Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Немачки судија из Хашког трибунала осуђивао Србе, али одбио да и даље ради за САД: Стигла освета!

11.02.2019. 11:08
Пише:
Србија Данас/ РТ
Sudija Flige
Судија Флиге / Извор: Фото: Youtube Printscreen/ Душан ковач

Судија Флиге је био тај који је изразио супротна мишљења током контроверзних суђења Међународног кривичног суда за бившу Југославију (ИЦТИ).

САД су увек држале међународне правосудне органе на краткој узици, али су то чиниле тихо. Сада је маска пала, рекли су стручњаци за РТ након што је судија Међународног кривичног суда поднио оставку због претњи из Вашингтона.

Врхунац лудила Бошка Обрадовића: Лидер Двери више пута показао насиље и простаклук, а сад би да заступа академску јавност

Судија Кристоф Флиге морао је да напусти Међународни кривични суд у Хагу прошле седмице након што су Сједињене Државе, како се наводи, запретиле правосудном особљу које се распитивало о ратним злочинима у Афганистану.

Флиге је рекао за "Ди цајт" да ће ове претње резултирати да САД наметну забрану путовања судијама или покретање кривичних истрага против њих.

- Америчке претње међународним судијама јасно показују нову политичку климу. То је шокантно. Никад нисам чуо за такве претње - рекао је Флиге. 

Прича је била на насловним странама у Немачкој и шире, али стручњаци који су говорили за РТ нису били толико изненађени постпупцима САД-а.

- У прошлости, Вашингтон је настојао да утиче на међународне правосудне органе кроз повратне канале и ниске сплетке, али са доласком нове администрације, "мешање и напади су сада отворени. Знате, то је царство које је скинуло своју маску -  каже британски новинар Нил Кларк.

Кристофер Блек, међународни адвокат за кривична дела, бацио је више светла на то, како су САД, земља која је потписала, али није ратификовала Статут МКС-а, манипулисала овом институцијом. Они су то чинили "пре свега кроз кључно особље које су поставили у МКС-у, на пример тужиоци и неке судије које су вољне учинити оно што они желе".

Када мека сила не ради, онда у игру улази тешки притисак, објашњава Блек.

- Американци су претили судији у мом случају да ако одређени одломци из пресуде којима се ослобађају генерали које браним, не буду уклоњени да ће се суочити с физичким проблемима. То је тип гангстеризма којим се служе како би дошли до ових трибунала - наводи Блек.

Оба аналитичара се слажу да је Вашингтон користио пресуде МКС како би сломили њима пркосне режиме широм света, укључујући и бившу Југославију, Руанду или Сијера Леоне.

- Осим тога, било је случајева да одлуке МКС нарушавају мировне напоре у неким од најгорих сукоба - додао је Кларк.

Још у 2011. години, присећа се новинар, свргнут је либијски лидер Моамер Гадафи који је покушао да покрене преговоре с оружаном опозицијом. Само дан касније, "тужилац МКС-а затражио је налог за хапшење Гадафија и његовог сина и шефа обавештајне службе због злочина против човечности, и на тај начин саботирајући сваку наду за мирно решење".

Он сматра да је очигледно да је налог уследио након покушаја либијског режима да преговара са побуњеницима и настојања да се оконча рат, који би "могао спасити толико живота". Гадафи је тада убијен од стране гомиле побуњеника, а Либија, некада живахна северноафричка земља, утонула је у хаос.

- Тако све иде уназад. Од када су међународни судови и органи успостављени, САД су покушале да се мешају и да их користе у политичке сврхе - рекао је Кларк.

Са своје стране, Блек је изјавио да су тврдње, да САД врше притисак на међународне правосудне органе утемељене.

- Не само да је судија у мом случају у Трибуналу за Руанду био под притиском, већ сам и ја био угрожен од стране ЦИА док сам био тамо, све док нисам престао да постављам питања и презентујем доказе који се америчкој страни нису допали - каже Блек.

Иначе, судија Флиге је био тај који је изразио супротна мишљења током контроверзних суђења Међународног кривичног суда за бившу Југославију (ИЦТИ). Он је у више наврата одбијао да призна геноцид над босанским муслиманима од стране српских снага у Сребреници, те је био уклоњен из низа поступака.

Критичари МКС-а су истакли да је већина оптужених Срба, а многи су то видели као одраз пристрасности против бившег југословенског руководства.

Исто тако, МКС је ту "само због одређених афричких лидера који стоје на путу европских или америчких интереса", приметио је Блек, док су "ратни злочинци попут Шпредседника РуандеЋ Пол Кагамеа и Шбившег председника УгандеЋ Јовери Мусевенија који су убили милионе људи били заштићени".

Од људи који су оптужени пред Хашким судом, "невероватно висок проценат су црни афрички лидери који нису били савезници САД-у", рекао је Кларк.

- Ако сте црни афрички лидер који не ради оно што САД желе да радите, ви ћете бити пред судом. Ако сте белац, европљанин, Израелац или било шта друго, нећете бити пред судом - рекао је он. 

САД и Израел, "два највећа кривца пред међународним правом", занемарују надлежност МКС-а, поновио је британски новинар. То поставља велика питања о међународном правосудном систему у којем се "пред судом не суди најгорим преступницима међународног права". Такав систем не може имати никакав кредибилитет, тврди Кларк, рекавши да се "закон мора примењивати једнако на све".