свега десетак држава света има пасош црне боје, а разлог је углавном географске, односно политичке природе. Међу њима су неке афричке земље, попут Анголе, Чада, Конга и других. Нови Зеланд је још једна од ретких држава која се определила за црнобојне пасоше, јер је црна њихова национална боја.
Пасоши плаве боје су карактеристични за државе новог света, тј. за Аустралију и државе Северне, Централне и Јужне Америке. Андска заједница земаља, коју чине Колумбија, Боливија, Еквадор и Перу, представља изузетак - њихови пасоши су црвене боје.
Са друге стране Индија, Казахстан, Украјина, Белорусија, Канада, БИХ, Сомалија и Кенија само су неке од земаља чији пасоши такође имају плаве корице. САД су често мењале боју својих путних исправа - од црвених, преко зелених до данашњих плавих.
Већина муслиманских земаља има пасоше зелене боје. Наиме, у муслиманском свету зелена боја представља симбол вере - сматра се омиљеном бојом исламског пророка Мухамеда и симболом живота и природе, па државе чије становништво у највећој мери исповеда ову веру има зелене пасоше. Пример су Мароко, Алжир, Пакистан, Индонезија, Саудијска Арабија и многе друге.
За поједине државе у западној Африци зелени пасоши симболишу њихову припадност ECOWAS-u (економској заједници западноафричких земаља), баш као што је то случај са црвеним пасошима Европске Уније.
Ово су само неке од најопштијих и најпознатијих симболика које стоје иза боје пасоша различитих држава. Постоје и нека назовимо "одступања" - већ смо поменули Хрватску, затим Либија и Јемен које, иако муслиманске, немају зелене већ плаве пасоше, итд. Иако имамо четири основне боје, њихове нијансе су разнолике.
Тако на пример, Сингапур има црвенкасто-наранџасту боју пасоша, док су Швајцарске путне исправе јарко црвене боје.
Пасош се временом мењао и еволуирао - многе државе су кроз историју мењале боју корица и дизајн, а са напретком технике и технологије уношени су и нови сигурносни елементи. Бројни натписи, кодови и симболи, дизајнирани да спрече фалсификовање пасоша, видљиви су само под УВ светлом, што их чини сакривеним од људског ока.
Међутим, не мислим на то када кажем да се међу корицама нешто крије. Наиме, поједине државе су у најновијем дизајну својих путних исправа унели измене естетске природе и "забавног" карактера. Примера ради, Канадски пасош под ултраљубичастим светлом потпуно оживи - наизглед сасвим обичне странице одједном постану живописно декорисане.
Слично је и са Норвешким пасошем, на чијим се страницама под УВ светлом појави илустрација поларне светлости. Финска је, с друге стране, урадила нешто сасвим другачије. На свакој левој страници финског пасоша налази се по једна илустрација животиње која живи на простору ове државе. Међутим, на свакој десној страници, у њеном доњем десном углу, налази се слика лоса дизајнирана тако да се при брзом листању пасоша ствара илузија кретања лоса.
Погледајте како то заправо изгледа:
Вероватно сте већ приметили да на првој (пластичној) страници српског пасоша стоји исписан, тачније урезан текст химне Боже правде преко фотографије и личних података. Када већ говоримо о дизајну, да ли знате да је и српски пасош недавно променио свој изглед?
Реч је заправо о минималној измени – на корицама су поред грба Србије, симбола да је пасош биометријски и ћириличних натписа „РЕПУБЛИКА СРБИЈА“ и „ПАСОШ“ додати и натписи исте садржине али на енглеском и француском језику.
На крају, размислите о томе колико се успомена крије међу тим корицама. Колико пута сте прелиставајући свој пасош покушали да повежете сваки од печата са одговарајућим путовањем?
Зато је пасош више од путне исправе, то је својеврсни споменар сваког од нас појединачно. Пасош је, заправо, шифровани албум за слике.
Ако сте се икада запитали који је најмоћнији пасош на свету, одговор је: немачки. Власници овог пасоша могу без визе путовати у 176 од могућих 218 држава света. Насупрот њему, пасоши Сирије, Ирака, Пакистана и Авганистана важе за најслабије – њихови имаоци могу отпутовати у мање од 30 страних држава без аплицирања за визу.
Поједине туристичке дестинације имају необичне печате, а пример су Ускршња острва или Мачу Пикчу. Иако се налазе у склопу Чилеа, односно Перуа, од којих ни на који начин нису независне, оне својим посетиоцима нуде могућност да испечатирају свој пасош печатима несвакидашњег изгледа и тако овековече своју посету. У супротности са тим, посетиоци Ватикана неће имати званичну потврду у својој путној исправи да су боравили у најмањој држави на свету.
Председници држава и најужи чланови њихове породице, али и други државни званичници имају ту срећу да буду власници тзв. дипломатских пасоша. Ови пасоши омогућавају бројне привилегије као што је улазак многе државе без потребе за визом, ВИП третман на аеродромима широм света и сл.