Родитељи убијене деце покрили уши: Ево шта су Кецмановићи рекли пред судом, отац дечака убице помињао феномен "црног лабуда"
У Вишем суду у Београду данас је за 18. јун заказано објављивање пресуде Миљани и Владимиру Кецмановићу, родитељима дечака који је 3. маја 2023. године у основној школи "Владислав Рибникар" убио 10 особа.
У судници су данас изнете завршне речи, а говорили су и окривљени родитељи дечака који је починио масовно убиство. Владимир Кецмановић је у завршној речи рекао да ће "терет те трагедије носити до краја живота", понављајући да су они били брижни родитељи и да не зна како је до злочина дошло.
- Више од три године носимо терет и немерљиву бол ове трагедије. Они не јењавају и носићу их док сам жив јер је то направио мој син. С пуно пажње смо се обраћали деци и неговали смо љубав и поштовање. Непрестано размишљам о разлозима и до данас ми није јасно како је то могао да уради. О свом сину сам дубоко промишљао и кроз литературу покушавао да дођем до мишљења, рекао је Владимир Кецмановић.
Поновио је да је то вероватно феномен "црног лабуда" који долази изненада, без најаве и углавном доведе до велике трагедије. Он је о том феномену говорио и раније, покушавајући да оправда то што нико није приметио да ишта указује да ће да дође до злочина.
- У питању је догађај који се изузетно ретко дешава, а који има немерљиве последице и није га могуће предвидети. У мени је само осећај бола и туге и саосећање са родитељима жртава и ту сам ако било како могу нешто да учиним. Стојим овде и ако могу икако ишта да учиним... Морам да живим за ћерку, која је такође жртва. Стало ми је до тога да знам зашто се ово десило, да се никоме и никад не би поновило, рекао је.
Док је Владимир Кецмановић говорио, поједини оштећени су негодовали и покрили уши како не би чули његове речи. Миљана Кецмановић је рекла да се током поступка трудила да се држи достојанствено и да поштује оштећене и жртве, додајући да "само она зна како је у њеним ципелама".
- Осећам моралну одговорност јер је моје дете починило злочин и моја кућа је због тога у вечној тузи, рекла је Миљана Кецмановић пред судом.
Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић је у својој завршној речи суду предложио да Кецмановиће осуди на максималне казне затвора, односно за Владимира Кецмановића је предложио јединствену казну затвора од 14 година и 11 месеци, а за Миљану Кецмановић казну затвора од три године.
Стефановић је најпре указао да малолетник који је починио злочин није кривично одговоран јер није имао навршених 14 година, али је истакао да је управо због тога закон прописао посебну одговорност родитеља који имају и законску и моралну одговорност да васпитавају и усмеравају своје дете.
Он сматра да за окривљене нема било каквог оправдања и олакшавајућих околности и да је због њихових пропуста дошло до тако тешких последица по све оштећене, али и шире друштво и Републику Србију због чега је рекао да би једина исправна, праведна и законита одлука суда била, да их осуди на максималне казне.
Указао је да Кецмановићи током поступка нису изразили кајање и да су категорички негирали кривицу и било какву одговорност за дело које је починио њихов син. Суду је предложио да Владимиру Кецмановићу продужи притвор, а да Миљани Кецмановић продузи меру забране приласка и комуницирања са малолетним сином.
Поступајућа тужитељка Сања Ђурић је детаљно образложила све изведене доказе којима се, како је нагласила утврђује кривица Кецмановића, и додала да "правду дугујемо свим жртвама" наводећи њихова имена.
Са друге стране одбрана Кецмановића, адвокати Боривоје и Ирина Боровић су тражили ослобађајуће казне наводећи да нису доказани наводи оптужног акта, односно да нема доказа да су окривљени извршили кривична дела која су им стављена на терет.
Ирина Боровић се детаљно осврнула на сваки изведени доказ, тврдећи да је Владимир Кецмановић учинио све да помогне државним органима, као и да је он у складу са законом чувао оружје, а да је малолетника власник стрељане обучавао да пуца.
Суд ће за осам дана донети другу првостепену пресуду на коју ће одбрана и тужилаштво имати право да уложе жалбе Апелационом суду у Београду. Ово суђење се понавља зато што је Апелациони суд у Београду укинуо првостепену пресуду којом су Кецмановићи били осуђени на вишегодишње казне и наложио да се понови суђење.
Дечак убица је пуцао на своје другаре из два очева пиштоља која је узео из сефа 1. маја. Потом их је два дана касније ставио у свој ранац, отишао у школу и током првог часа убио девет ученика и чувара школе и ранио још петоро деце и наставницу историје.
Танјуг