Хапшења у Министарству за рад због пожара у Барајеву: Детаљи истраге након трагедије у старачком дому
У Министарству за рад, запошљавање, социјална и борачка питања у току је хапшење неколико службеника министарства у наставку велике акције на сузбијању корупције.
Извештај интерне ревизије Министарства открио је бројне неправилности и кршења закона приликом издавања лиценци дому за старе "Ивановић" у Барајеву, где се десио фатални пожар у ком је погинуло осморо људи.
Слађана Марковић Стојановић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, рекла је да ће сви одговорни бити процесуирани, а документација је предата Вишем јавном тужилаштву у Београду на даљу истрагу.
Интерни извештај министарства открио је неправилности и кршења закона у дому за старе "Ивановић" у Барајеву где је у стравичном пожару страдало осморо људи
Неправилности у дому укључују недостатак социјалног радника, неадекватну документацију о запосленима и прекомеран број корисника
Подсетимо, 20. јануара у Барајеву изгорео је дом за старе. У пожару је погинуло осам особа. Иако је узрок избијања пожара објављен одмах, запаљен душек у једној соби, узрок смрти осморо људи су озбиљни пропусти у организацији рада, установе и недостатак система противпожарне заштите.
Сазнања из још некомплетне истраге воде ка томе да у тренутку избијања пожара у дому за старе није било квалификованог особља задуженог да брине о корисницима и да је вероватно због тога дом горео могуће и 2-3 сата пре него што су алармирани ватрогасци.
Власници дома су у притвору, њима је на терет стављено кривично дело - тешко дело против опште сигурности. Интерна истрага Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања утврдила је и пропусте запослених који су дали оцене да је дом "Ивановић" заслужио лиценцу за рад, па је и њихов случај предат вишем јавном тужилаштву у Београду.
У тренутку пожара у дому је боравило 34 корисника. Седморо преживелих је превезено у београдске болнице са опекотинама и повредама дисајних путева. Три особе су и даље у болници, док су четири пуштене на кућно лечење. Једна особа је у критичном стању.
- Министарство је одмах након пожара спровело хитан надзор у дому "Ивановић". Сви преживели корисници су евакуисани и збринути у другим установама или код сродника, додала је Марковић Стојановић.
У дану када је избио пожар у дому за старе "Ивановић", министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Старовић био је на лицу места заједно са колегама из Инспекције социјалне заштите како би спровели хитан надзор.
Сви корисници дома су евакуисани одмах након инцидента. Инспектори су у тим тренуцима контактирали Центар за социјални рад са листом имена јер нису имали приступ досијеима. Након контакта са њиховим сродницима, свих 19 преживелих корисника је одмах збринуто.
Неправилности у раду дома
Међу жртвама пожара налазили су се корисници различитих старосних доби, од жене рођене 1933. године до оне рођене 1978. године. То указује да је дом био намењен збрињавању и одраслих и старијих особа.
- Ови људи су били збринути по властитој иницијативи и самовољно су ушли у дом, изјавила је Слађана Марковић Стојановић.
- Особа рођена 1978. године се издваја по млађем узрасту у поређењу са осталим корисницима. Немамо досијеа корисника, али ванредним инспекцијским надзором 4. децембра 2024. године, откривени су различити пропусти у раду дома.
Неправилности су укључивале недостатак социјалног радника, неадекватну документацију о запосленима и прекомеран број корисника.
- Инспекција излази на терен у ванредни надзор када су угрожени животи људи, подсећа Марковић Стојановић истичући да су проблеми у раду дома евидентирани још месец и по пре трагедије.
Инспекција социјалне заштите реаговала је на пријаву комшија због проблема са септичком јамом у дому за старе "Ивановић". Приликом контроле, утврђени су значајни пропусти, укључујући недостатак досијеа корисника који су изгорели у пожару 20. јануара.
Раније, 4. децембра, инспекција је такође забележила неправилности када су власници дома изјавили да се документација налази код адвоката, повезујући то са затварањем другог повезаног дома "Ивановић и синови" крајем прошле године.
Када је реч о млађим корисницима, попут оне особе рођене 1978. године, могуће је да је у питању особа са инвалидитетом или менталним сметњама. Дом "Ивановић" није био регистрован за збрињавање таквих лица, што указује на додатне неправилности у његовом раду. Без приступа досијеима корисника, тренутно није могуће прецизно утврдити о каквим специфичним потребама је реч.
Сваки дом за старе мора унапред дефинисати своју корисничку групу и обезбедити одговарајућу стручну негу. Међутим, инспекцијски надзор 4. децембра 2024. године, месец и по дана пре пожара, већ је идентификовао бројне пропусте, укључујући недостатак досијеа корисника, неодговарајућу документацију и прекорачење капацитета.
- Инспекција је дому наложила је хитно решавање ових питања, уз рокове од 15 дана до 3 месеца за извршење. Иако су власници дома у више наврата обавештени о предузетим мерама, нису доставили потребне повратне информације. Такође, пропустили су да благовремено предузму мере, што би могло спречити трагичне догађаје", рекла је Марковић Стојановић.
Објаснила је и процес лиценцирања домова за старе.
- Када неко жели да се бави пружањем услуге домског смештаја, мора поднети целокупну тражену документацију дефинисану правилником о условима и стандардима. Министарство прегледа документацију, која укључује испуњавање структуралних, функционалних, противпожарних и санитарних услова, као и прикључке на воду, струју и путну инфраструктуру.
Нагласила је озбиљност пожара у дому "Ивановић", који је трајао 2-3 сата, што сугерише да корисници нису имали адекватну помоћ током инцидента.
Дом за старе "Ивановић" имао је 29 корисника распоређених у четири корисничке категорије, при чему прва и друга категорија захтевају већу подршку. Према правилима, на сваких 10 корисника прве и друге категорије треба да буде запослена једна неговатељица, а због 24-часовне неге требало би да постоји барем пет запослених. Међутим, у тренутку пожара, нико од запослених није био присутан.
Како је дом уопште радио?!
Постављено је питање како је дом "Ивановић" добио лиценцу с обзиром на проблематичан пут до дома. Правилник не дефинише путне услове стриктно, али инспектори су потврдили да пут постоји и да је аутобуско стајалиште близу дома. Прва лиценца је издата према правилнику из 2011. године, а дом је морао испунити све тадашње услове.
Међутим, већ 2018. године утврђено је да дом нема противпожарну заштиту, што се показало фаталним 20. јануара ове године. И поред тога, дом је 2021. године добио трајну лиценцу. До децембра 2024. године, инспекција је поново пронашла озбиљне пропусте: проблеме са канализацијом, недостатак социјалног радника, неадекватну евиденцију корисника, недостатак система противпожарне заштите и уговора о раду запослених. Такође, фирма је била у блокади, што доводи у питање могућност запошљавања и наплате услуга.
Због свих ових пропуста, покренута је интерна ревизија како би се утврдило да ли неко из система Министарства сноси или ће сносити последице због очигледних пропуста у раду.
Министарство је спровело ванредну интерну ревизију поступака издавања лиценце дому за смештај одраслих и старијих особа "Ивановић" у Великом Бораку. Извештај Групе за интерну ревизију указује на бројне неправилности и кршења закона приликом издавања ограничене лиценце 2014. и пуне лиценце 2021. године. Овај извештај је прослеђен Вишем јавном тужилаштву у Београду, које води истрагу о околностима несреће.
Слађана Марковић Стојановић је потврдила да би ово могло значити да су запослени у Министарству сада под истрагом, али да ће о томе одлучити Више јавно тужилаштво. Нагласила је да су пронађени бројни пропусти и кршења закона, и да је документација предата Тужилаштву, истичући да у систему нема заштићених, ни у овом ни у другим случајевима.
Марковић Стојановић је додала да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања не може спровести дисциплинске поступке док не заврши тужилачка истрага.
- Ако Тужилаштво не пронађе елементе кривичне одговорности, министарство ће размотрити предузимање других мера против запослених који су дали лиценце домовима који нису испуњавали неопходне услове. Запослени који су одговорни за те пропусте неће више обављати послове у министарству, рекла је.
Србија Данас/Блиц