Roditelji ubijene dece pokrili uši: Evo šta su Kecmanovići rekli pred sudom, otac dečaka ubice pominjao fenomen "crnog labuda"
U Višem sudu u Beogradu danas je za 18. jun zakazano objavljivanje presude Miljani i Vladimiru Kecmanoviću, roditeljima dečaka koji je 3. maja 2023. godine u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio 10 osoba.
U sudnici su danas iznete završne reči, a govorili su i okrivljeni roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo. Vladimir Kecmanović je u završnoj reči rekao da će "teret te tragedije nositi do kraja života", ponavljajući da su oni bili brižni roditelji i da ne zna kako je do zločina došlo.
- Više od tri godine nosimo teret i nemerljivu bol ove tragedije. Oni ne jenjavaju i nosiću ih dok sam živ jer je to napravio moj sin. S puno pažnje smo se obraćali deci i negovali smo ljubav i poštovanje. Neprestano razmišljam o razlozima i do danas mi nije jasno kako je to mogao da uradi. O svom sinu sam duboko promišljao i kroz literaturu pokušavao da dođem do mišljenja, rekao je Vladimir Kecmanović.
Ponovio je da je to verovatno fenomen "crnog labuda" koji dolazi iznenada, bez najave i uglavnom dovede do velike tragedije. On je o tom fenomenu govorio i ranije, pokušavajući da opravda to što niko nije primetio da išta ukazuje da će da dođe do zločina.
- U pitanju je događaj koji se izuzetno retko dešava, a koji ima nemerljive posledice i nije ga moguće predvideti. U meni je samo osećaj bola i tuge i saosećanje sa roditeljima žrtava i tu sam ako bilo kako mogu nešto da učinim. Stojim ovde i ako mogu ikako išta da učinim... Moram da živim za ćerku, koja je takođe žrtva. Stalo mi je do toga da znam zašto se ovo desilo, da se nikome i nikad ne bi ponovilo, rekao je.
Dok je Vladimir Kecmanović govorio, pojedini oštećeni su negodovali i pokrili uši kako ne bi čuli njegove reči. Miljana Kecmanović je rekla da se tokom postupka trudila da se drži dostojanstveno i da poštuje oštećene i žrtve, dodajući da "samo ona zna kako je u njenim cipelama".
- Osećam moralnu odgovornost jer je moje dete počinilo zločin i moja kuća je zbog toga u večnoj tuzi, rekla je Miljana Kecmanović pred sudom.
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović je u svojoj završnoj reči sudu predložio da Kecmanoviće osudi na maksimalne kazne zatvora, odnosno za Vladimira Kecmanovića je predložio jedinstvenu kaznu zatvora od 14 godina i 11 meseci, a za Miljanu Kecmanović kaznu zatvora od tri godine.
Stefanović je najpre ukazao da maloletnik koji je počinio zločin nije krivično odgovoran jer nije imao navršenih 14 godina, ali je istakao da je upravo zbog toga zakon propisao posebnu odgovornost roditelja koji imaju i zakonsku i moralnu odgovornost da vaspitavaju i usmeravaju svoje dete.
On smatra da za okrivljene nema bilo kakvog opravdanja i olakšavajućih okolnosti i da je zbog njihovih propusta došlo do tako teških posledica po sve oštećene, ali i šire društvo i Republiku Srbiju zbog čega je rekao da bi jedina ispravna, pravedna i zakonita odluka suda bila, da ih osudi na maksimalne kazne.
Ukazao je da Kecmanovići tokom postupka nisu izrazili kajanje i da su kategorički negirali krivicu i bilo kakvu odgovornost za delo koje je počinio njihov sin. Sudu je predložio da Vladimiru Kecmanoviću produži pritvor, a da Miljani Kecmanović produzi meru zabrane prilaska i komuniciranja sa maloletnim sinom.
Postupajuća tužiteljka Sanja Đurić je detaljno obrazložila sve izvedene dokaze kojima se, kako je naglasila utvrđuje krivica Kecmanovića, i dodala da "pravdu dugujemo svim žrtvama" navodeći njihova imena.
Sa druge strane odbrana Kecmanovića, advokati Borivoje i Irina Borović su tražili oslobađajuće kazne navodeći da nisu dokazani navodi optužnog akta, odnosno da nema dokaza da su okrivljeni izvršili krivična dela koja su im stavljena na teret.
Irina Borović se detaljno osvrnula na svaki izvedeni dokaz, tvrdeći da je Vladimir Kecmanović učinio sve da pomogne državnim organima, kao i da je on u skladu sa zakonom čuvao oružje, a da je maloletnika vlasnik streljane obučavao da puca.
Sud će za osam dana doneti drugu prvostepenu presudu na koju će odbrana i tužilaštvo imati pravo da ulože žalbe Apelacionom sudu u Beogradu. Ovo suđenje se ponavlja zato što je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo prvostepenu presudu kojom su Kecmanovići bili osuđeni na višegodišnje kazne i naložio da se ponovi suđenje.
Dečak ubica je pucao na svoje drugare iz dva očeva pištolja koja je uzeo iz sefa 1. maja. Potom ih je dva dana kasnije stavio u svoj ranac, otišao u školu i tokom prvog časa ubio devet učenika i čuvara škole i ranio još petoro dece i nastavnicu istorije.
Tanjug