"Родитељима дечака убице адекватна казна је доживотна робија" Огласио се отац убијене девојчице: Нису показали кајање, нити било какву емоцију
Поводом пресуде Вишег суда у Београду којом је одлучено да родитељи дечака убице морају наставници историје која је рањена у Основној школи "Владислав Рибникар" да исплате 6.9 милиона нематеријалне штете, огласио се отац убијене девојчице, Анђелко Аћимовић.
Он сматра да је адекватна казна за злочин у "Рибникару" доживотна робија.
- Пресуда која је јуче донесена у Вишем суду у Београду је део поступка. Уважен је тужбени захтев и то је потпуно у реду. Међутим, са нама то нема никакве везе у смислу материјалног, то нама није циљ, већ да они на тај начин буду кажњени. Новац уопште није битан. Шта ће се даље дешавати, ни то нам није важно, јер што се тиче мене и моје породице, све и ако дође до неке наплате, средства ће бити уплаћена у хуманитарне сврхе и оно што радимо - рекао је Анђелко Аћимовић.
Адекватна казна доживотна робија
- Родитеље дечака убице не волим да помињем, јер сматрам да им не треба давати пажњу ни у ком контексту. Казна треба да буде адекватна учињеном делу, а адекватна казна за такав злочин је доживотна робија. С обзиром на то да је нема, онда треба искористити све законске могућности да буду адекватно кажњени. Затворске казне су јако мале за овакво дело, а ова врста материјалне казне је само допуна - изјавио је он за "Блиц" и додао:
- Правда не може бити задовољена никада, јер нама децу не може нико да врати. Закон је такав какав јесте да дечак убица не одговара. Они који су допринели томе одговарају и добили су мале казне. Мајка је морала да води рачуна о свом детету на који начин га васпитава. Мислим да је могла да спречи да њено дете не постане убица, али они су целог живота гледали само материјално. Једино због тога је ова материјална казна за њих битна да их ударимо на то место где их највише боли - рекао је.
Судбина дечака убице
Шта ће се даље дешавати са дечаком убицом и каква га судбина очекује након 18. године, Анђелко је рекао да не жели да размишља о томе и да о томе не треба да се много прича како дечак не би другој деци постао узор.
- Не знам каква ће бити судбина дечака убице и препоручујем свима да се не баве тим проблемом и да му не придају никакву пажњу, јер много је деце која су као он и спремна да изврше такво дело или још увек нису, па им он и његов лик дају сатисфакцију и стимуланс да иду његовим корацима. Надам се да ће до 18. године бити на месту на ком се сада налази, а шта ће се даље дешавати видећемо. У сваком случају таква особа није неко ко може и сме да борави међу осталим људима. Неко ко је спреман такво нешто да уради, а да још увек не може да каже како и због чега је то починио, не би смело да буде међу људима и додао:
- На том месту где сада борави има добар третман, они воде рачуна о свему, психијатри покушавају да продру у дубину његовог размишљања. Чињеница је да је он болесник модерног доба, а највећу улогу у томе одиграли су његови родитељи. Нажалост таквих је много - изјавио је Анђелко.
Злочин могао бити спречен да отац није поседовао оружје
Он је изјавио и да је масовно убиство у школи могло бити спречено, да дечак није дошао до ватреног оружја.
- Злочин у "Рибникару" био би спречен да отац није поседовао оружје. Дечак би вероватно свакако нешто покушао да уради, али да није имао ватрено оружје, не би могао да усмрти толико деце. Дакле све је у доступности оружја - рекао је.
Наводи да родитељи дечака убице нису показали емпатију према жртвама.
- Трагедија у Рибникару се не би десила да је отац водио рачуна како се детету даје оружје, како га учи да пуца. С тим пре што је јако добро знао које игрице му дете игра и шта је гледао пре тога. Све су они то знали као родитељи, али ништа им није ушло у главу да се позабаве здрављем детета и колико такав садржај може да утиче на њега. Него су му још и дали оружје. Они нису показали кајање нити било какву емоцију. У сваком свом наступу они су жалили себе као да они ништа нису криви, закључио је Анђелко.
Србија Данас/Блиц