ПОПОВА ПЛАЖА У ЗАЈЕЧАРУ Оаза рекреације и забаве поред Црног Тимока
Да бисмо схватили где је Зајечар данас, а нарочито који је план за сутра, морамо да пођемо од јуче. Зајечар је град пребогате историје, која сеже од древних паганских племена, преко Старих Римљана, Старих Словена, Срба, Турака и Немаца, што је све колективно довело до онога што заправо чини Зајечар данас - а то је изузетно културно-историјско богатство, патриотизам, гостољубивост, добра храна, фантастично пиво и специфичан шарм, препознатљив за источну Србију. Оно што можемо да очекујемо од Зајечара сутра јесте да сачува све оно што је он данас, јер је управо то оно што га чини толико савршеним.
Град Зајечар је централно насеље и административно средиште Зајечара и Зајечарског управног округа, смештено у источној Србији. Према попису становништва из 2022. године, број становника у насељу износи 32.448, док је према попису из 2011. године био нешто већи, са 38.165 становника. Ово га чини највећим насељем у Тимочкој Крајини по броју становника. На челу града тренутно је градоначелник Бошко Ничић.
ЗАЈЕЧАР: Место где се спајају историјско наслеђе са богатом културном сценом и природним благодетима
FELIX РОМУЛИЈАНА: Место где се уједињује историја и дворска архитектура
Нераскидива спона са завичајем и непролазна уметност једног од највећих Зајечараца у историји - Зоран Радмиловић и његов родни Зајечар
Зајечар, град са богатом историјом и културном баштином, нуди разнолике атракције које вреди посетити. Ево пет места која би требало да размотрите приликом посете Зајечару:
Felix Ромулиана: Овај археолошки локалитет, који се налази недалеко од Зајечара, представља царску палату и комплекс који потиче из времена Римског царства. Припадао је цару Галерију и обухвата импозантне рушевине које су 2007. године уврштене на УНЕСЦО-в списак светске културне баштине.
Зајечарска Гитаријада: Ако волите музику, немојте пропустити овај дугогодишњи рок фестивал који се одржава сваке године у Зајечару. Гитаријада је један од најстаријих рок фестивала у Европи и привлачи велики број посетилаца и извођача.
Радул-бегов Конак: Овај културни споменик, смештен у центру Зајечара, представља аутентичну архитектонску грађевину. Конак је сада у власништву Народног музеја у Зајечару и садржи сталну изложбену поставку која приказује историјски развој града.
Историјски Архив "Тимочка Крајина": За љубитеље историје, овај архив чува драгоцену документацију и материјале везане за историју Зајечара и околине. Посетом архиву можете добити увид у богату прошлост овог региона.
Попова Плажа: Ако желите да се опустите и проведете време на отвореном, Попова плажа је одличан избор. Ова речна обала Црног Тимока пружа могућности за спортске активности, шетње и опуштање поред воде. Попова плажа, удаљена свега 5 минута хода од центра Зајечара, представља омиљено излетиште за локално становништво. Сместила се уз обалу реке Црни Тимок, пружајући посетиоцима пријатан и освежавајући амбијент.
На Поповој плажи се нуде разноврсне активности за све посетиоце. Ово излетиште је опремљено различитим теренима за рекреацију и спортске активности. Међу њима се издвајају терени за одбојку на песку, мали фудбал на вештачкој трави, кошарку, рукомет на тврдој подлози, бадминтон, па чак и шах на отвореном. Сви ови спортски објекти омогућавају посетиоцима да уживају у активном провођењу времена.
Поред спортских активности, Попова плажа нуди и друге атрактивности. Дуж обале Црног Тимока протеже се трим стаза која је савршена за шетњу током топлијих месеци, али и током зиме. Осим тога, малишани такође могу уживати на овом месту, будући да постоји и дечији парк са различитим садржајем прилагођеним њиховим потребама и забави.
С обзиром на разноврсност садржаја и близину центра града, Попова плажа је постала омиљено место за рекреацију, опуштање и забаву свих генерација у Зајечару.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зајечара. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.