Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ГОДИНУ ДАНА ОД ПРОГЛАШЕЊА ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Полицијски час, помоћ Кине и тешка борба са пандемијом (ФОТО/ВИДЕО)

15.03.2021. 07:32
Пише:
СрбијаДанас/Телеграф
policijski čas
полицијски час / Извор: Профимедиа

Данас је годину дана од проглашења ванредног стања у Србији због пандемије корона вируса

На данашњи дан, пре годину дана, због корона вируса проглашено је ванредно стање на нивоу целе Србије. Одлуку су тада потписали председник Александар Вучић, председник Народне скупштине Маја Гојковић и председник Владе Ана Брнабић.

 

 

 

Одмах сутрадан затворени су вртићи, школе, факултети, теретане, и прекинута су спортска дешавања. Болнице је почела да чува војска, а уведено је и кажањавање свих који прекрше изолацију...

policijski čas
полицијски час / Извор: Профимедиа

 

После ванредног стања уследио је полицијски час

Забрана кретања била је на снази од првог дана ванредног стања, али се време забране изласка мењало – прво је било забрањено од 20 часова до пет ујутру бити напољу, а онда је продужена.

Најпре је постојала као препорука, а потом је 18. марта први пут уведен полицијски час од 20 часова до 5 ујутро наредног дана, док је старијима од 65 година у градским срединама и особама старијим од 70 година у сеоским подручјима било потпуно забрањено кретање ван домова.

Већ од 22. марта продужен је на период од 17 до 5 сати, забрањено је и окупљање у парковима, на јавним површинама и рекреација на отвореном. Од 28. марта донета је нова мера која се односила на слободу кретања викендом - кретање је било ограничено од 15 часова поподне до 5 ујутру.

У априлу су власти одлучиле да окупљања грађана пре свега по излетиштима ограниче дугим полицијским часовима током викенда. Први такав је трајао 60 сати, од 10. априла увече до 13. априла у раним јутарњим сатима, да бисмо најдужу забрану кретања имали за Ускрс, у периоду од 17. до 21. априла, и то чак 84 сата.

Одмах по његовом завршетку донета је одлука да убудуће полицијски час, током којег важи забрана изласка грађана на улице (са изузетком оних који имају дозволе) буде мало скраћен, па је почињао сваког дана од 18 часова.

Трећи "викенд под катанцем" имали смо од 24. до 27. априла и он је трајао 59 сати, док је за првомајске празнике забрана изласка важила од 30. априла до 2. маја.

kinezi pomoć
кинези помоћ / Извор: Профимедиа

 

Аплауз за медицинске раднике и помоћ из Кине, Италије, ЕУ

У знак подршке медицинским радницима, који се боре да сачувају животе, грађани су веч друге вечери ванредног стања у знак подршке у 20 часова са својих балкона, прозора и из дворишта аплаузима поздрављали оне који су на првој линији фронта.

Медицинска помоћ стигла је из Кине, када су допремљене маске, респиратори, медицинска опрема и лекови, а са првим контигентом помоћи у Србију су стигли и кинески епидемиолози, како би помогли нашим стручњацима у борби против короне.

Заштитне и медицинске маске, једнократне рукавице, комплет инфрацрвене опреме за мерење температуре, тест реагенти, касније и концентратори кисеоника део су помоћи која је стигла из ЕУ или је финансирана из њених фондова.

 

Хуманост на делу 

У овом тешком периоду кад је корона паралисала скоро читав свет, на испиту се нашла солидарност и племенитост сваког појединца.

Тај тест већ првог дана ванредне ситуације у Србији успешно је положио Лука Петковић из Чачка који је бесплатно вршио доставу хране и намирница старим суграђанима који су прва мета и због тога не могу напоље.

- Највише нас позивају деца старих људи који не живе у држави, а имају старе родитеље који у овој ситуацији нису у могућности да оду сами до продавнице или апотеке - изјавио је он.

У Јагодини је преко 100 волонтера разносило пакете са храном и хигијенским средствима, углавном старијима од 65 година који су сами, а претходно су се јавили на телефоне Скупштине овог града.

Након што су почетком априла сви возачи Опште болнице у Лесковцу послати у карантин због контакта са колегом који је заражен корона вирусом, овој здравственој установи јавило се на десетине волонтера који су без страха прихватили да буду у првим "борбеним редовима".

medicinski radnici
медицински радници / Извор: Профимедиа

 

Руководство болнице је прихватило неколико волонтера који су већ раније имали искуства у оваквим пословима. Међу њима је био и Љубиша Куртић (25), који је рекао да се питао како може да помогне својим суграђанима, чак и без медицинских вештина јер је завршио средњу саобраћајну школу и има возачку дозволу Б и Ц категорије.

- Без размишљања сам се пријавио да волонтирам као возач и да у овом тешком времену помогнем нашој болници и здравственим радницима -  казао је тада Куртић, који је као волонтер Хитне помоћи превозио заражене Лесковчане на инфективној клиници и хали Чаир у Нишу.

У Београду су волонтери помагали у паковању пакета за најугроженије категорије становништва, а било је и оних који су се по својим зградама или у улицама сами организовали и помагали старијим комшијама, који нису могли напоље у набавку.

Укидање ванредног стања, део мера остао на снази

Ванредно стање на територији целе Србије укинуто је 6. маја, пошто је Скупштина усвојила Предлог одлуке о укидању ванредног стања, који је поднела Влада Србије.

Ова одлука је, после објављивања у Службеном гласнику ступила на снагу, што практично значи да је последњи полицијски час завршен наредног јутра, 7. маја, чиме је укинут ангажман Војске Србије у цивилне сврхе.

Oštrije mere u Srbiji zbog epidemiološke situacije
Оштрије мере у Србији због епидемиолошке ситуације / Извор: Србија Данас

 

Укидањем ванредног стања и полицијског часа, престала је забрана кретања за старије од 65 година, уз препоруку лекара да се уздржавају социјалних контаката.

Од 8. маја у Београду је почео да ради градски превоз, али само за запослене и уз посебан режим уласка у возила.

На снази је до данас остала препорука за држање физичке дистанце, обавезно ношење заштитних маски и рукавица.

Како је најављено јуче после консултација премијерке Ане Брнабић са члановима медицинског дела Кризног штаба, нови састанак биће одржан данас када би требачо да се зна које ће бити то нове рестриктивне мере.