Zaboravite paprene račune u insotranstvu: Srbija i EU brišu roming, evo kada konačno prestaju zamke i dodatni troškovi
Građane Srbije u narednim godinama očekuje ogromna promena koja će potpuno promeniti način korišćenja mobilnih telefona u inostranstvu.
Generalni direktor Telekom Srbije, Vladimir Lučić, izjavio je da bi proces potpunog ukidanja rominga između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije trebalo da bude završen do prvog kvartala 2027. godine.
Prema njegovim rečima, ova promena će omogućiti građanima Srbije da u zemljama EU koriste svoje mobilne pakete kao da su kod kuće, bez dodatnih troškova.
- Onako kako koristite karticu u Srbiji, tako ćete koristiti u bilo kojoj zemlji sveta. Ako u Srbiji imate jedan dobar paket sa bilo kojim mobilnim operaterom gde možete da gledate i filmove i televiziju preko mobilnog, to ćete isto u bilo kojoj zemlji Evrope moći da radite bez ikakvog dodatka. Paket koji imate u Srbiji, po tim istim cenama, trošite u bilo kojoj zemlji Evrope, objasnio je Lučić.
On je dodao da bi, nakon samita lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana u Tivtu, ceo proces mogao biti dodatno ubrzan.
Kako je pojasnio, naredni korak je da Evropska komisija zaključi pojedinačne sporazume sa državama regiona, nakon čega sledi njihova implementacija u nacionalna zakonodavstva i tehnička primena kod operatera.
Lučić je istakao da je plan da građani već tokom leta 2027. godine putuju bez bojazni od dodatnih troškova mobilne telefonije.
- Ovo je jedno ekonomsko povezivanje sa EU koje faktički spojilo Zapadni Balkan. Daću jedan primer, često ovi autobusi koji prevoze naše ljude do Nemačke, oni imaju tu karticu sa internetom. Morali su ranije da imaju dve, sad će imati samo jednu, tako da o tim digitalnim servisima koje su imale neke firme, moći će da ne razmišljaju, istakao je Lučić.
Ukidanje rominga, kako je ocenio, predstavlja jedan od ključnih koraka ka jačem ekonomskom povezivanju regiona sa Evropskom unijom i olakšaće svakodnevni život građana, ali i poslovanje kompanija.
Srbija Danas