Заборавите папрене рачуне у инсотранству: Србија и ЕУ бришу роминг, ево када коначно престају замке и додатни трошкови
Грађане Србије у наредним годинама очекује огромна промена која ће потпуно променити начин коришћења мобилних телефона у иностранству.
Генерални директор Телеком Србије, Владимир Лучић, изјавио је да би процес потпуног укидања роминга између земаља Западног Балкана и Европске уније требало да буде завршен до првог квартала 2027. године.
Према његовим речима, ова промена ће омогућити грађанима Србије да у земљама ЕУ користе своје мобилне пакете као да су код куће, без додатних трошкова.
- Онако како користите картицу у Србији, тако ћете користити у било којој земљи света. Ако у Србији имате један добар пакет са било којим мобилним оператером где можете да гледате и филмове и телевизију преко мобилног, то ћете исто у било којој земљи Европе моћи да радите без икаквог додатка. Пакет који имате у Србији, по тим истим ценама, трошите у било којој земљи Европе, објаснио је Лучић.
Он је додао да би, након самита лидера Европске уније и Западног Балкана у Тивту, цео процес могао бити додатно убрзан.
Како је појаснио, наредни корак је да Европска комисија закључи појединачне споразуме са државама региона, након чега следи њихова имплементација у национална законодавства и техничка примена код оператера.
Лучић је истакао да је план да грађани већ током лета 2027. године путују без бојазни од додатних трошкова мобилне телефоније.
- Ово је једно економско повезивање са ЕУ које фактички спојило Западни Балкан. Даћу један пример, често ови аутобуси који превозе наше људе до Немачке, они имају ту картицу са интернетом. Морали су раније да имају две, сад ће имати само једну, тако да о тим дигиталним сервисима које су имале неке фирме, моћи ће да не размишљају, истакао је Лучић.
Укидање роминга, како је оценио, представља један од кључних корака ка јачем економском повезивању региона са Европском унијом и олакшаће свакодневни живот грађана, али и пословање компанија.
Србија Данас