Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

МАПА КОЈА ПРЕДВИЂА ЗЕМЉОТРЕСЕ У ЕВРОПИ! Балкан "буре барута" - подручја око ова ЧЕТИРИ ГРАДА у Србији ризична (ФОТО)

13.02.2023. 07:58
Пише:
Србија Данас/Блиц
zemljotres
земљотрес / Извор: Shutterstock

Низ разорних земљотреса, од којих је најјачи био магнитуде 7,8 степени Рихтера, погодио је делове југоисточне Турске и севера Сирије. Број настрадалих достигао је скоро 30.000, док су процене стручњака су да ће бити барем дупло већи од тога.

Међутим, већ неко време је стручној јавности познато да је ово подручје у "црвеној зони" када су у питању земљотреси, јер се ту спајају две тектонске плоче, Анадолијска и Арабијска.

ДРАМА НА НЕБУ ИЗНАД АМЕРИКЕ: Оборен још један неидентификовани летећи објекат!

ДРАМА НА НЕБУ ИЗНАД АМЕРИКЕ: Оборен још један неидентификовани летећи објекат!

ИСПОВЕСТ КОЈА ЋЕ ВАС НАЈЕЖИТИ! Апотекарка преживела испод рушевина певушећи омиљену песму - драма у Турској не јењава (ВИДЕО)

ИСПОВЕСТ КОЈА ЋЕ ВАС НАЈЕЖИТИ! Апотекарка преживела испод рушевина певушећи омиљену песму - драма у Турској не јењава (ВИДЕО)

РУКАМА ДРЖАЛЕ ИНКУБАТОРЕ ДА СПРЕЧЕ ПАД БЕБА! Херојски чин медицинских сестара у Турској (ВИДЕО)

РУКАМА ДРЖАЛЕ ИНКУБАТОРЕ ДА СПРЕЧЕ ПАД БЕБА! Херојски чин медицинских сестара у Турској (ВИДЕО)

Иако смртоносни земљотреси нису тако чести у Европи као у другим деловима света, снажнији потреси се дешавају релативно често. Међу најугроженијим деловима Европе су Италија, Балкан, Грчка, Бугарска, Румунија, али и европски део Турске.

mapa
мапа / Извор: Shutterstock

Мапа која предвиђа земљотресе у Европи

Управо су истраживачи у пројекту "СХАРЕ" који финансира ЕУ 2014. године направили мапу која приказује делове Европе у високом ризику од земљотреса. Да би направили мапу, истраживачи су користили податке из више од 30.000 земљотреса магнитуде веће или једнаке 3,5 на Рихтеровој скали који су се десили у Европи.

Европска мапа сеизмичке опасности приказује сеизмичко кретање тла за које се очекује да ће се десити са вероватноћом одступања од 10 одсто током наредних 50 година.

mapa
мапа / Извор: Фото: Еуропеан Comission

Плаво-зелене боје означавају области у којима је опасност од земљотреса релативно ниска, жута и наранџаста боја означавају подручја умерене опасности, а црвене боје означавају подручја високе опасности.

Највећи земљотреси у Европи се углавном дешавају на тектонским раседним линијама, које се протежу од Исланда на северозападу Европе, који се налази на средњем атлантском гребену, до северноанадолске зоне раседа у Турској на југоистоку.

- Та сеизмолошка мапа Европе која је направљена 2014. године рађена првенствено на основу претходних земљотреса, то је добар показатељ где се у будућности могу очекивати земљотреси, али не мора бити 100 одсто сигурно тако. У суштини у том делу Европе, на северу, нема пуно активних раседа сем на Исланду, па зато то подручје и није у великом ризику од снажних, али ни слабијих сеизмолошких активности, односно земљотреса - каже Ана Младеновић са Рударско геолошког факултета.

Не зна се колико раседа има у Европи

Објашњава да је један од разлога тај што се у Европи не зна где тачно и колико раседа има где се сударају тектонске плоче.

mapa
мапа / Извор: Shutterstock

- Та истраживања о раседима у Европи највише и најбоље су радили Словенци и Турци и они знају тачно која су места и колико трусна. Нажалост, код нас нема пуно таквих истраживања - каже Ана Младеновић.

Она објашњава да је већи део европског копна обухваћен Евроазијском плочом која се углавном креће ка суседној афричкој плочи на југу, Анадолском микроплочом на југоистоку и Северноамеричком плочом на западу. Постоји неколико других микроплоча између Европе и Африке, које изазивају сеизмичку активност, посебно у региону Средоземног мора, укључујући и Алпски регион.

Тектонске плоче такође играју велику улогу у формирању планина у Европи. На пример, Алпи су настали као резултат судара Евроазијске и Афричке плоче, две континенталне тектонске плоче које су у почетку биле одвојене океанским басенима. Хималајски планински ланац и тибетанска висораван настали су због судара између Индијске и Евроазијске плоче, који је почео пре 50 милиона година и траје данас.

Балкан "буре барута" за земљотресе

Земље Балкана и Медитерана, као и Турска, са много гушћом популацијом која живи у регионима са високим ризиком, имају дугу историју разорних и смртоносних земљотреса. Удаљенија подручја, као што је веома активна и опасна сеизмичка зона Исланда, остављају много мање популације рањивим на опасност.

Ана Младеновић истиче да подручје Балкана јесте трусно, а поготово рубни делови Балкана.

- Област Вранча у Румунији је посебно позната по сеизмолошкој активности. То је стара зона где се једна тектонска зона подвлачи под другу и тако долази до земљотреса. Тектонски покрети Јадранске и Динаридске плоче преносе се на унутрашњост Балкана. Запамтили смо земљотресе који су погодили Мионицу, Краљево и Ваљево 1999. годне - каже нам она.

Када је у питању подручје Србије, Младеновић са сигурношћу истиче да нас у наредном периоду не могу очекивати земљотреси јачи од оних који су већ били. Ипак, напомиње да је подручје око четири града у већој опасности од остатка земље.

- То не може тек тако да се деси. Неће бити снажнијих земљотреса него што их је било пре. Код нас су делови Западне Мораве, Краљева, Ваљева, Трстеника и Параћина једни од оних који су у највећем ризики од земљотреса - закључује она.

Недовољно се улаже у инфраструктуру

Како се наводи у овом истраживању, већ годинама уназад све више европских земаља посвећује пажњу испуњавању стандарда који обезбеђују адекватну заштиту од земљотреса.

Упркос томе, многе инфраструктуре још увек нису довољно ојачане против земљотреса, што представља велики ризик по безбедност људи. Земљотреси представљају највећу опасност за густо насељена урбана подручја. На пример, градови Истанбул и Измир у Турској, Катанија и Напуљ у Италији, Букурешт у Румунији и Атина у Грчкој претрпели су велике губитке због земљотреса. У ствари, само ове четири земље имале су скоро 80 одсто просечног годишњег економског губитка од 7 милијарди евра услед земљотреса.

Земљотрес у Петрињу и Загребу изненадио

Један од најизненађујућих земљотреса у Европи последњих година био је земљотрес у Загребу јачине 5,3 степена Рихтерове скале, који је погодио главни град Хрватске 22. марта 2020. године и стекао репутацију највећег земљотреса у Загребу у последњих 140 година.

zemljotres
земљотрес / Извор: Профимедиа

То је изазвало велику штету. Више од 1.900 зграда оштећено је до те мере да су постале неупотребљиве, једна особа је погинула, а 27 је повређено. Цена овог земљотреса коштала је Хрватску укупно 11,5 милијарди евра економског губитка.